Консоль (архітектура)

Розвинені за структурою консолі, що підтримують балкон: включають виступні частини ригелів, волюти й маскарони

Консо́ль (від фр. console — підтримувати) — тримальна конструкція у вигляді частини балки, ригеля, брусу з одним вільним кінцем, що виступає за вертикальну опору, і другим кінцем, жорстко закріпленим у опорі (стіні).

Така конструкція, виконана з дерева, каменю, бетону, залізобетону, сталі, сприймає вертикальні навантаження. Використовують здавна для підтримування звису даху, виносу карниза, балкона, еркера, статуї, вази тощо. Різновидом консолі малого розміру є кронштейн.

В архітектурі до початку 20 ст. консолі часто декорували ліпленим орнаментом з рослинними мотивами, волютами, маскаронами тощо. Нерідко застосовували декоративні консолі, що не мали конструктивної ролі. У сучасному будівництві консолі — це закладені в стіну металеві, залізобетонні (рідше — дерев’яні) балки або залізобетонні плити, а також частини рами, ферми або арки, що виступають за вертикальну опору. Їх називають консольними конструкціями.

Також консоллю називають частину будинку (споруди), що вільно нависає над землею.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 132.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 225-226.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 152.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Консоль (архітектура) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Консоль (архітектура) (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.07.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶