Будинок Київського магістрату

Будинок Київського магістрату. Головний фасад.
Реконструкція архітектора В. О. Ленченка на основі кресленика А. Меленського поч. 19 ст.
Будинок Київського магістрату.
План, виконаний архітектором А. Меленським на поч. 19 ст. Джерело ілюстрації: Вечерський В. Втрачені об'єкти архітектурної спадщини України. Київ: НДІТІАМ, 2002. С. 81
Мідний позолочений горельєф Архістратига Михаїла з вежі.
Тепер експонується у вестибюлі Музею історії м. Києва. Фото Вечерського В. В.

Буди́нок Ки́ївського магістра́ту — втрачений визначний архітектурний об’єкт, м. Київ, Україна. Містився на Контрактовій площі поряд з фонтаном «Самсон» і церквою Успіння Богородиці Пирогощі і був архітектурною домінантою у забудові Подолу. Тепер на цьому місці сквер між Гостиним двором і Контрактовим будинком.

Історична довідка

Уперше мурована будівля київського магістрату на Подолі (ще її називали ратушею) споруджена 1697 замість дерев'яної попередниці, що існувала з 16 ст. Ця будівля згоріла під час пожежі 1718.

1737 зведено новий будинок магістрату. Він став найважливішою містобудівною домінантою, яка зафіксувала головну вісь архітектурно-просторової композиції Контрактової площі. Це була двоповерхова на підвалах мурована велика кам’яниця компактної симетричної структури з дворядним анфіладним розплануванням.

В об'ємній композиції вісь симетрії акцентується 30-метровою восьмигранною вежею з круговим балконом і високою бароковою банею. Основний корпус був накритий високим мансардовим дахом і мав увінчаний фронтоном вишуканий ґанок з парадними сходами, звернений до фонтану «Самсон».

На вежі був годинник, а також мідний горельєф Архістратига Михаїла, котрий списом уражає змія. Ґанок прикрашала статуя Феміди. Ця ефектна будівля, що була символом міського самоврядування, згоріла під час пожежі Подолу 1811. Її залишки 1815 розібрали в зв’язку зі здійсненням радикального перепланування Подолу. Збереглися тільки кресленики, зроблені архітектором А. Меленським із метою відбудови будівлі, а також горельєф Архістратига Михаїла і статуя Феміди (в музейних збірках).

Значення

Будинок Київського магістрату як визначну архітектурну пам’ятку, пов’язану з традиціями міського самоврядування в столиці України, включено до затвердженого Урядом України 1999 Переліку визначних пам’яток історії та культури, які передбачалося відтворити. За проєктом, розробленим архітектором-реставратором В. П. Шевченко (1926–2016), відтворення реалізовано, проте рішення скасовано 21.03.2007 урядом В. Януковича.

Література

  1. Шероцкий К. Киев. Киев : Фото-лито-типография «С. В. Кульженко», 1917. 356 c.
  2. Шевченко В. Регенерація Контрактової площі на Подолі у Києві // З історії української реставрації. Київ : Українознавство, 1996. С. 35–40.
  3. Шевченко В. Новий етап у реставраційній практиці України. Контрактова площа в Києві // Пам’ятки України: історія та культура. 1997. № 1. С. 23–27.
  4. Вечерський В. Втрачені об’єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 2002. С. 81.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Будинок Київського магістрату // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Будинок Київського магістрату (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
21.05.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶