Михайлівська церква у Воронежі

Михайлівська церква у Воронежі.
Загальний вигляд
Михайлівська церква у Воронежі.
Фасадний декор
Михайлівська церква у Воронежі. Південний фасад і план з проєктом прибудови дзвіниці. Кресленик архітектора О. І. Гросса 1874

Миха́йлівська це́рква у Воро́нежіпам’ятка архітектури національного значення, Шосткинський район, Сумська область, Україна. Знаходиться на правому березі р. Осоти, в центрі селища Воронежа (на майдані біля перетину кількох вулиць серед одноповерхової садибної забудови), є головною архітектурною домінантою.

Історична довідка

Дерев'яна церква архангела Михаїла у Воронежі відома з 1652.

1706 коштом місцевого протоієрея Голенковського споруджено мурований храм на честь собора Свяих архангелів Михаїла і Гавриїла. Унаслідок неякісного будівництва виникла загроза обвалення (руйнування) храму; з метою уникнення катастрофи, 1775 його розібрали. 1776 коштом бунчукового товариша М. Холодовича (1710–1783) та його брата, колишнього Воронезького сотника А. Холодовича (1720–після 1776) на цьому ж місці закладено новий мурований храм (завершений і освячений 1781). У горішньому поверсі містився холодний храм з головним престолом в ім'я архангелів Михаїла і Гавриїла. У нижньому поверсі — тепла церква з престолом в ім'я св. Миколи та великомучениці Варвари. За композицією пам’ятка повторює Покровську церкву в Києві 1772 та собор Красногірського монастиря під м. Золотоношею 1771. Це засвідчує авторство київського архітектора І. Григоровича-Барського.

1874 академік архітектури О. Гросс (?–1897) виконав проєкт прибудови до церкви з заходу триярусної мурованої дзвіниці. Прибудову здійснили 1890 з незначними відхиленнями від проєкту.

Упродовж 20 ст. пам'ятка зазнала змін: змінено форму бані (первісно вона мала виразніші барокові обриси), вишуканий глухий ліхтарик з маківкою замінили неоковирною цибулястою маківкою без ліхтаря. Втрачені також пластичні відкриті сходи на північному й південному фасадах.

Пам'ятка впродовж існування використовувалася за первісним призначенням.

Характеристика

Михайлівська церква двоповерхова, однобанна, з дзвіницею на західному фасаді, належить до архітектурного типу триконхових храмів. Вона тридільна, до підкупольного квадрата з трьох боків прилягають екседри. Структура храму дещо ускладнена прибудовою зі сходу прямокутних понижених об'ємів жертовника й дияконника, а також двоповерхових закритих ґанків з півночі й півдня. За характером архітектурних форм пам'ятка належить до завершального етапу стилю бароко, забарвленого особистісним впливом творчої манери І. Григоровича-Барського.

Перший поверх храму низенький. Його приміщення перекрито системою циліндричних склепінь з розпалубками, а екседри — конхами. Горішній ярус, за планом ідентичний нижньому, — високий, двосвітний, має традиційний підкупольний квадрат з широкими підпружними арками і пандативами. Вони несуть світловий восьмерик, що завершується зімкнутим восьмилотковим склепінням. Бабинець перекрито циліндричним склепінням, екседри — конховими з глибокими розпалубками над круглими вікнами. Фасадам властива розвинена система декору з широким застосуванням скульптури у вигляді тематичних горельєфів. Домінують вертикальні членування — фільончасті пілястри іонічного ордера з гірляндами між волютами капітелей. Екседри трьох фасадів увінчують характерні для персональної творчої манери І. Григоровича-Барського опуклі лучкові фронтони з огинаючим карнизом подвійної кривизни. У тимпанах кожного з них в рокайлевих картушах розміщено горельєфи: зі сходу — архістратиг Михаїл на коні вражає змія; з півдня — великомучениця Варвара, котра предстоїть з храмом; з півночі — святий Микола. Кожне вікно верхнього ярусу вінчає горельєфне зображення херувима. У східній ніші вівтарної екседри — горельєф Спасителя на повен зріст. Нішу на північній стіні жертовника прикрашає горельєф «Апостол Андрій». У ніші на південній стіні дияконника — горельєф «Апостол Матфій». Так відзначено святих патронів двох фундаторів храму — братів Матвія і Андрія Холодовичів. У тимпанах трикутних фронтонів ґанків також є горельєфні композиції. Центричну первісну структуру храму дещо порушила висока триярусна дзвіниця, увінчана банею, що вносить у загальну композицію елементи асиметрії і динамічності. Декор фасадів дзвіниці спрощено повторює систему фасадного декору церкви і вона, хоч і побудована на 110 років пізніше, гармонійно поєднується з самим храмом. Декор в інтер'єрі скромніший, ніж на фасадах. Стіни розчленовані розкріпованими фільончастими пілястрами іонічного ордера, стіни від склепінь відділяють масивні карнизи. Настінних розписів немає. Чотириярусний ордерний іконостас кінця 19 ст. виконаний у стилі пізнього історизму.

Значення

Михайлівська церква у Воронежі є архітектурним шедевром доби пізнього барокко; унікальним за композицією, мистецькою цілісністю образу, досконалістю декору і доброю збереженістю архітектурним витвором.

Додатково

Первісно церква стояла посеред майдану, тепер до церковного подвір'я з південного сходу впритул прилягають приватні домоволодіння.

Джерела

  • Историко-статистическое описание Черниговской епархии : в 7 кн. Чернигов : Земская типография, 1874. Кн. 7. С. 339.
  • Корноухов А. Алфавитный список церквей Черниговской епархии // Труды Черниговской губернской архивной комиссии : в 11 вып. Чернигов : Черниговская ученая архивная комиссия, 1909. Вып. 7. С. 6.

Література

  1. Логвин Г. Н. По Україні: Стародавні мистецькі пам'ятки. Київ : Мистецтво, 1968. С. 121.
  2. Логвин Г. Н. Чернигов, Новгород-Северский, Глухов, Путивль. Москва : Искусство, 1980. С. 218–219.
  3. Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам'ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 221–222.
  4. Вечерський В. В. Пам’ятки архітектури й містобудування Лівобережної України: виявлення, дослідження, фіксація. Київ : Видавничий дім А.С.С., 2005. С. 543–547.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Михайлівська церква у Воронежі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Михайлівська церква у Воронежі (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.09.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶