П'ятницька церква в Чернігові

П'ятницька церква. Загальний вигляд
П'ятницька церква ВУЕ.jpg

П’я́тницька це́рква в Черні́говіпам’ятка архітектури національного значення, Україна.

Розташована посеред скверу поблизу центральної площі міста; відіграє роль архітектурного акценту в забудові.

Історична довідка

Муровану церкву споруджено наприкінці 12 — на початку 13 ст. посеред торгу на посаді м. Чернігова. Церкву освячено на честь святої Параскеви П'ятниці, покровительки торгівлі. У 17–18 ст. була соборним храмом Чернігівського П'ятницького монастиря. Зазнала чимало руйнувань і перебудов, уперше постраждала 1239 під час монголо-татарської навали. Перебудована 1670. У 1690-х за участю архітектора І. Зарудного на фасадах побудовано фронтони у стилі бароко, а над банею — багатоярусний верх.

Кардинальних змін архітектурний устрій споруди зазнав під час відбудови після пожежі 1750 та в 19 ст., коли до неї прибудували бічні приділи, 1818–1820 за проєктом архітектора А. Карташевського до західного фасаду прибудовано ротонду-дзвіницю і церква перетворилася на семибаневу. Зруйнована в період Другої світової війни. 1943–1945 проведено консерваційні роботи, 1962 завершено реставрацію за проєктом П. Барановського. У процесі реставрації не були відновлені первісні бічні притвори, а також прибудови 17–19 ст. Ротонду-дзвіницю знищили за наказом місцевої влади 1963.

Характеристика

П'ятницька церква. Інтер'єр

Храм мурований, хрестовокупольний, чотиристовпний, триапсидний, тринавовий, однобаневий, баштоподібної композиції. Середня нава вдвічі ширша бічних, які є настільки вузькими, що їх перекривають не цілі коробові склепіннями, а їхні половинки, завдяки чому всі фасади завершуються трилопатевими кривими. Високо піднятий підбанник несе система циліндричних склепінь, що ступінчасто піднімаються. Храм має двоярусні хори. В інтер'єрі панує висотно розкритий до зеніту простір центральної дільниці висотою 27 м. Хід на хори — у товщі західної стіни. Храм муровано з червоної давньої цегли-плінфи, почасти — повторного використання, а також із цегли, спеціально виготовленої за давніми взірцями під час відбудови. Стіни зовні та в інтер'єрі нетиньковані (див. Тиньк). Фасадний декор виконано у плінфі.

Значення

П’ятницька церква в Чернігові — єдина повністю збережена пам’ятка сакральної архітектури передмонгольського етапу розвитку архітектури Давньої Русі, яка відображає найвищі композиційно-пластичні й інженерні досягнення тогочасної архітектури.

Руйнування під час російсько-української війни

19.08.2023 об 11-30 Росія завдала ракетного удару по центру м. Чернігова, убивши семеро осіб і поранивши 148. Ракета влучила в споруду Чернігівського обласного академічного українського музично-драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка — пам'ятку архітектури місцевого значення, завдавши значних руйнувань. Пошкоджень зазнали ще 60 будівель довкола Красної площі, більшість з яких є об'єктами культурної спадщини, зразками архітектури у стилістиці українського необароко 20 ст.

Завдано руйнувань і П’ятницькій церкві — тепер парафіяльному храму Православної церкви України: вибито вікна, шматок від ракети влетів у інтер’єр, пошкодивши аналойну ікону святої Параскеви.

Література

  1. Логвин Г. Н. Чернигов, Новгород-Северский, Глухов, Путивль. Москва : Искусство, 1980. С. 61–67.
  2. Чернігівщина: Енциклопедичний довідник. Київ : УРЕ, 1990. 688 c.
  3. Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 296–297.
  4. Вечерський В. В. Пам’ятки архітектури й містобудування Лівобережної України: виявлення, дослідження, фіксація. Київ : Видавничий дім А.С.С., 2005. С. 66–68.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. П'ятницька церква в Чернігові // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/П'ятницька церква в Чернігові (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
18.12.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶