Плінфа

Плі́нфа (від грец. πλίνθος — цегла) — вид цегли в архітектурі Візантійської імперії та Давньої Русі.

Плінфа – «половинка» кінця 10 ст. з рельєфним зображенням тризуба — родового герба князя Володимира Святославича з розкопок Десятинної церкви у м. Києві В. Хвойки 1907 р.
Плінфа. Мурування з плінфи стін Спасо-Преображенського собору в Чернігові

Загальні відомості

Плінфа — плоска випалена великорозмірна цегла прямокутного формату, наближеного до квадрату, зі сторонами 30–40 см., завтовшки 2,5–3,5–5 см. У різних регіонах розміри плінфи, яку в них виробляли, були незмінними з плином часу, тому її розміри не можуть бути датувальними ознаками щодо конкретних архітектурних пам’яток, мурованих із плінфи.

Історична довідка

У Візантійській імперії та Давній Русі плінфу для зведення конкретної споруди виготовляли з місцевої сировини на місці будівництва. Технологічний процес було успадковано зі Стародавнього Риму. Плінфа — основний будівельний матеріал (див. Будівельні матеріали) для зведення мурованих споруд: з неї мурували стіни, пілони, стовпи, арки, склепіння, куполи (див. Спасо-Преображенський собор у Чернігові, П’ятницька церква в Чернігові). Для будівництва мурованого храму середніх розмірів було необхідно 1–1,2 млн плінф. Підраховано, що для виготовлення такої кількості плінфи 10 випалювальних печей мали працювати протягом двох будівельних сезонів, які на теренах України тривали від Великодня до Покрови (з середини квітня до середини жовтня), а на сході Середземномор’я — протягом усього року. На території України плінфа була поширена у 10–13 ст. З 14 ст. її замінила так звана цегла-литовка витягнутого прямокутного формату.

Характеристика

Кожну плінфу формували вручну зі спеціально підготовленої глиняної маси (з додаванням піску та інших мінеральних добавок) у дерев’яній формі (ящику), після чого сушили 10–14 днів: спершу горизонтально, потім ставили на ребро. Випалювали у спеціальних печах, схожих на гончарні горна, при температурі 800–950 °C. Випалювання тривало 12 годин, після чого піч з випаленою плінфою природним чином поступово охолоджувалася протягом семи днів. Група з трьох кваліфікованих майстрів могла впродовж робочого дня виготовити до 4 000 плінф. За один цикл в печі можна було випалити 4 000–5 000 плінф. В одній печі протягом будівельного сезону за 10 циклів випалювали до 50 000 плінф. У процесі висушування та випалювання об’єм плінфи зменшувався на 10 % від первинного. Колір випаленої плінфи — від жовтої до червоної вохри. Поверхня плінфи була нерівною, з борозенками від пальців, що покращувало зчеплення з будівельним розчином. На окремих плінфах трапляються рельєфні знаки і символи, які вважають клеймами майстрів, котрі виготовили певну товарну партію плінфи. Плінфу виробляли як повноформатною, так і «половинкою», завширшки 16 см. (плінфа—«половинка» кінця 10 ст. з рельєфним зображенням тризуба — родового герба князя Володимира Святославича з розкопок Десятинної церкви в Києві В. Хвойки 1907), а також трикутної, заокругленої та інших форм для мурування профільованих пілонів, порталів, архітектурних деталей (аркатурних фризів, поребрика тощо).

Література

  1. Логвин Н. Плінфа // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 218.
  2. Ousterhout R. Master builders of Byzantium. Philadelphia : University of Pennsylvania Museum of Archaeology and Anthropology, 2008. 320 p.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 77.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Плінфа // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Плінфа (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.09.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶