Карташевський, Антон Іванович

Карташе́вський, Анто́н Іва́нович (поч. 1770-х, Полтавська губернія, тепер Україна — після 1839, там само) — архітектор, представник класицизму, автор низки споруд у містах Лівобережної України.

Брат сенатора Г. Карташевського (1777; тепер Україна — 1840, тепер Росія) — ученого-математика й педагога, вчителя М. Лобачевського.

Карташевський, Антон Іванович

Народження початок 1770-х«початок» не може бути присвоєно заявленому типу числа типу зі значенням 1770.
Місце народження Полтавська губернія
Смерть після 1839
Місце смерті Полтавська губернія
Alma mater Харківський колегіум
Місце діяльності Україна
Напрями діяльності архітектура
Фасад будинку магістрату в Ніжині за креслеником А. Карташевського
Фасад будинку магістрату в Чернігові за креслеником А. Карташевського
Карташевський, Антон Іванович. Будинок магістрату і Міської думи у Кременчуці
Обмірний кресленик плану садиби чернігівського полковника й наказного гетьмана П. Полуботка у м. Чернігові, відведеної для розміщення Чернігівської духовної семінарії, з підписом губернського архітектора А. Карташевського; під літерою А – мурований двоповерховий будинок П. Полуботка

Життєпис

Походив із сім’ї козацької старшини, яка отримала російське дворянство. У документах наявні кілька варіантів написання прізвища — Корташевський (власноручний підпис архітектора), Кардашевський, Карташевський. Освіту здобув, імовірно, у Харківському колегіумі. Був членом культурно-просвітницького гуртка О. Паліцина (1741; тепер Росія — 1816; тепер Україна) «Попівська академія» (кінець 18 ст. — 1810-і) на хуторі Попівка (тепер с. Залізняк Сумської області, Україна). Члени гуртка ініціювали заснування 1805 Імператорського Харківського університету (тепер Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна). О. Паліцин, котрий сам проєктував у стилі класицизму церкви, садибні будинки, парки й паркові споруди, називав Карташевського своїм учнем. Перший підписаний Карташевським проєкт медико-хірургічної школи у м. Санкт-Петербурзі датовано 1790-ми. У 1797–1802 він очолював губернську креслярню Малоросійської губернії у м. Полтаві, з 1802 служив губернським архітектором у м. Чернігові. 1824–1830 — губернський архітектор у м. Полтаві. Мав чин колезького радника, нагороджений орденом. Останній підписаний ним проєкт датовано 1839.

Творчість

Разом із архітектором М. Амвросимовим розробив проєкти перепланування на засадах класицистичної регулярності губернських і повітових міст Малоросійської, Чернігівської, Полтавської губерній (Городні, Козельця, Конотопа, Кременчука, Кролевця, Лохвиці, Лубен, Миргорода, Ніжина, Новгорода-Сіверського, Остра, Полтави, Прилук, Ромен, Сосниці, Стародуба, Чернігова тощо), затверджені 1803 і 1805 й реалізовані різною мірою протягом першої половини 19 ст. Опрацював зразкові (типові) проєкти будівель губернських і повітових установ у Чернігівській і Полтавській губерніях: училищ, присутствених місць, богоугодних закладів (лікарень і притулків для убогих), поштових станцій, тюремних замків тощо. Керував переплануванням і забудовою центру м. Чернігова: за його проєктами збудовано комплекс споруд для мір і ваги в центрі Олександрівської площі, магістрат і торговельні ряди на Красній площі (усе не збережено); комплекс богоугодного закладу з 10 споруд (збережено частково, тепер областна лікарня); житлові будинки. Займався реконструкцією раніше зведених споруд, зокрема фортифікаційних і церковних: урятував від руйнування неякісно збудований Спасо-Преображенський собор Спасо-Преображенського монастиря у Новгороді-Сіверському, підвівши під його підпружні арки колони з антаблементами й опорами. Працював у стилі високого класицизму, як і його сучасники та колеги М. Амвросимов і А. Меленський.

Серед витворів Карташевського:

Галерея

Твори Карташевського

Література

  1. Тимофієнко В. Карташевський Антон Іванович // Зодчі України кінця XVIII — початку ХХ століть: Біографічний довідник. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 1999. С. 174–175.
  2. Барабаш Н. Чернігівський зодчий Антон Іванович Карташевський // Сіверянський літопис. 2009. № 5. С. 52–57.
  3. Юрченко С. Архітектор Антон Карташевський — автор проекту дзвіниці Мгарського монастиря // Сіверщина в історії України. 2019. Вип. 12. С. 74–77.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Карташевський, Антон Іванович // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Карташевський, Антон Іванович (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
27.02.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶