Будинок полкової канцелярії в Козельці

Буди́нок полково́ї канцеля́рії в Козельці́пам’ятка архітектури національного значення, Чернігівська область, Україна.

Будинок полкової канцелярії в Козельці.
Фасад і план. Кресленик 1780-х
Фото початку 20 ст.
Загальний вигляд
Ґанок

Двоповерхова мурована будівля розташована в історичному центрі міста в парку поблизу собору Різдва Богородиці і є архітектурним акцентом у забудові.

Історична довідка

Зведено 1756–1765 на замовлення полковника Київського козацького полку Ю. Дарагана (?–1762; тепер Україна) за проєктом і під керівництвом А. Квасова. У виконанні ліпного декору брав участь І. Григорович-Барський. Тут 1765–1781 містилася канцелярія Київського полку, після скасування полкового устрою 1781 — Козелецький магістрат, від 1860-х — повітове земство.

У 19 ст. сталися незначні зміни у внутрішньому розплануванні будинку, змінено дах, який первісно був укритий ґонтом, закладено деякі вікна й двері та пробито нові, засклено відкриту лоджію-галерею на другому поверсі ґанку-ризаліту.

Після Жовтневого перевороту 1917 будівлю займали каральні органи: районні відділи Всеукраїнської надзвичайної комісії, Головного політичного управління, Народного комісаріату внутрішніх справ; у підвалі була в’язниця.

Будівля зазнала руйнувань під час Другої світової війни.

Відбудовану пам’ятку використовували органи Комітету державної безпеки УРСР.

Після ремонту 1958 тут розміщується бібліотека.

Характеристика

Будівля двоповерхова на підвалі, прямокутна в плані, з ризалітом на чоловому фасаді. Він виконував функції закритого ґанку: там розміщено сходи на другий поверх і в підвал. На другому поверсі ризаліту — відкрита лоджія-галерея, вирішена у вигляді аркади з присадкуватими колонами й балюстрадою. Стіни розчленовано пілястрами, рустованими (див. Руст) на першому поверсі, гладенькими — на другому. Великі вікна мають півциркульні перемички. На першому поверсі вікна облямовані так званими вухастими наличниками з виділеним замковим каменем, над якими — трикутні сандрики з ліпним горельєфним (див. Горельєф) орнаментом (рослинні та геральдичні мотиви). Вікна другого поверху без наличників, увінчані ліпними раковинами з гірляндами. Пластичним акцентом головного фасаду була велика горельєфна композиція на першому поверсі ризаліту (вмістила зображення імперського двоголового орла та військову арматуру; не збережено). Стіни ризаліту на першому поверсі прорізано круглими вікнами. Активну пластичну роль відіграють вінчальний та міжповерховий карнизи, розкріповані на пілястрах. Внутрішніми капітальними стінами будівлю поділено на 5 кімнат, згрупованих навколо центрального приміщення сіней, що прилягають до ґанку. Усі приміщення обох поверхів перекрито коробовими або зімкнутими склепіннями. Під східною половиною будівлі є підвал, що складається з кількох камер, перекритих коробовими склепіннями й освітлених за допомогою вікон, розташованих на рівні цоколю.

Значення

Полкова канцелярія в Козельці — єдиний на Лівобережній Україні добре збережений зразок адміністративного будинку доби Гетьманщини, вирішений у стилістиці пізнього бароко.

Додатково

До складу Київського полку, центром якого був Козелець, на Лівобережжі входили сотні Бобровицька, Бориспільська, Гоголівська, Київська, Кобижчанська, Козелецька, Мринська, Моровська, Олишівська, Остерська, Носівська.

Література

  1. Чернігівщина: Енциклопедичний довідник / За ред. А. В. Кудрицького. Київ : Українська радянська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 1990. С. 643–644.
  2. Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 300–301.
  3. Вечерський В. В. Пам’ятки архітектури й містобудування Лівобережної України: виявлення, дослідження, фіксація. Київ : Видавничий дім А.С.С., 2005. С. 94–95.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Будинок полкової канцелярії в Козельці // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Будинок полкової канцелярії в Козельці (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.02.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶