Будинок магістрату в Ніжині

Головний фасад
План першого поверху
Фасад і план бічного крила, в якому містилися крамниці. Кресленик початку 19 ст.

Буди́нок магістра́ту в Ні́жині — втрачений об’єкт архітектурної спадщини, Чернігівська область, Україна.

Історична довідка

Мурований будинок Ніжинського магістрату збудували 1779–1783 за проєктом 1771 архітектора А. Квасова. Його центральна частина була двоповерховою, з мезоніном, бічні крила — одноповерхові, в них містилися 14 крамниць, які здавали в оренду. Під усією спорудою були глибокі підвали, перекриті склепіннями. Будинок значно пошкодила пожежа 07.05.1798. Після неї архітектор А. Карташевський опрацював проєкт реконструкції споруди, надавши їй стильових рис високого класицизму. На ремонт будівлі 1825 асигнували 2,5 тис. рублів. Однак 1828 з’явилися небезпечні тріщини, 1830 спеціальна комісія наказала розібрати центральну частину споруди, залишивши бічні крила з крамницями, що було виконано 1849. У бічних крилах, які перетворилися на два корпуси торгових рядів, містилися спершу крамниці, а в 1930-х — склади, які Червона армія підпалила під час відступу з Ніжина 1941. Руїни розібрали 1957, збереглися тільки підвальні приміщення під землею, які з 2017 досліджують археологи й пам’яткознавці з наміром виконати їх консервацію та музеєфікацію (приведення у стан, придатний для відвідування).

Характеристика

Відповідно до креслеників А. Карташевського споруда була витягнута вздовж вулиці Гоголівської, прямокутна в плані, симетрична за структурою, вирішена у стилі класицизму. Складалася з центрального двоповерхового корпусу та прилеглих до нього обабіч одноповерхових торгових рядів. Таке поєднання функцій адміністративної будівлі й крамниць було характерним для 19 ст. Центральний корпус мав мезонін, увінчаний сферичною банею на восьмигранному підбаннику, на одній з граней якого був міський годинник. Мезонін мав балкон і велике «палладіанське» (див. А. Палладіо) вікно в ніші. Головний вхід посередині першого поверху був вирішений як тріумфальна арка. Фасади торгових рядів вирішені мотивом римської ордерної (див. Ордер архітектурний) аркади з ризалітами на кінцях, акцентованими трикутними фронтонами. Всі приміщення мали муровані склепіння.

Значення

Будинок Ніжинського магістрату був символом міського самоврядування та однією з найдовершеніших адміністративних споруд класицистичної стилістики в Україні. Його втрата збіднила архітектурне середовище Ніжина як історичного міста.

Джерела

  1. Державний архів Чернігівської області. Ф. 128. Оп. 1. Спр. 6779. Арк. 100, 102. Кресленики магістратського корпусу в Ніжині.

Література

  1. Вечерський В. Втрачені об’єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 2002. С. 157.
  2. Морозов О. Міський магістрат — невід’ємна частина історичного ландшафту Ніжина // Відлуння віків. 2004. № 1. С. 61–64.
  3. Барабаш Н. Чернігівський зодчий Антон Іванович Карташевський // Сiверянський лiтопис. 2009. № 5. С. 52–57.
  4. Зозуля С., Морозов О. Втрачені пам’ятки Ніжина — споруди міського та грецького магістратів // Сіверщина в історії України : в 13 вип. Київ; Глухів : Центр пам'яткознавства НАН України, 2017. Вип. 10. С. 59–67.
  5. Остапчук В. Ніжинський магістрат: історія й засади відбудови // Українська академія мистецтв. Дослідницькі та науково-методичні праці. 2019. Вип. 28. С. 33–38.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Будинок магістрату в Ніжині // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Будинок магістрату в Ніжині (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶