Шедель, Йоганн Готтфрід

Ше́дель, Йо́ганн Ґо́ттфрід (нім. Schеdel, Johann Gottfried; 1680, м. Вандсбек, тепер район м. Гамбурга, Німеччина — 21.02.1752, м. Київ, тепер Україна) — архітектор, представник бароко, автор низки споруд у м. Києві.

Шедель, Йоганн Готтфрід

(Schеdel, Johann Gottfried)

Народження 1680
Місце народження Гамбург
Смерть 21.02.1752
Місце смерті Київ
Місце діяльності Україна, Росія
Напрями діяльності архітектура
Шедель, Йоганн Готтфрід. Велика лаврська дзвіниця Києво-Печерської лаври
Шедель, Йоганн Готтфрід. Благовіщенська церква старого академічного корпусу Києво-Могилянської академії
Шедель, Йоганн Готтфрід. Мур Софійського монастиря у м. Києві з брамою Заборовського

Життєпис

Початкову фахову підготовку отримав у Німеччині, де на нього справила вплив стилістика нідерландського бароко та архітектурна творчість А. Шлютера (1662; тепер Польща — 1714; тепер Росія), у якого він, імовірно, навчався. 16.06.1713 О. Меншиков найняв Шеделя на російську службу і він переїхав до м. Санкт-Петербурга. У тамтешніх документах ім’я русифікували й стали писати як «Іван Іванович Шейден». 1713–1727 працював разом зі співавторами у м. Санкт-Петербурзі та його околицях, виконуючи архітектурні замовлення О. Меншикова. 1727–1729 був у штаті Будівельної канцелярії. 1729 атестований на архітектора й 1730 переїхав до м. Москви, де працював під керівництвом Б. Растреллі. 1731 на запрошення архімандрита Києво-Печерської лаври Романа (Копи; 1677–1736; тепер Україна) переїхав з родиною до м. Києва, де за підтримки митрополита Київського і Галицького Рафаїла (Заборовського) як головний архітектор митрополії створив свої найвизначніші споруди. З 1744 не отримував платні й неодноразово подавав прохання про дозвіл на повернення до Німеччини, однак не отримав його. 1748 вийшов у відставку з наміром мешкати разом з дружиною і дітьми на хуторі під м. Києвом, займаючись сільським господарством. Мешкав і помер у передмісті Києва Деміївці.

Творчість

Шедель як майстер пізнього європейського бароко спочатку працював над зведенням палацових ансамблів у містах Санкт-Петербурзі, Кронштадті, Стрєльні (обидва останні тепер — внутрішньоміська територія міста федерального значення Санкт-Петербурга, Росія), Оранієнбаумі, Москві (дерев’яний палац Анненгоф). Після переїзду до м. Москви запроєктував і розпочав будівництво там сакральних споруд — церков (Микільська церква у с. Домодєдові; тепер місто Московської області, Росія) і дзвіниці Донського монастиря.

У м. Києві талант Шеделя проявився повною мірою у створенні споруд, які дотепер визначають характер української національної архітектури, в якому загальноєвропейське бароко поєднано з місцевими архітектурно-мистецькими традиціями (див. Українське бароко). З 23-х відомих його творів 16 виконано в м. Києві. Споруди Шеделя надали мистецької завершеності визначним архітектурним ансамблям Києва — Софійського і Києво-Братського Богоявленського монастирів, Києво-Печерської лаври. Слушно вважав Велику лаврську дзвіницю Києво-Печерської лаври не тільки головним своїм твором, а й однією з найвизначніших споруд Європи. Завдяки 17-річній праці Шеделя на Наддніпрянщині розвинувся осередок своєрідної барокової архітектури європейського класу, а центром архітектурного процесу в Україні знову (як і в добу Давньої Русі) став Київ. Шедеври Шеделя стали блискучим підсумком розвитку української національної стилістики в елітарній архітектурі.

Серед архітектурних творів Шеделя:

Визнання

Належне визнання київська творчість Шеделя отримала тільки на початку 20 ст. у працях істориків архітектури, котрі досліджували українське бароко — І. Грабаря, Ф. Ернста, Г. Лукомського та ін.

Додатково

  • Вивченню архітектурної діяльності Шеделя присвячено кандидатську дисертацію 1975 мистецтвознавиці Є. Горбенко (1914–2005; Україна). Проте весь тираж її монографії про Шеделя, виданої на основі дисертації, з невідомих причин було знищено.
  • Шеделю приписують авторство Кловського палацу, надбудови Будинку митрополита Софійського монастиря (обоє — у м. Києві), деяких прибудов у Києво-Печерській лаврі, проте ці гіпотези не підтверджено історичними джерелами.
  • 1744 на виконання указу імператриці Єлизавети Петрівни Шедель розробив і надіслав до м. Санкт-Петербурга проєкт будівництва Андріївської церкви у м. Києві. 1747 до м. Києва з м. Санкт-Петербурга повернули переопрацьований проєкт за підписом Б. Растреллі, у якому було використано авторські інженерні й конструктивні рішення Шеделя. Це спонукало його відмовитися від подальшої професійної діяльності.

Цитата

Переклад
«І треба сказати, що якщо він і не цілком відчув, не зовсім угадав той напрям, у якому можна було б воскресити національне українське мистецтво, то все ж таки він безперечно вдихнув у нього нове життя і воно ще раз, хоч і не надовго, пишно розквітло (…) Винуватець другого розквіту української архітектури безсумнівно дочекається колись докладнішого дослідження.»
Оригінал:
«И надо сказать, что если он и не вполне почувствовал, не совсем угадал то направление, в котором возможно было воскрешение национального украинского искусства, то всё же он бесспорно вдохнул в него новую жизнь и оно ещё раз, хотя и не надолго, пышно расцвело (…) Виновник второго расцвета украинского зодчества несомненно дождется когда нибудь более подробного исследования.»

 (Цит. за: Грабарь И. Готфрид Шедель // История русского искусства : в 6 т. Москва : И. Кнебель, 1914. Т. 3. С. 110–112. Переклад В. В. Вечерського)


Література

  1. Грабарь И. Готфрид Шедель // История русского искусства : в 6 т. Москва : И. Кнебель, 1914. Т. 3. С. 97–112.
  2. Горбенко Е. Архитектор И. Г. Шедель: к 300-летию со дня рождения // Строительство и архитектура. 1981. № 9. С. 26–29.
  3. Ковпаненко Н. Г., Липа К. А. Шедель Йоганн-Готфрід // Енциклопедія історії України : у 10 т. / Гол. ред. В. А. Смолій. Київ : Наукова думка, 2013. Т. 10. С. 625.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Шедель, Йоганн Готтфрід // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Шедель, Йоганн Готтфрід (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.01.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶