Втрачені об'єкти архітектурної спадщини України

Втра́чені об’є́кти архітекту́рної спа́дщини Украї́ни — визначні архітектурні об’єкти минулих історичних епох, які не збереглися, але щодо яких наявна інформація, зафіксована в будь-якій матеріальній формі (кресленики, фото, рисунки, картини, описи, кіно- та відеозйомка тощо).

Фасад мечеті Селіма в м. Феодосії за обмірами архітектора В. Гесте 1798. Знищена 1834
Північний фасад трапезної Києво-Печерської лаври за обмірами архітектора А. Меленського початку 19 ст. Знищена 1893
Троїцька церква в м. Лубнах. Рисунок художника К. П. Мазера (1807–1884; Швеція). Знищена 1869
Георгіївська церква та дзвіниця в смт Петриківці. Рисунок архітектора К. Сидорова за фото В. Щербаківського 1910-х. Знищена в 1930-х
Знищення Миколаївської церкви в м. Харкові
Собор Різдва Богородиці з дзвіницею в м. Білопіллі
Розбирання руїн після знищення собору Різдва Богородиці з дзвіницею в м. Білопіллі
Руїни синагоги «Золота Роза» в м. Львові після її знищення німецькими окупантами
Руїни костелу монастиря піарів у смт Любешові, знищеного 1966
Руїнований стан Миколаївської церкви в м. Долині, знищеної 1967

Загальні відомості

Архітектурна спадщина України включає як збережені будівлі, споруди, їх комплекси (ансамблі), так і не збережені, але відомі з джерел. Разом вони є невід’ємним складником культурної спадщини українського народу.

Втраченою (зруйнованою) вважають наземну споруду, понад 50 % наземного об’єму якої знищено (зруйновано, втрачено). Визначним вважають архітектурний об’єкт, який мав би статус пам’ятки архітектури національного значення, якби зберігся.

Історична довідка

Втрати об’єктів архітектурної спадщини в Україні відбувалися за різних обставин в різні періоди. 18 та 19 ст. — це доба неусвідомлених і неумисних руйнувань унаслідок стихійних лих, соціальних катаклізмів та причин утилітарного характеру. Натомість упродовж 20 ст. умисне знищення об’єктів архітектурної спадщини в Україні набуло цілеспрямованого й системного характеру. Воно відбувалося кількома етапами.

Перший етап пов’язаний із колективiзацiєю i Голодомором, коли 1928–1933 спалено чи розiбрано на дрова кількасот дерев’яних парафiяльних церков 17–19 ст. по селах i мiстечках (Вознесенська церква в Березні, Троїцька церква в Коропі), а також чимало мурованих храмiв (Олександрівський собор у м. Сімферополі). Особливо потерпів у цей час Харків (Миколаївська церква) та регіон довкола. На цьому етапі рішення про нищення об’єктів архітектурної спадщини ухвалювали місцеві органи влади, а центральні органи формально не виявляли ініціативи щодо таких дій.

Другий етап 1934–1939 ознаменувався руйнуванням Микільського (військового) і Богоявленського соборiв та Михайлiвського Золотоверхого монастиря в Києвi, кафедральних соборiв у Полтавi, Одесi, Кам'янцi-Подiльському та iнших мiстах. На цьому етапі відповідні рішення ухвалювало Політбюро Центрального комітету Комуністичної партії (більшовиків) України.

Руйнування часiв Другої свiтової вiйни спричинили остаточне знищення після війни низки визначних церковних і цивільних пам’яток, передумовою якого стало їхнє руйнування або значне пошкодження унаслідок бойових дій або замінування під час окупації (Успенський собор Києво-Печерської лаври, Успенський собор і магістрат у Кременчуцi, квартали середньовічної забудови в центрі м.  Кам’янця-Подільського).

Наступний етап розпочався 1962, коли М. Хрущов оголосив нові гоніння на релігію і Церкву. Жертвами стали Троїцький собор у Глуховi, церква Параскеви П'ятниці та дзвіниця в Космачі, Воскресенська церква в Путивлi та iн.

Останнiй етап організованого руйнування пам’яток архiтектури припадає на роки Перебудови, коли під час підготовки до святкування 1000-річчя Хрещення Руси-України Центральний комiтет Комуністичної партiї України зажадав вiд мiсцевих органiв влади розв’язати проблему «безгосподарних культових будiвель» одним із двох способів: або вiдремонтувати, пристосувавши пiд музеї атеїзму, або знищити. Відповідно до цих вимог Iвано-Франкiвський обласний виконавчий комітет, примiром, пiдготував перелік на знесення кiлькох десяткiв закритих церков 12–18 ст., серед яких Пантелеймонівська церква в Галичi 1194 (єдина збережена пам’ятка Галицької архiтектурної школи домонгольської доби), а також церква Зішестя Святого Духа в Рогатині (тепер — пам’ятка всесвітньої спадщини ЮНЕСКО). 1986–1987 зруйновано декiлька стародавнiх мурованих храмiв у містах і селах Сумської областi, зокрема Троїцьку церкву в м. Лебединi.

Повний перелік чи каталог втрачених об’єктів архітектурної спадщини України створити неможливо з огляду на брак відповідних бібліографічних, архівних та іконографічних матеріалів, оскільки в Україні впродовж 20 ст. нищили не лише самі об’єкти, а й інформацію про них. Дослідження, виконані 1996–2002 у межах проекту Відтворення (відбудови) пам’яток архітектури (В. Вечерський), узагальнили інформацію про понад 400 втрачених об’єктів архітектурної спадщини на всій території України й дали змогу з’ясувати етапність втрат та співвідношення кількості втрачених об’єктів у відсотках до загального їх числа:

  1. до Першої світової війни втрачено 15,15 % об’єктів;
  2. протягом Першої світової війни (1914–1918) — 1,77 % об’єктів;
  3. міжвоєнний період (1919–1940) — 63,38 % об’єктів;
  4. упродовж Другої світової війни (1941–1945) — 4,55 % об’єктів;
  5. у повоєнний період до розвалу СРСР (1946–1990) — 12,12 % об’єктів;
  6. у добу незалежної України (1991–2002) — 3,03 % об’єктів, які мали статус архітектурних пам’яток.

Понад половина всіх утрат — 63,38 % — припадає на два десятиріччя: 1919–1940. За перші десять років незалежності України втрат було більше, ніж у роки Першої світової війни і дещо менше, ніж під час Другої світової війни. Проте список втрачених архітектурних пам’яток щороку поповнюється.

Характеристика

Для втрат об’єктів архітектурної спадщини України характерна виразна специфіка не тільки в хронологічному, а й у регіональному і каузальному (див. Каузальність) аспектах. Найбільших утрат зазнав регіон Середньої Наддніпрянщини і Лівобережжя (Київ, Київська, Черкаська, Чернігівська, Полтавська області). Другою за кількістю втрат є Слобожанщина (Харківська, Сумська, Луганська, Донецька області). Значно меншими є втрати Поділля, Волині, Галичини з Закарпаттям і Буковиною та Півдня України.

Дослідження конкретних причин втрати кожного об’єкта архітектурної спадщини дозволили визначити каузальність цього явища та кількісні характеристики втрат, зумовлених різними причинами (у відсотках до загального їх числа):

  1. причини утилітарного характеру — 18,7 %;
  2. війни й революції — 8,09%;
  3. стихійні лиха (переважно пожежі) — 3,79 %;
  4. причини політичного характеру: державна політика нищення об’єктів архітектурної спадщини — 64,65 %;
  5. низький культурний рівень населення і керівництва, що призводить до «неусвідомленого вандалізму» — 4,29 %.

Найбільших втрат (майже дві третини) архітектурна спадщина України зазнала від політики тоталітарного режиму, спрямованої на знищення культурної спадщини українського народу. Другою за значенням групою причин є утилітарні, здебільшого суто господарського характеру. На них припадає трохи менше 20 % всіх втрат. Низькою є частка воєнних руйнацій і втрат від стихійних лих, здебільшого пожеж.

Серед об’єктів архітектурної спадщини різної функціональної типології (сакральні, оборонні, громадські, виробничі споруди, житлові будівлі) найбільше потерпіли об’єкти церковної і фортифікаційної архітектури. Але причини втрат цих об’єктів відмінні:

  • храми свідомо нищили з ідеологічних міркувань;
  • об’єкти оборонної архітектури занепали й поступово зруйнувалися тому, що в нових умовах втратили свої оборонні й репрезентативні функції та стали непотрібними.

Втрати автентичних (див. Автентичність) об’єктів архітектурної спадщини є незворотними. Навіть у разі відтворення архітектурної форми втраченої будівлі чи споруди її матеріально-технічну структуру відтворити неможливо. Під час знищення такого об’єкта втрачається не тільки його мистецьки досконала архітектурна форма, а передусім сам об’єкт як історичне джерело. Тому відтворити втрачений об’єкт архітектурної спадщини в принципі неможливо.

Значення

Втрати об’єктів архітектурної спадщини спричинили суттєве збіднення культурної спадщини України й архітектурного середовища конкретних населених пунктів. На відміну від інших країн Європи, вітчизняна архітектурна спадщина найбільше втратила не під час воєнних конфліктів, а в мирну добу. Нацiональна культурна спадщина жодного іншого народу в Європі не зазнала таких системних руйнувань, як в Українi протягом 20 ст. Більшість руйнувань були складником цілеспрямованої державної політики тоталітарного режиму. Дослідження втрачених об’єктів архітектурної спадщини України суттєво коригує знання про розвиток архітектури як в Україні, так і в усьому регіоні Центрально-Східної Європи. Без цих об’єктів неможливо уявити історію української архітектури.

Цитати

М. О. Макаренко, 1908: «Не слід дивуватися з того швидкого нищення старовинних пам’яток мистецтва, коли в нашого «культурного» громадянства таке поняття про мистецтво та його пам’ятки. Мусимо дивуватися з іншого: як могли ще зберегтися ці пам’ятки, незважаючи на непереборну сверблячку руйнувати в місцевих можновладців».

 (Цит. за: Вечерський В. Втрачені об’єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 2002. С. 38).


Лист селян с. Лютеньки Полтавської області до голови Ради народних комісарів СРСР В. Молотова, 1937: «Знищення великих історичних пам’яток не можна без гніву спостерігати. Якщо Ви, т. Голова, не з варварами дикими, то припиніть це дике і сумне явище».

 (Цит. за: Репресоване краєзнавство. Київ : Рідний край, 1991. С. 459).


П. Савицький, Прага, квітень 1937: «Тож судіть і вершіть. Та пам’ятайте, що присуд ваш названим вище й іншим пам’яткам руської величі буде вашим присудом і самим собі. Задум ваш не вдасться. Майбутні покоління (а може, вже й наше) затаврують прокляттям ваші імена і відбудують знову пам’ятки, що їх ви зруйнували.»

 (Цит за: Пам’ятки України: історія та культура» 1997. № 3. С. 58–65).


Д. Донцов, Торонто, 1957: «Бо коли многi з нас досi не знають, за що пiвнiчнi варвари-кочовники руйнують наше мiсто, то знають це чудово тi варвари! Вони, одержимi бiсiвською «мудрiстю нашого прогресивного вiку», вони знають, що на те, щоб вони жили, мусить вмерти Мiсто Премудростi Божої — Київ. Вони знали, в чiм джерело нашої мiлiтарної i духовної сили. Ленiн i Сталiн, на спiлку з Хатаєвичем i Кагановичем, руйнують Лавру й Михайлiвський монастир, храм патрона Києва, переможця Змiя, оборонця вiд усiх нечистих сил, архiстратига воїнства небесного. Кодло бiсовське в Кремлi знало i знає, в чiм таїлася велич i могутнiсть Києва, яку їм доручили зруйнувати, щоб могло втриматися царство тьми. Одержимi духом зла знали, що їх переможе тiльки iнший Дух, страшний для них i невблаганний, з-пiд знаку Хреста».

 (Цит. за: Донцов Д. Хрестом і мечем. Торонто, 1967. С. 300–301).


Додатково

Кількасот втрачених об’єктів архітектурної спадщини України — то не «кандидати на відтворення». Вони  — об’єкти національної пам’яті, важливі для української ідентичності. І як такі вони мають бути наявні, бодай віртуально, у нашій культурі, незважаючи на знищення їхньої матеріальної субстанції.

Джерела

  1. Савицкий П. Н. Гибель и воссоздание неоценимых сокровищ: (Разгром русского зодческого наследия и необходимость его восстановления). Берлин : Издание евразийцев, 1937. 40 с.

Література

  1. Сирохман М. Втрачені церкви Закарпаття. Торонто; Ужгород : [б. в.], 1999. 124 с.
  2. Вечерський В. Втрачені об’єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідний інститут теорії і історії архітектури та містобудування, 2002. 592 с.
  3. Вечерський В. Архітектурні пам’ятки, досліджені Григорієм Павлуцьким: збережені й знищені // Павлуцький Г. Дерев’яні та муровані храми України. Харків : Савчук О. О., 2017. С. 161–196.
  4. Таранушенко С. Знищені шедеври української дерев’яної сакральної архітектури. Харків : Савчук О. О., 2021. 224 с.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Втрачені об'єкти архітектурної спадщини України // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Втрачені об'єкти архітектурної спадщини України (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.08.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶