Вознесенська церква в Березні

Вознесенська церква в Березні. Загальний вигляд

Вознесе́нська це́рква в Бере́зні — втрачений визначний архітектурний об’єкт, селище Березна Корюківського району Чернігівської області, Україна.

Історична довідка

Вознесенську церкву збудував 1759–1761 із добірного соснового бруса на цегляному підмурку з льохом майстер з м. Ніжина П. Шолудько. Стояла на місці колишнього замку у центрі Березни; була головною домінантою поселення. Її вичерпно дослідив 1928 С. Таранушенко.

Знищена 1929–1930.

1999 її відтворення було передбачено в затвердженій Кабінетом Міністрів України Програмі вiдтворення видатних пам'яток iсторiї та культури України (скасована 2007), причому планувалося відбудувати її не в селищі Березні (на первісному місці розташування), а на території Національного музею народної архітектури та побуту України (м. Київ).

Характеристика

В основі розпланувально-просторової побудови — тип хрещатої п’ятидільної п’ятиверхої церкви, ускладнений прибудовою двох увінчаних верхами «слупів» (башт) перед бабинцем та двох ризниць обабіч вівтаря. Висота верхів значно менша за висоту стін, але вони знаходяться у гармонійних співвідношеннях. Висота зрубів стін усіх п’яти дільниць однакова; вони прорізані прямокутними вікнами у три яруси. В інтер’єрі підкреслено розмах простору п’яти верхів, об’єднаних в одне ціле завдяки широким фігурним аркам — вирізам. У бабинці зроблено обширні хори, а вище їх — лоджію, що відповідає надвірному балконові між слупами. Майстер застосував кілька нововведень в конструкціях (наприклад, додаткові зрубики між вівтарями), а також відмовився від традиційних ригелів-стяжок. Декор застосовано стримано; на різьблених одвірках дверей було вирізьблено ім’я майстра.

Значення

Відповідно до контракту на будівництво, що зберігся і опублікований, П. Шолудькові громада замовила збудувати церкву без опасань, підкресливши цим вертикальну спрямованість композиції. Після спорудження церкви цей напрям став панівним у народному монументальному будівництві, а Вознесенську церкву в Березні вважають найдовершенішим витвором цього напряму. Незвичайним у композиції є наявність західних слупів, з’єднаних балконом, завдяки яким церква загалом виглядала як семиверха, чим було порушено симетричність композиції.

Унікальний тип, представлений однією лише Вознесенською церквою в Березні, не знайшов поширення в українській архітектурі.

Додатково

  • В контракті на будівництво церкви серед детального опису вигляду храму вказано й й намір звести її без жодного залізного цвяха (бо ними розіп’ятий Ісус Христос). Крім будівничої роботи майстер і його люди зобов’язувалися віддавати священикам шану і не пиячити.
  • Церква мала три престоли: середній — Вознесіння Господнього, правий — св. Георгія Змієборця, лівий — Миколая Чудотворця. Іконостас та церковне начиння при знищенні церкви були спалені. Завдяки зусиллям мистецтвознавця Павла Михайловича Жолтовського (1904–1986) перед знищенням церкви вдалося зберегти й вивезти до музеїв декілька цінних ікон, які тепер зберігаються в Національному художньому музеї України та в Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику. Це ікони «Деісіс» (Моління), 3 ікони з парними зображеннями апостолів: Матвія і Петра; Юди і Якова; Хоми і Варфоломія. З лівого крила іконостаса збереглося 5 ікон з одинарними зображеннями апостолів. З намісного ряду збереглися ікони «Три святителі», «Собор Архангела Михаїла», «Святий Георгій». З цокольного ярусу збереглася живописна композиція «Гріхопадіння».
  • Майстер П. Шолудько залишив для нащадків своє прізвище, вирізьблене на одвірку південних дверей.

Література

  1. Вечерський В. В. Втрачені об'єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 2002. С. 124–126.
  2. Корбач І. Вознесенська церква у Березні (до мартирологу дерев’яної української церковної архітектури) // Ніжинська старовина. 2007. Вип. 4–5 (7–8). С. 123–125.
  3. Оляніна С. Іконостас Вознесенської церкви у містечку Березна: втрачена пам’ятка мистецтва доби Бароко // Українська художня культура: пам’яткоохоронні проблеми. Київ : Інститут культурології НАМ України, 2011. С. 40–103.
  4. Таранушенко С. А. Дерев'яна монументальна архітектура Лівобережної України. 2-ге вид. Харків : Савчук О. О., 2017. С. 333–367.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Вознесенська церква в Березні // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вознесенська церква в Березні (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.04.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶