Григорович-Барський, Іван Григорович

Григоро́вич-Ба́рський, Іва́н Григо́рович (1713, м. Київ, тепер Україна — 10.09.1791, там само) — архітектор, представник бароко, автор низки споруд у м. Києві.

Григорович-Барський, Іван Григорович

Народження 1713
Місце народження Київ
Смерть 10.09.1791
Місце смерті Київ
Alma mater Києво-Могилянська академія
Напрями діяльності архітектура
Григорович-Барський, Іван Григорович. Дзвіниця Петропавлівської церкви на Подолі у Києві
Фонтан «Самсон» у Києві. Гравюра середини 19 ст.
Огорожа, брами, вежі й Надбрамна церква-дзвіниця Кирилівського монастиря в Києві. Обмірний кресленик А. Меленського 1820-х
Брама Іллінської церкви на Подолі в Києві
Cобор Різдва Богородиці у Козельці. Скульптурний декор фасадів

Брат В. Григоровича-Барського.

Життєпис

Народився в заможній купецькій сім’ї, яка перебралася на Київщину з м. Бара, тепер Вінницької області, Україна. Батько був церковним старостою церкви Успіння Богородиці Пирогощі в Києві. Від 1724 до початку 1730-х навчався у Києво-Могилянській академії, після чого був підприємцем і служив у київському магістраті, зокрема й інстигатором (наглядав за дотриманням у місті містобудівної дисципліни: меж домоволодінь, пожежної безпеки тощо). Упродовж тривалого часу був райцею (ратманом) — обраним членом магістрату згідно з Магдебурзьким правом. Архітектурну діяльність розпочав 1748 з прокладення водогону на Поділ і спорудження там водорозбірного фонтану. Працював переважно у м. Києві, іноді виїжджаючи на будівництво у Козелець (тоді — адміністративний центр Київського козацького полку) та Красногірський монастир біля м. Золотоноші. Від відрядження для архітектурної праці до м. Глухова відмовився, посилаючись на завантаженість роботою у м. Києві. Співпрацював з архітектором А. Квасовим. Був виробником і постачальником будівельних матеріалів на різні київські будови, мав два власні цегельні заводи. Мешкав на Подолі у власному будинку, збудованому за своїм проєктом (не збережено). Протягом 1780-х зумів документально підтвердити своє шляхетство (дворянство, див. також Шляхта), успадковане нащадками.

Діяльність

Збудував понад 30 мурованих споруд — житлових, громадських, господарських, інженерних, церковних. Серед них: зерносховище Київського магістрату, старий гостиний двір, магістратський поштовий двір, корпуси келій Києво-Братського Богоявленського та Грецького монастирів на Подолі, трапезна, келії і будинок архімандрита Кирилівського монастиря, дзвіниця церкви Успіння Богородиці Пирогощі, Воскресенська церква (усі в м. Києві). Найвизначнішим твором архітектури поза межами м. Києва є собор Різдва Богородиці та дзвіниця в Козельці. Тут архітектор працював разом із А. Квасовим і, за власним визнанням, збудував дзвіницю, а в соборі «штукатурію тинькував» (тобто виконував бароковий скульптурний декор фасадів та в інтер’єрі).

Його ж авторству належать репарації (реконструкції, відбудови) низки старовинних споруд: трапезної Софійського монастиря в Києві, дзвіниці церкви Миколи Доброго, Кирилівської, Петропавлівської й Успіння Богородиці Пирогощі церков, житлового будинку Биковського тощо.

Кілька визначних будівель і споруд приписують Григоровичу-Барському на підставі ідентичності архітектурних форм і стилістики, хоча документальних підтверджень його авторства не виявлено. Це: церква Святих Константина та Єлени на Подолі у м. Києві, Воскресенська церква та дзвіниця у м. Чернігові, Михайлівська церква у Воронежі. Водночас Трьохсвятительську церкву в Лемешах та церкву Святого Іоанна Богослова у м. Ніжині приписують Григоровичу-Барському безпідставно, оскільки автором їх був А. Квасов.

Архітектурна творчість Григоровича-Барського розвинула ті стилістичні тенденції прикінцевого етапу українського бароко, які ґрунтувалися на творчій спадщині Й. Г. Шеделя (звідси й походить гіпотеза про можливе учнівство Григоровича-Барського у Й. Г. Шеделя): це пластичне й вигадливе пізнє бароко, в якому традиції місцевого зодчества поєднано з європейськими досягненнями та деякими рисами прийдешнього стилю класицизму.

Серед витворів Григоровича-Барського:

Визнання

Особиста архітектурна творчість Григоровича-Барського була дуже плідною: за 40 років він виконав значні інженерні роботи на Подолі, створив багато споруд у м. Києві та його околицях, на Лівобережній Україні. Його вважають найвидатнішим київським зодчим пізнього бароко, який не тільки лишив непересічні зразки власної творчості, а й надав нового стилістичного звучання старовинним архітектурним витворам (Кирилівська, Петропавлівська і Успіння Богородиці Пирогощі церкви у м. Києві). Усі збережені споруди його авторства тепер є архітектурними пам’ятками національного значення. З 1988 у м. Києві є вулиця І. Григоровича-Барського; з 2015 у м. Барі — вулиця Григоровичів-Барських.

Додатково

  • Срібна монета «Родина Григоровичів-Барських» номіналом 10 гривень, випущена Національним банком України 2011, містить помилкову дату смерті архітектора, а пам’ятний поштовий конверт з маркою «Іван Григорович-Барський» 2013 містить помилкове зображення архітектора, яке насправді є портретом письменника Д. Григоровича (1822–1899; тепер Росія).
  • Існує версія версія, що І. Григорович-Барський народився у с. Літковичі, тепер с. Великі Літки Броварського району Київської області.
  • І. Григорович-Барський 15.01.1744 одружився з дочкою київського бурмістра (керівника магістрату) Д. Чишинича-Власенка Тетяною (1727–1792; тепер Україна). Вони мали 15 дітей. Їхні сини Олександр (1749–1794; тепер Україна) та Йоаким (Яким; 1751–1815; тепер Україна) були київськими бурмістрами; Олександр також очолював цехову управу, а Йоаким успадкував від батька 2 цегельні заводи — на Подолі й на р. Либеді. Поіменно відомо 544 нащадки І. Григоровича-Барського, з них понад 100 живуть тепер у різних країнах світу. Одна з нащадків І. Григоровича-Барського — художниця Г. Севрук.

Галерея

Цитати

Історик архітектури В. Січинський:
«Вихований в українських барокових традиціях, архітект І. Барський творив свої проекти в переходовому стилі від бароко до клясицизму з елементами стилю рококо. Одначе, будови нашого мистця визначаються своєрідним стилем на основі цілої культури української архітектури і народного мистецтва. Факти з діяльности І. Барського і самі його споруди свідчать, що був він не тільки визначним мистцем, але також і добрим техніком-інженером.

Твори київського архітекта Івана Барського становлять собою важливий етап розвитку пізнього бароко. В нього помічаємо справжню творчість, вигадливу і оригінальну думку, плідне перетворення світових стилів і течій в характері української ментальности і власного народного вислову.»

 (Цит. за: Січинський В. Історія українського мистецтва : в 2 т. Нью-Йорк : Наукове товариство ім. Шевченка в Америці, 1956. Т. 1. С. 138-139.)


Література

  1. Архітект Іван Барський // Січинський В. Історія українського мистецтва : у 2 т. Нью-Йорк : Наукове товариство ім. Шевченка в Америці, 1956. Т. 1. С. 138–139.
  2. Крощенко Л. Гражданские постройки архитектора Ивана Григоровича-Барского // Строительство и архитектура. 1981. № 1. С. 29–30.
  3. Кілессо Т. Невідомі факти життя і творчості Івана Григоровича-Барського // Архітектура України. 1992. № 3. С. 52–54.
  4. Мойсеєнко З., Чепелик В. Співець українського бароко // Григорович-Барський Іван Григорович (1713–1791) / Уклад. О. В. Углова. Київ : Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека ім.В. Г. Заболотного, 2016. С. 7–17.
  5. Юрченко С. Маловідоме креслення Івана Григоровича-Барського // Сіверщина в історії України. 2016. Вип. 9. С. 101–103.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Григорович-Барський, Іван Григорович // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Григорович-Барський, Іван Григорович (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.02.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶