Січинський, Володимир Юхимович

Січи́нський, Володи́мир Юхи́мович (24.06.1894, м. Кам'янець-Подільський, тепер Хмельницька область, Україна — 25.06.1962, м. Патерсон, штат Нью-Джерсі, США) — архітектор, художник-графік, мистецтвознавець, історик, енциклопедист, доктор філософії (з 1927), дійсний член Наукового товариства імені Шевченка (з 1930), автор першої «Історії української архітектури».

Син Ю. Сіцинського.

Січинський, Володимир Юхимович

Січинський, Володимир Юхимович

Народження 24.06.1894
Місце народження Кам'янець-Подільський
Смерть 25.06.1962
Місце смерті Патерсон
Місце поховання Український цвинтар Святого Андрія, Нью-Джерсі, США
Alma mater Санкт-Петербурзький державний архітектурно-будівельний університет
Напрями діяльності архітектура, мистецтвознавство, історія, філософія


Церква Зішестя Святого Духа
у м. Міхаловце (Словаччина)
Покровська церква із дзвіницею
у с. Нижній Комарник (Словаччина).
Собор Святої Софії у м. Монреалі (Канада)
Дерев’яна дзвіниця у с. Потелич Львівської області. Рисунок В. Січинського

Життєпис

Народився у сім’ї науковця, культурного й громадського діяча. У дорослому віці виправив своє сполонізоване прізвище на питомо українське «Січинський». 1912 закінчив середнє технічне училище у м. Кам’янці-Подільському; одночасно навчався у місцевій художньо-промисловій школі (малювання, історія мистецтва). Брав участь в краєзнавчих (див. Краєзнавство) наукових експедиціях батька територією Поділля. 1912–1917 отримав архітектурну освіту в Санкт-Петербурзькому інституті цивільних інженерів (тепер — Санкт-Петербурзький державний архітектурно-будівельний університет). 1916 був головою Української студентської громади у м. Петрограді (тепер м. Санкт-Петербург, РФ).

1917 переїхав до м. Києва, працював асистентом кафедри в Українському архітектурному інституті (1924 об'єднано з Київським інститутом пластичних мистецтв, тепер Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури).

1918 повернувся до м. Кам’янця-Подільського, де викладав у закладах освіти, очолював Шкільний будівельний відділ Подільської губернської управи, редагував тижневик «Життя Поділля», був секретарем Подільського товариства «Просвіта». 1919 разом із хоровою капелою О. Кошиця виїхав до Європи: відвідав Австрію, Бельгію, Велику Британію, Нідерланди, Німеччину, Францію, Чехословаччину, Швейцарію, ознайомившись з архітектурою, мистецтвом, музеями цих країн. Від 1920 — у м. Львові: 1922–1923 викладав в академічній гімназії; подальшій праці завадила відсутність у нього громадянства Польщі.

1923–1945 мешкав і працював у м. Празі. 1923–1926 навчався в Українському вільному університеті (УВУ) у м. Празі й одночасно викладав там. 1927 захистив докторську дисертацію «Архітектура Крехівського монастиря по деревориту 1699 р.» і став доцентом. Від 1934 — професор Українського технічно-господарського інституту у м. Подєбрадах (тепер Чехія); з 1940 доцент, з 1942 — професор УВУ. Викладав в Українському вищому педагогічному інституті ім. М. Драгоманова та в інших українських закладах освіти у м. Празі. У жовтні 1943 заарештований гестапо і до березня 1944 перебував у в’язницях міст Праги й Берліна. 1945–1948 — в окупаційній зоні західних союзників у Німеччині (міста Аугсбург і Ашафенбург). Був одним з ініціаторів відновлення діяльності УВУ з перенесенням головного осідку до м. Мюнхена. 1949 переїхав до США, де займався науковою і проєктною діяльністю, викладав в Українському технічному інституті у м. Нью-Йорку.

Наукова діяльність

1918 виконав наукове дослідження, архітектурні обміри й проєкт реставрації Кам’янець-Подільського замку; 1922 проводив архітектурні обміри дерев’яних сакральних архітектурних пам’яток в околицях м. Львова. 1924–1925 вивчав архітектурні пам’ятки Закарпаття. Автор близько 600 публікацій з архітектури, теорії та історії образотворчого мистецтва, пам’яткознавства, краєзнавства, геральдики, картографії, книгознавства, історії України. Праці Січинського надруковано українською, англійською, іспанською, італійською, німецькою, польською, французькою, чеською мовами.

Автор праць про О. Архипенка, В. Боровиковського, М. Бутовича, С. Васильківського, М. Голубця, В. Григоровича-Барського, І. Зарудного, В. Касіяна, П. Ковжуна, В. Кричевського, А. Куїнджі, О. Кульчицьку, І. Мазепу, І. Левинського, Р. Лісовського, А. Лосенка, О. Лятуринську, І. Мартоса, Г. Нарбута, О. Новаківського, І. Падалку, М. Пимоненка, І. Рєпіна, М. Самокиша, Л. Тарасевича, І. Труша, П. Холодного, Т  Шевченка, К. Широцького, М. Ярошенка та інших.

Не втратили дотепер наукової вартості його розвідки: «Українська хата в околицях Львова»; «Бойківський тип дерев’яних церков на Карпатах»; «Ротонди на Україні»; «Вежа і дім Корнякта у Львові»; «Архітектура катедри св. Юра у Львові»; «Хатнє будівництво»; «Замкова церква св. Миколая у Львові»; «Десятинна церква в Києві»; «Ротонда в Херсонесі з 600 р.»; «Чернігівський Спас»; «Соборна церква Київської Лаври»; «Видубецький монастир»; «Золота брама в Києві»; «Катедра у Володимирі»; «Катедра св. Софії в Києві»; «Замки на Україні»; «Брама в Мілеті і фасада катедри у Володимирі Волинському»; «Етруський дім і гуцульський «оседок»; «Гравюри українських першодруків»; «Нариси з історії українського граверства»; «Гравюри видань Фіоля».

Кілька праць присвятив українській рукописній книзі та стародрукам. Його книжку «Чужинці про Україну» від 1938 неодноразово перевидавали, зокрема й англійською мовою. Альбом «Монументальна архітектура України» («Monumenta Architecturae Ukrainae», Прага, 1940) з 300-ми ілюстраціями автора вийшов німецькою та українською мовами і вперше представив українську архітектуру від найдавніших до новітніх часів. На той час то було найкраще видання з історії української архітектури. Його ж «Історія українського мистецтва: Архітектура» 1956 стала першою фундаментальною працею, в якій історію архітектури України представлено концептуально, цілісно й системно — від античності до середини 20 ст. Це видання стало поштовхом для підготовки аналогічних фундаментальних праць в УРСР. Кілька окремих публікацій Січинського присвячено викриттю злочинів російського окупаційного режиму — знищенню архітектурних пам’яток в Україні протягом 20 ст.

Як художник-графік оформив 70 видань, зокрема й книжки власного авторства, розробив чимало видавничих знаків, екслібрисів тощо. Його графічні й живописні твори зберігаються в державних музеях та приватних збірках Німеччини, Словаччини, США, України, Чехії. Архітектурним проєктуванням займався протягом 1920 — 1950-х. За проєктами Січинського збудовано житлові, громадські й сакральні споруди у Бразилії, Канаді, Словаччині, США, Чехії, Україні. Для них характерні традиційна основа формотворчості, поєднана з новітніми досягненнями будівельних технологій. Створив багато надгробків українським діячам на цвинтарях в Австрії, Німеччині, США, а також іконостасів, престолів і кіотів для українських церков.

Серед архітектурних творів Січинського:

  • церква Зішестя Святого Духа у м. Міхаловце (Кошицький край, Словаччина; 1933–1934);
  • дерев’яна Покровська церква з дзвіницею у с. Нижній Комарник (Кошицький край, Словаччина 1937);
  • собор Святої Софії у м. Монреалі (Канада; 1960–1962).

Енциклопедична діяльність

Січинський — один із провідних авторів Енциклопедії українознавства з 1949, редактор відділу «Просторове мистецтво». У загальній частині енциклопедії опубліковано його добре ілюстровані статті про історію та культуру України: «Найстаріші назви території і народу»; «Назва "Україна"» (у співавторстві з Я.-Б. Рудницьким); «Ткацтво і вишивкарство»; «Кераміка»; «Металеві вироби»; «Архітектура» (України); «Різьба»; «Малярство (до 19 ст.)»; «Графіка — граверство». У словниковій частині енциклопедії у першому й другому томах, підготовлених за життя Січинського, опубліковано його статті: «Архітектура» (як сфера діяльності суспільства); «Вишивки»; «Графіка»; «Грецьке мистецтво в Україні»; «Гуцульщина» (у співавторстві з В. Кубійовичем і С. Вінцензом); «Дереворит»; «Дзвони»; «Екслібрис»; «Емаль» (у співавторстві з Я. Пастернаком) та низку дрібних статей. Після смерті Січинського написання статей з мистецтвознавства до наступних томів енциклопедії узяв на себе С. Гординський.

Галерея

Рисунки В. Січинського

Цитата

«На широких просторах Соборної України змагаються різні течії і тенденції, в великій мірі незалежно від напрямних офіційних чинників. Є прагнення нав’язати зв’язки з Заходом і використати його технічні і мистецькі здобутки. Ідея українського стилю диктується самим реальним життям і побутом та прибирає на силі як могутній, самозрозумілий і непереможний чинник успішного розвитку архітектури. Дорогоцінні пам’ятки української архітектури, їх високий мистецький рівень та ориґінальність, ґенеза і розвиток, як безперервний і тяглий вияв національної культури українського народу — є основою і запорукою дальшого світлого розвитку української архітектури.»

 Цит. за: Січинський В. Історія українського мистецтва: Архітектура. Нью-Йорк : Наукове товариство ім. Шевченка в Америці, 1956. Т. 1. С. 170.


Праці

  1. Крехівська архітектура. Львів, 1923. 24 с.
  2. Архітектура в стародруках. Львів, 1925. 47 с.
  3. Дерев’яні церкви і дзвіниці Галицької України XVI—XIX ст. Львів, 1925. 117 с.
  4. Архітектура старокнязівської доби (Х–ХІІ). Прага : Укр. громад. вид. фонд, 1926. 50 с.
  5. Нариси з історії української промисловості. Львів, 1937.
  6. Історія українського граверства XVI–XVIII ст. Львів, 1937. 72 с.
  7. Юрій Нарбут. Монографія. Львів-Краків : Українське видавництво, 1943.
  8. Іван Мазепа — людина і меценат. Філадельфія : Видавництво «Америка», 1950.
  9. Історія українського мистецтва: Архітектура. Нью-Йорк : Наукове товариство ім. Шевченка в Америці, 1956 (у 2-х томах).
  10. Destruction of Ukrainian Monuments of Art and Culture under the soviet russian Administration between 1917—1957. New York : The Ukrainian Congress Committee of America, 1958.
  11. Чужинці про Україну. Вибір з описів подорожей по Україні та інших писань чужинців про Україну за десять століть. Київ : Довіра, 1992.

Джерела

  1. Володимир Січинський: бібліографічний покажчик / Укладач С. П. Костюк. Львів : Львівська наукова бібліотека ім. Василя Стефаника НАН України, 1996. 123 с.
  2. Центральний державний архів вищих органів влади та управління України. Ф. 3972, оп. 1, од. 57, арк. 60–79; од. 189, арк. 24–31 зв. (Автобіографія В. Січинського).

Література

  1. Кейван І. Володимир Січинський — архітект, митець-графік, мистецтвознавець, дослідник. Торонто : Євшан-зілля, 1957. 79 с.
  2. Тимофієнко В. Січинський Володимир Юхимович // Зодчі України кінця XVIII — початку ХХ століть: Біографічний довідник. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 1999. С. 342.
  3. Тарас Я. Січинський Володимир Юхимович // Сакральна дерев’яна архітектура українців Карпат. Львів : Інститут народознвства НАН України, 2007. С. 573.
  4. Баженов Л., Логвіна В. Володимир Січинський (1894—1962 рр.): Життя, діяльність, творчість в ім’я України. Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Подільський національний університет ім. Івана Огієнка, 2009. 236 с.
  5. Пінчук Ю., Ясь О. Січинський Володимир Юхимович. URL: http://www.history.org.ua/?termin=Sichynskyj

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Січинський, Володимир Юхимович // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Січинський, Володимир Юхимович (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.04.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Національне товариство імені Шевченка


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶