Церква Миколи Доброго в Києві

Це́рква Мико́ли До́брого в Ки́єві — втрачений об’єкт архітектурної спадщини, Україна.

Церква Миколи Доброго в Києві.
Фото початку 20 ст.
Фото початку 1930-х

Мурована церква з окремо зведеною дзвіницею містилася на Подолі біля підніжжя Старокиївської гори на вулиці Покровській, 8 навпроти Покровської церкви. Споруди були архітектурною домінантою в забудові, створюючи неповторний колорит цієї частини Києва.

Історична довідка

Дерев’яну церкву на цьому місці звів козацький гетьман С. Кішка наприкінці 16 ст. на знак подяки св. Миколаю за визволення з турецького полону. При церкві було облаштовано шпиталь для старих і убогих, від чого походить її найменування. У 1651 церква згоріла. 1662 була відбудована. На початку 18 ст. знову згоріла (зайнялася від удару блискавки). 1706– 1716 поряд спорудили муровану церкву з такою ж дзвіницею. 1718 будівлі було пошкоджено пожежею. Архітектор І. Григорович-Барський 1781 реконструював дзвіницю; церкву, що перебувала в аварійному стані, розібрали 1799. На її місці коштом київського купця Н. Сухоти 1800–1807 збудували нову муровану церкву в стилі класицизму за проектом першого міського архітектора м. Києва А. Меленського. Після пожежі 1811 храм відновлено і встановлено іконостас, створений за проектом А. Меленського. 1855 під керівництвом протоієрея Т. Сухобрусова виконано розписи (монументальний розпис) в інтер’єрі. 1885–1886 церкву відремонтовано. Влада її закрила 1934 і знищила 1935. На місці храму збудовано шкільний корпус (тепер ліцей «Поділ» № 100 на вулиці Покровській, 4–8). Дзвіниця церкви Миколи Доброго (вул. Покровська, 10) збереглася і є пам’яткою архітектури національного значення.

Характеристика

Квадратна в плані церква мала одну масивну гранчасту баню на восьмигранному світловому підбаннику. Головний фасад акцентував чотириколонний портик тосканського ордера з трикутним фронтоном. Баню фланкували дві циліндричні вежі-дзвіниці, прикрашені спареними колонами іонічного ордера й увінчані сферичними банями. Фасадні площини були рустовані (див. Руст). В інтер’єрі значну мистецьку цінність становив класицистичний іконостас.

Значення

Церква Миколи Доброго була пам’яткою київської елітарної архітектури початку 19 ст. у стилі класицизму, одним з найкращих творів А. Меленського. Мала історико-меморіальну цінність. Її втрата суттєво збіднила архітектурне середовище Києво-Подолу, який тепер є Державним історико-архітектурним заповідником «Стародавній Київ».

Додатково

У церкві Миколи Доброго 1903–1934 служив настоятелем професор Київської духовної академії протоієрей О. Глаголєв (від 2019 священномученик). 1913 обвінчав М. Булгакова, сина свого приятеля О. Булгакова, з його дружиною Т. Лаппа (1892–1982; Росія). У романі М. Булгакова «Біла гвардія» О. Глаголєв згаданий під власним іменем.

Цитата

Ф. Ернст:
"У середині церкви чудовий, овальний у плані іконостас суто класичного стилю, один з найкращих творів Меленського."

 (Цит. за: Київ: Провідник / За ред. Ф. Ернста. Харків : Савчук О. О., 2019. С. 569)


Література

  1. Шероцкий К. Киев. Киев : С. В. Кульженко, 1917. С. 198–200.
  2. Геврик Т. Втрачені архітектурні пам`ятки Києва. 2-ге вид. Нью-Йорк : Український музей, 1987. С. 32–33.
  3. Вечерський В. Втрачені об’єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідний інститут теорії і історії архітектури та мистецтвознавства, 2002. С. 87.
  4. Київ: Провідник / За ред. Ф. Ернста. Харків : Савчук О. О., 2019. 802 с.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Церква Миколи Доброго в Києві // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Церква Миколи Доброго в Києві (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.10.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶