Надбрамна церква-дзвіниця Кирилівського монастиря в Києві

Надбра́мна це́рква-дзвіни́ця Кири́лівського монастиря́ в Ки́євівтрачений об'єкт архітектурної спадщини, Україна.

Надбрамна церква-дзвіниця Кирилівського монастиря в Києві. Фото кінця 19 ст.
Головний фасад. Обмірний кресленик А. Меленського 1820-х

Історична довідка

Містилася на пагорбі Кирилівських висот у північній правобережній частині м. Києва (вул. Кирилівська, 103 / Олени Теліги, 12) у комплексі Кирилівського монастиря і була його архітектурної домінантою. Мурована споруда як головний вхід до монастиря збудована з ініціативи ігумена Феофана (Жолтовського) за проектом архітектора І. Григоровича-Барського 1760–1773.

Характеристика

Тридільна, триярусна, однобанна. Центральна дільниця квадратна у плані, бічні — гранчасті. На першому ярусі містився арковий (див. Арка) проїзд брами (замурований у середині 19 ст.), обабіч якого — капличка і сходи на другий ярус; на другому — завершена ребристим куполом Благовіщенська церква; на третьому — дзвіниця з відкритими арками й дзвонами, підвішеними на дубових балках.

Унікальна за композицією споруда мала витончений декор фасадів у стилі пізнього бароко. Тут були застосовані характерні для творчості І. Григоровича-Барського пучки пілястр і напівколон композитного ордера, розкріповані (див. Розкріповка) антаблементи з розвиненими карнизами, криволінійні форми надвіконних сандриків, елементи штукатурного ліплення. Винятково пластичною була баня дзвіниці з люкарнами, ліхтариком і шпилем. Споруда потерпіла від пожежі 1849 і 1850 відбудована з деякою зміною форм завершення. На той час у першому ярусі містилася лабораторія, а на другому замість церкви — аптека. Постановою Ради народних комісарів УСРР 18.05.1929 споруди закритого тоді Кирилівського монастиря оголошено Державним Києво-Кирилівським заповідником. Ф. Ернст 1930 планував відкрити в приміщеннях церкви-дзвіниці музей І. Григоровича-Барського. 1932 у відремонтованій пам’ятці розмістили музейні фонди та житло службовців. Постановою президії Київської міської ради 23.06.1936 надано дозвіл на знищення цієї пам’ятки та монастирських мурів з брамою. Руйнування відбулося протягом 1937. Надбрамну церкву-дзвіницю Кирилівського монастиря включено до затвердженого Урядом України 1999 Переліку визначних пам’яток історії та культури, які передбачалося відтворити. Проект реставраційного відтворення пам’ятки опрацьовано під керівництвом архітектора Ю. Лосицького (не реалізовано).

Галерея

Література

  1. Обозрение Киева в отношении к древностям, изданное Иваном Фундуклеем. Киев, 1847. 112 с.
  2. Шероцкий К. Киев: Путеводитель. Киев : Кульженко В. С., 1917. С. 228–229.
  3. Геврик Т. Втрачені архітектурні пам`ятки Києва (друге видання). Нью-Йорк : Український музей, 1987. С. 57–59.
  4. Вечерський В. Втрачені об'єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 2002. С. 95–96.
  5. Київ: Провідник / за ред. Ф. Ернста. Харків : Савчук О. О., 2019. С. 648–649.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Надбрамна церква-дзвіниця Кирилівського монастиря в Києві // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Надбрамна церква-дзвіниця Кирилівського монастиря в Києві (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.02.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶