Растреллі, Бартоломео Франческо

Растреллі Б. Ф. Портрет роботи П. Ротарі (1707–1762)

Растре́ллі, Бартоломе́о Франче́ско (італ. Rastrelli, Bartolomeo Francesco; рос. Растрелли, Варфоломей Варфоломеевич, 1700, м. Париж, Франція — 29.04.1771, м. Санкт-Петербург, тепер Російська Федерація) — архітектор, представник бароко, академік архітектури Санкт-Петербурзької академії мистецтв (з 1771), автор низки споруд на теренах Російської імперії.

Растреллі, Бартоломео Франческо

(Rastrelli, Bartolomeo Francesco)

Народження 1700
Місце народження Париж
Смерть 29.04.1771
Місце смерті Санкт-Петербург
Напрями діяльності архітектура
Традиція/школа бароко

Життєпис

Палац Е. Й. Бірона в Рундале (с. Пілсрундале, тепер Земгальського регіону, Латвія).
Фото В. В. Вечерського
Великий Катерининський палац у Царському Селі (тепер м. Пушкін у складі Санкт-Петербурга, РФ).
Фото Ф. Бандаріна
Андріївська церква в Києві.
Фото В. В. Вечерського

Народився в сім’ї вихідця з м. Флоренції скульптора й архітектора К. Б. Растреллі (1675–1744), який купив 1704 титул графа Папської області. 1716 разом із батьком переїхав до м. Санкт-Петербурга, куди того запросив Петро I. Навчався у батька.

Від 1722 працював самостійно як архітектор, виконуючи приватні замовлення. 1722–1730 двічі виїздив за кордон для вдосконалення майстерності (в Італію, південні німецькі землі, можливо — у Францію, одна з цих поїздок тривала 5 років). Тоді найбільший вплив на формування творчого почерку Растреллі справили витвори архітекторів Й. Б. Нойманна і М. Д. Пеппельманна.

Працював у Курляндії, для герцога Е. Й. Бірона (1690–1772), у містах Санкт-Петербурзі й Москві для російської імператриці Анни Іванівни. Після воцаріння Єлизавети Петрівни став її придворним архітектором. Від 1738 обіймав при імператорському дворі посаду обер-архітектора, підтверджену 1748.

З початком царювання Катерини ІІ, яка впровадила моду на класицизм, Растреллі 1763 отримав відставку і 1764 виїхав із родиною з м. Санкт-Петербурга. Відтоді жив у Курляндському герцогстві, виїжджаючи до Швейцарії, Італії та Пруссії.

Творчість

Представник стилю бароко в Російській імперії, майстер створення грандіозних і пишних архітектурних ансамблів, насичених вишуканою архітектурною й скульптурною пластикою, з активною поліхромією, включаючи позолоту основних форм декору.

Його творчість вплинула на архітекторів з теренів як України (І. Григорович-Барський), так і Росії (С. Чевакінський, 1709–1780; Ю. Фельтен, 1730–1801), зокрема й на тих, які будували в Україні (А. Квасов, І. Мічурін, 1700–1763).

Твори

За його проектами споруджено та перебудовано понад 70 будівель, серед яких найвідомішими є імператорські палаци. З-поміж творів Растреллі:

Український доробок майстра — проект Андріївської церкви в м. Києві (1748). Йому також традиційно приписують авторство Маріїнського палацу в м. Києві та іконостас Собору Різдва Богородиці (див. Собор Різдва Богородиці та дзвіниця в Козельці), але документально це не підтверджено, як і перебування Растреллі на теренах України.

Визнання

Растреллі мав велику прижиттєву й посмертну славу, проте Російський імператорський двір, замовлення якого архітектор виконував упродовж 30 років, його не заохочував, а імператриця Єлизавета Петрівна поставила під сумнів його графський титул. Тільки імператор Петро III 1762 надав Растреллі чин генерал-майора і нагородив орденом св. Анни.

Цитата

Переклад:
«Озираючись назад на все створене Растреллі й порівнюючи його творчість з мистецтвом найкращих майстрів тодішньої Європи, ми повинні визнати, що за силою художнього натхнення, за винятковим даром гострої вигадки він не поступається нікому з сучасників».
Оригінал:
«Оглядываясь назад на все созданное Растрелли и сравнивая его творчество с искусством лучших мастеров тогдашней Европы, мы должны признать, что по силе художественного вдохновения, по исключительному дару острой выдумки он не уступает никому из современников»

 Цит. за: Грабарь И. Э. Граф Варфоломей Варфоломеевич Растрелли // История русского искусства. Архитектура : в 6 т. Москва : И. Кнебель, 1914. Т. 3. С. 228. Переклад В. Вечерського.


Література

  1. Грабарь И. Э. Граф Варфоломей Варфоломеевич Растрелли // История русского искусства. Архитектура : в 6 т. Москва : И. Кнебель, 1914. Т. 3. С. 181–228.
  2. Овсянников Ю. М. Франческо Бартоломео Растрелли. Ленинград : Искусство, 1982. 224 с.
  3. Пилявский В. И., Славина Т. А., Тиц А. А. и др. История русской архитектуры. 2-е изд., перераб. и доп. Санкт-Петербург : Стройиздат, 1994. С. 576.
  4. Виппер Б. Р. Архитектура русского барокко. Москва : Б.С.Г.-Пресс, 2008. С. 65–94.
  5. Вечерський В. В., Немировський О. О. Растреллі Варфоломій Варфоломійович. Енциклопедія історії України : у 10 т. Київ : Наукова думка, 2012. Т. 9. С. 137.
  6. Малиновский К. В. Бартоломео и Франческо Растрелли. Санкт-Петербург : Левша Санкт-Петербург, 2017. 272 с.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Растреллі, Бартоломео Франческо // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Растреллі, Бартоломео Франческо (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
29.09.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶