Квасов, Андрій Васильович

Ква́сов, Андрі́й Васи́льович (1718; тепер Росія — 1780; м. Глухів, тепер Україна) — архітектор, представник бароко, фундатор першої української архітектурної школи (Глухівської), автор низки споруд на Лівобережній Україні.

Квасов, Андрій Васильович

Народження 1718
Місце народження Росія
Смерть 1780
Місце смерті Глухів
Місце поховання Глухів
Місце діяльності Україна
Напрями діяльності архітектура
Квасов, Андрій Васильович. Фасад Палацу Кирила Розумовського в Глухові
Cобор Різдва Богородиці та дзвіниця в Козельці
Cобор Різдва Богородиці в Козельці
Трьохсвятительська церква в Лемешах
Фасад будинку Другої Малоросійської колегії у Глухові

Життєпис

Походження Квасова не з’ясовано. Його молодший брат Олексій (поч. 1720-х — 1777; тепер Росія) був архітектором, з 1763 очолював архітектурну частину Комісії мурованої забудови міст Санкт-Петербурга і Москви й 1768 виконав проєкт реконструкції м. Харкова.

1734 Квасова прийняли архітектурним учнем до Канцелярії будівель у м. Санкт-Петербурзі, де його спершу навчав архітектор І. Бланк (1708–1745; тепер Росія), потім — архітектор М. Земцов (1688–1743; тепер Росія). Під його керівництвом Квасов 1742 брав участь в оформленні коронації імператриці Єлизавети Петрівни у м. Москві, зведенні там тріумфальної арки тощо. У 1740-х працював на будівництві палацових споруд у містах Москві (зокрема Анненгофського і Лефортівського палаців), Санкт-Петербурзі, Царському Селі (тепер м. Пушкін у складі м. Санкт-Петербурга). 17.10.1743 отримав звання ґезеля архітектури (підмайстра), 1753 — звання архітектора й військовий чин капітана.

Уперше Квасова відряджено в Україну 1742–1743, де на околиці м-ка Козельця на березі р. Остра він збудував палацово-парковий ансамбль резиденції графа О. Розумовського (не збережено). 1747 знову їздив в Україну (Козелець, Глухів) для з’ясування перспектив будівництва там репрезентативних споруд на замовлення родини Розумовських. Відповідно до указу Сенату в Російській імперії 1748 з метою відбудови поруйнованих міст Батурина, Глухова, Ніжина Квасова призначено «малоросійським архітектором». 1752 він очолив перший в Україні державний орган з питань містобудування і архітектури — Будівельну експедицію забудови міст Глухова й Батурина.

В Україні Квасов перебував упродовж 1748–1757 та з 1761 до смерті. 01.03.1763 він уклав з гетьманом К. Розумовським 8-річний контракт на роботу, згідно з яким проєктував будівлі й споруди, вів авторський нагляд за будівництвом, контролював якість будівельних матеріалів і конструкцій, вирішував інженерні питання. Після ліквідації гетьманства 02.05.1765 уклав аналогічного змісту контракт з Малоросійською колегією, продовжений після 02.05.1776. З 1765 постійно жив з родиною в м. Глухові, де став першим головним архітектором міста, що стрімко розвивалося. 30.12.1777 подав у відставку через хворобу, проте фахову діяльність не припинив: 19.03.1778 підписав розроблений за його участю генеральний план м. Глухова. Незавершені будови Квасова закінчували 1778–1782 його учні М. Мосціпанов і Ф. Савич (1747 — після 1790; тепер Україна). Разом з ними навчалися і два сини Квасова — Микола та Олександр, котрі продовжили архітектурну освіту в Москві й Санкт-Петербурзі.

Діяльність

Праця Квасова як архітектора й містобудівника пов’язана з виконанням державних замовлень: імператорського двору, родини графів Розумовських та К. Розумовського як гетьмана, а з 1765 — П. Румянцева-Задунайського як генерал-губернатора Малоросії і президента Малоросійської колегії. Останній забезпечив масштабну розбудову Глухова як адміністративного центру підросійської України. Вона тривала протягом 1765–1778 пiд керiвництвом Квасова й була зупинена катастофічними подіями: адміністративною реформою 1781–1782, яка ліквідувала автономію колишньої Гетьманщини, та синхронними реформі двома нищівними пожежами міста.

Під керівництвом Квасова у центрі Глухова споруджено головні будiвлі мiста: Троїцький собор і дзвіницю та будинок Другої Малоросійської колегії. Останній — поблизу Московської брами, яку разом із Київською (див. Київська брама Глухівської фортеці) спорудили мурованою, у стилiстиці класичного напряму бароко. Завершено будiвництво цiєї найбільшої в Українi урядової будiвлi 1774, опоряджувальнi роботи тривали до 1782 пiд керiвництвом Савича. Спорудження Малоросiйської колегiї дало змогу Квасову впорядкувати розпланування середмiстя, поділивши його на прямокутного плану квартали забудови; будинки зводили за «зразковими» (типовими) проєктами Квасова. Причiлковий фасад Малоросійської колегiї, виходячи на схiдний бік головного міського майдану, упорядкував його композицію. Однак, незважаючи на значний розвиток державного i приватного мурованого будiвництва, споруда Малоросiйської колегiї, яка привнесла в міське середовище Глухова новий, столичний європейський масштаб, не отримала належної пiдтримки у виглядi спiвмiрних їй будівель. Квасов спорудив ще кілька мурованих будинків, Спасо-Преображенську церкву, палацово-парковий ансамбль резиденції П. Румянцева-Задунайського у передмісті Веригині (1767–1768), але його задум щодо масштабної реконструкцiї адміністративного центру Лівобережної України залишився не реалiзованим.

Крім м. Глухова, Квасов працював: у м. Козельці (собор із дзвіницею, будівля полкової канцелярії тощо) та на його околицях (церква у с. Лемешах, палац із парком у с. Адамівці); у м. Батурині (палац К. Розумовського, не збережено); у м. Ніжині (4 муровані церкви, зокрема церква Святого Іоанна Богослова 1752); у м. Києві (інженерні роботи на наддніпрянських схилах поблизу Києво-Печерської лаври, ремонт Маріїнського палацу). 1771 опрацював первісний проєкт будинку магістрату в Ніжині (не збережено). Маючи добру інженерну підготовку, забезпечив виконання значних гідротехнічних робіт в облаштуванні ставків і каналів садибних парків у Глухові та в околицях Козельця. У власній архітектурній творчості враховував українські архітектурні традиції і керувався засадами стриманої стилістики пізнього бароко, без пластичних надмірностей, характерних, до прикладу, для Б. Ф. Растреллі; наприкінці творчої діяльності перейняв стилістику раннього класицизму.

Серед витворів Квасова:

Визнання

Квасов протягом більшої частини творчого життя був «придворним архітектором» родини графів Розумовських, виконуючи замовлення їхні, а також Малоросійської колегії та П. Румянцева-Задунайського. Він був першим, хто здійснив в Україні низку новаторських архітектурно-містобудівних заходів: завершення перепланування міського центру на засадах регулярності (м. Глухів); створення перших на Лівобережжі палацово-паркових ансамблів регулярного типу (на околицях міст Козельця і Глухова); спорудження найбільшої в краї урядової будівлі. Його авторству належало значно більше творів архітектури, ніж відомо тепер.

Започаткована ним у м. Глухові архітектурна школа не набула розвитку з огляду на політику Російської імперії щодо знищення всіх атрибутів автономії України. Усі збережені твори Квасова тепер є пам’ятками архітектури національного значення. За визначенням І. Грабаря, цей зодчий був дуже помітною постаттю, яка не загубилася «навіть серед осяйних променів Растреллієвої слави». Попри це біографію і творчу спадщину Квасова досліджено недостатньо.

Література

  1. Новаковська Н. Найкрупніша громадська споруда на Україні в XVIII ст. // Вісник Академії будівництва і архітектури УРСР. 1959. № 1. С. 15–18.
  2. Новаковська Н. Педагогічна діяльність архітектора Андрія Квасова на Україні // Питання історії архітектури та будівельної техніки України. Київ : Держбудвидав УРСР, 1959. С. 148–158.
  3. Пуцко В. Маловідома споруда А. Квасова в Україні // Архітектурна спадщина України : в 5 вип. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 1996. Вип. 3. Ч. 1. С. 121–130.
  4. Тимофієнко В. Квасов // Зодчі України кінця XVIII — початку ХХ століть: Біографічний довідник. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 1999. С. 178.
  5. Юрченко С. Кілька документів про діяльність Андрія Квасова у Глухові // Сіверщина в історії України. 2015. Вип. 8. С. 14–24.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Квасов, Андрій Васильович // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Квасов, Андрій Васильович (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.02.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶