Палац Кирила Розумовського у Глухові

Палац Кирила Розумовського в Глухові. Головний фасад і план 1-го поверху за проєктом А. Квасова. За О. Лазаревським
Палац Кирила Розумовського в Глухові. Зразок, за яким його запроєктували — палац у с. Перово під Москвою. Головний фасад.
Проєкт Б. Ф. Растреллі 1747

Пала́ц Кири́ла Розумо́вського у Глу́хові — втрачений об'єкт архітектурної спадщини, Сумська область., Україна.

Розташовувався за межами історичного центру міста на протилежному лівому березі р. Есмані у передмісті Веригині, з західного боку Ярмаркового майдану, край давнього шляху на м. Київ неподалік церкви Святих Захарії і Єлизавети (не збережено).

Історична довідка

У зв'язку з відновленням в Україні гетьманства, 1749 постало питання будівництва нової гетьманської резиденції у Глухові (стара згоріла під час пожежі 1748). Було вирішено збудувати її в передмісті за межами Глухівської фортеці, оскільки її територія мала надто щільну забудову. Арх. А. Квасов розробив проєкт палацу «італійської архітектури» (у стилі бароко). Зразком був палац в с. Перово під м. Москвою (тепер у складі м. Москви, РФ), спроєктований Б. Ф. Растреллі. Будівництво тривало 1749–1751, оздоблювальні роботи завершили 1757. Спорудження резиденції спонукало обраного 1750 гетьманом К. Розумовського створити нову адміністративну структуру — Експедицію Глухівського і Батуринського будівництва. За задумом К. Розумовського, його палац, хоча й дерев'яний, мав стати репрезентативною будівлею в дусі того часу. Проте невдале місце розташування та помилки, допущені під час будівництва, зумовили некомфортність глухівського палацу, в якому гетьман мешкав лише з необхідності. Тому одразу ж по скасуванню гетьманства 1765 палац разом з усіма спорудами гетьманської резиденції були розібрані й продані на будівельний матеріал, а К. Розумовський пізніше замешкав у Батурині. Станом на 2020 у м. Глухові слідів палацу не зосталось..

Характеристика

Палац збудовано з дерева, фасади потиньковано, так що зовні він виглядав як мурований. Будівля досить велика (25 кімнат тільки в головному корпусі), одноповерхова на цокольному напівповерсі, в якому містилися службові приміщення. Видовжені симетричні фасади членувалися трьома ризалітами, акцентованими колонами, пілястрами й фронтонами. Над карнизом була балюстрада, а високий дах з димарями мав люкарни. Декор фасадів був витриманий у формах бароко. При палаці були флігелі, великий регулярний парк з озерами і басейнами, придворна опера, оркестр і бібліотека.

Значення

Палац Кирила Розумовського в Глухові був одним із перших зразків палацу в стилі європейського бароко на теренах Лівобережної України. Його зведення вплинуло на подальший розвиток палацового будівництва в краї.

Цитати


Гетьман К. Розумовський дуже не любив свій глухівський палац і писав про нього 1757 графу Михайлу Ілларіоновичу Воронцову (1714–1767):
Переклад
«Мерзенне місце глухівське, на якому я побудувався вже було й чимало, і при цьому вогкістю, низинністю і болотною землею майже вже дерев'яна споруда, невчасно будована поспіхом нездалими теслями (...) до того мене наостанок довели, що тільки заради здоров'я, якому будинок мій глухівський вельми шкодить, змушений теперішнього літа почати мурований будинок в Батурині»
Оригінал
«Гнусное место глуховское, на котором я построился уже было и немало, и при том по сырости, низости и болотной земле почти уже деревянное строение, не впору строенное и скороспешно худыми плотниками (…) до того меня напоследок привели, что единственно для здоровия, которое дом мой глуховский весьма повреждает, принужден нынешнего лета зачать каменный дом в Батурине»

 (цит. за: Лазаревский А. Гетманские дома в Глухове // Киевская старина. 1898. № 1. С. 166), переклад Вечерського В. В.


Література

  1. Лазаревский А. Гетманские дома в Глухове // Киевская старина. 1898. № 1. С. 160–166.
  2. Гаврилова С. Дворец Кирилла Разумовского в Батурине // Північне Лівобережжя та його культура XVIIІ – початку ХХ століття. Суми, 1991. С. 21–24.
  3. Вечерський В. Втрачені об'єкти архітектурної спадщини України. Київ : Наук.-досл. ін-т теорії та історії архітектури та містобудування, 2002. С. 286.
  4. Вечерський В. Гетьманські столиці України. Київ : Наш час, 2008. С. 257-259.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Палац Кирила Розумовського у Глухові // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Палац Кирила Розумовського у Глухові (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.08.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶