Успенський собор у Кременчуці

Успенський собор у Кременчуці. Загальний вигляд собору та дзвіниці.
Фото початку 20 ст.
Головний фасад. Проєктний кресленик архітектора Дж. Кваренгі
Фото початку 20 ст.

Успе́нський собо́р у Кременчуці́втрачений об’єкт архітектурної спадщини, Полтавська область, Україна.

Мурований міський собор зведено на території колишньої Кременчуцької фортеці замість дерев’яного Успенського собору, збудованого 1752. Автором проєкту був архітектор Дж. Кваренгі. У 1790-х він розробив два варіанти проєкту. Перший передбачав будівництво п’ятибанного храму з багатоколонними портиками коринфського ордеру на фасадах і численними статуями. Такий проєкт виявився надто помпезним і коштовним для Кременчука, тому не був реалізований. Тоді Дж. Кваренгі запропонував другий варіант, запроєктувавши однобанний храм меншого розміру й спрощеного плану. Його реалізовано 1803–1816 під керівництвом архітектора Л. П. Карлоні (1776 — після 1840; Швейцарія — Росія).

Собор став головною архітектурною домінантою міста, яку було добре видно звідусіль. Він був трипрестольним, з головним вівтарем Успіння Пресвятої Богородиці та бічними: південним Святих Петра і Павла та північним Святого Миколи Мирлікійського. Архітектура храму витримана в стилі високого класицизму. Він кубічний, з широкою циліндричною апсидою на східному фасаді, шестиколонними портиками з трикутними фронтонами на всіх інших фасадах (західний портик мав подвійний ряд колон), сферичною банею на циліндричному світловому підбаннику.

Особливістю споруди було застосування коринфського ордеру зовні та в інтер’єрі, оформлення тричвертними колонами апсиди й підбанника, а також використання колонад в інтер’єрі — уздовж апсиди. 1858–1863 перед собором окремо від нього збудували масивну двоярусну чотириповерхову дзвіницю у формах російсько-візантійського стилю. На її другому поверсі містилася церква Святого Олександра Невського.

1929 радянська влада закрила собор та організувала там склад.

Зруйнований у вересні 1943 під час відступу з міста німецьких військ.

Додатково

Включений до затвердженої Урядом 1999 Програми відтворення видатних пам’яток історії та культури України, скасованої 2007. З 2016 у м. Кременчуці дискутується питання про доцільність відбудови собору.

Література

  1. Пилявский В. Джакомо Кваренги: Архитектор. Художник. Ленинград : Стройиздат, 1981. С. 155–158.
  2. Лушакова А. Історіографія архітектури і містобудування Кременчука // Архітектурна спадщина України : в 5 вип. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 1996. Вип. 3. Ч. 1. С. 155–169.
  3. Вечерський В. В. Втрачені об'єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідний інститут теорії і історії архітектури та містобудування, 2002. С. 206–207.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Успенський собор у Кременчуці // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Успенський собор у Кременчуці (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.11.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶