Фонтан «Самсон» у Києві

Фонтан «Самсон» у Києві.
Гравюра середини 19 ст.
Фонтан «Самсон» у Києві в архітектурному середовищі Контрактової площі: праворуч — Гостиний двір, позаду — ансамбль Богоявленського (Братського) монастиря, 1916
Фонтан «Самсон» у Києві після зруйнування у 1934
Фонтан «Самсон» у Києві

Фонта́н «Самсо́н» у Ки́єві, Феліціа́л — втрачений і згодом відбудований архітектурний об’єкт, Україна.

Міститься на Контрактовій площі поряд із Гостиним двором і церквою Успіння Богородиці Пирогощі. Є архітектурним акцентом у забудові старовинної площі.

Історична довідк

Мурований павільйон-ротонду збудував за власним проєктом 1748–1749 архітектор І. Григорович-Барський над міським фонтаном, що містився навпроти головного фасаду будинку Київського магістрату (не збережено). Вода в нього надходила по дерев’яних трубах з Андріївської гори. Магістрат назвав павільйон Феліціалом (від імені римської богині щастя й успіху Феліції). У 1780-х викладач математики Київської духовної академії П. Брульйон установив на 4-х прямокутних площинах горішніх парапетів сонячні годинники. Споруду увінчував купол з двометровою мідною позолоченою статуєю апостола Андрія Первозваного з хрестом. Усередині ротонди був фонтан, увінчаний постаттю ангела з чашею в руці. З цієї чаші текла вода в басейн. 1800 (за іншими даними — 1808) постать ангела замінила дерев'яна скульптурна група «Самсон, котрий роздирає пащу лева»: з цієї пащі лився струмінь води. Від того часу фонтан стали називати «Самсоном». На початку 20 ст. оригінали обох статуй забрали до Міського музею, встановивши натомість копії. Тепер скульптурна група «Самсон, котрий роздирає пащу лева» зберігається в Національному художньому музеї України.

1927 споруду відремонтували, 1934 знищили за розпорядженням П. Постишева. Відбудовано у первісних архітектурних формах до святкування 1500-ліття м. Києва 1981–1982 за проєктом архітектора-реставратора В. Шевченко (1926–2016; Україна) з установленням копій обох скульптур: Самсона і Андрія Первозваного, причому останній спершу був без хреста.

Характеристика

Споруду вирішено в архітектурних формах стилю бароко: кругла в плані ротонда, увінчана сферичним куполом, має 4 пілони, з’єднані арками і фланковані на фасадах спареними колонами композитного ордера. Ці колони несуть розкріпований антаблемент з парапетом.

Значення

Фонтан «Самсон» є однією зі знакових і популярних пам’яток київського Подолу як зразок української цивільної архітектури доби бароко.

Додатково

Скульптурна група «Самсон, котрий роздирає пащу лева» встановлена у той час, коли в Російській імперії готувалися до урочистого відзначення 100-річчя Полтавської битви. Тому скульптура мала чітку історико-політичну символіку, метафорично зображуючи боротьбу Петра І (Самсон) з Карлом ХІІ (лев). Це було уславлення перемоги Петра І у Полтавській битві: лев є елементом герба Швеції, а битву цар виграв у день святого Сампсонія. Киянам ця символіка не була близькою, тому про неї надалі намагалися не згадувати.

Література

  1. Шероцкий К. Киев : Путеводитель. Киев : Изд-во В. С. Кульженко, 1917.
  2. Ернст Ф. Київ : Провідник. Київ : Всеукраїнська Академія наук, 1930. 800 с.
  3. Геврик Т. Втрачені архітектурні пам`ятки Києва. 4-е вид. Київ : Пам'ятки України, 1991. 64 с.
  4. Шевченко В. Регенерація Контрактової площі на Подолі у Києві // З історії української реставрації. Київ : Українознавство, 1996. С.35–40.
  5. Шевченко В. Новий етап у реставраційній практиці України. Контрактова площа в Києві // Памятки України: історія та культура. 1997. № 1. С. 23–27.
  6. Вечерський В. Втрачені об'єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 2002. С. 82.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Фонтан «Самсон» у Києві // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Фонтан «Самсон» у Києві (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.05.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶