Бібліотека

Національна бібліотека імені В. І. Вернадського. м. Київ

Бібліоте́ка (лат. bibliotheca, грец. βιβλιοϑήϰη, від βιβλίον — книга і ϑήϰη сховище) — багатозначний термін.

1) Установа, культурно-освітній заклад, де збирають, опрацьовують, зберігають друковані, рукописні, аудіовізуальні, цифрові та інші інформаційні ресурси, призначені для використання, але не для продажу.

Історична довідка

Історія бібліотек почалася з перших зусиль організації колекцій документів. Перші бібліотеки складалися з архівів найдавнішої форми письма ― глиняних табличок у клинописній писемності, виявлених у Шумері (2600 до н. е.). Приватні та особисті бібліотеки, що містили рукописні книги, з’явилися в Греції Давній у 5 ст. до н. е. У 6 ст. до н. е. великі бібліотеки мали Константинополь та Александрія.

У середньовіччі головними осередками зберігання книг були монастирські бібліотеки. У бібліотеках діяли майстерні з переписування рукописів (скрипторії).

У Давній Русі найдавнішими були бібліотеки Софійського собору та Києво-Печерської лаври. В Україні великі бібліотеки організовували також при університетах.

Характеристика

У Законі України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» (1995) зазначено: «Бібліотека — інформаційний, культурний, освітній заклад (установа, організація) або структурний підрозділ, що має упорядкований фонд документів, доступ до інших джерел інформації та головним завданням якого є забезпечення інформаційних, науково-дослідних, освітніх, культурних та інших потреб користувачів бібліотеки». Таке саме визначення зафіксовано в ДСТУ 7448:2013 «Бібліотечно-інформаційна діяльність. Терміни та визначення понять».

Бібліотеки можуть надавати фізичний або цифровий доступ до матеріалів, бути фізичним місцем розташування або віртуальним простором, або і тим, і іншим.

Колекція бібліотеки може містити книги, періодичні видання, газети, рукописи, фільми, карти, відбитки, документи, мікроформу, компакт-диски, касети, відеокасети, DVD-диски, книги електронні, аудіокниги, бази даних, настільні ігри, відеоігри та інші формати.

2) Спеціально обладнане приміщення для зберігання книг, журналів, газет, цінних рукописів і т. ін.; книгосховище.

3) Сукупність книжок, спеціально підібраних для читання, наукової роботи, колекціонування і т. ін.

4) Назва споріднених за темою серійних видань або книжок чи журналів, призначених для певної категорії читачів. Наприклад: «Бібліотека автомобіліста», Бібліотека журналу «Персонал», «Пригодницька бібліотека».

Джерела

  • Про бібліотеки і бібліотечну справу: Закон України № 32/95-ВР від 27 січня 1995 р. // Відомості Верховної Ради України. 1995. № 7. Ст. 45. URL: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/32/95-вр/conv.
  • ДСТУ 7448:2013: Бібліотечно-інформаційна діяльність. Терміни та визначення понять. Київ : Мінекономрозвитку України, 2014. 44 с.

Література

  1. Коць М. Про основування і ведення прилюдних бібліотек, кружків У. П. Т. Львів : Українське педагогічне товариство, 1913. 16 с.
  2. Кревецький І. Перша бібліотека на Україні : в 900-ті роковини її оснування, 1037–1937. Львів : Друкарня «Ґрафія», 1937. 24 с.
  3. Сердюк С., Герасимова С. Бібліотеки України під час війни: адаптація до нових реалій та визначення пріоритетів // Бібліотечний форум: історія, теорія і практика. 2022. № 3 (29). С. 9–14.

Автор ВУЕ

О. М. Збанацька


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Збанацька О. М. Бібліотека // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бібліотека (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.01.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶