Люкарна

Люкарна. Дві люкарни на даху палацу садиби в Качанівці
Аркова та круглі люкарни мансардного даху
Овальні та круглі люкарни, розміщені у два яруси на церковній бані

Люка́рна (фр. lucarne, від лат. lux — світло) — віконний проріз круглої, овальної, аркової, прямокутної форми на схилі даху, мансарди, бані.

Виникли в готичній (див. Готика) архітектурі Франції. Поширення набули у Європі в будівлях стилів ренесансу, бароко, історизму. Люкарни необхідні для освітлення і вентиляції горищних (див. Горище) і мансардних приміщень. Люкарна має встановлене вертикально у площині фасаду будівлі або паралельно їй фасадне засклене вікно з рамою, непрозорі бічні стінки (щоки) й дашок, форма якого залежить від форми люкарни й може бути двосхилою, наметовою, циліндричною тощо. Дашки люкарн покривають тим самим матеріалом, що й дах. Особливу композиційну роль люкарн зазвичай підкреслюють розвиненим декоративним оздобленням із застосуванням наличників, пілястр, архівольтів, скульптурного ліплення. На високих дахах, характерних для північних готики й ренесансу (в Німеччині, Нідерландах, Польщі, країнах Балтії) та на великих церковних банях люкарни влаштовують у декілька ярусів. Форми люкарн можуть змінюватися залежно від ярусу (Собор Святого Петра в Римі).

В Україні люкарни застосовували з 18 ст. на високих з переломом дахах цивільних будівель стилів українського бароко і класицизму (будинок митрополита Софійського монастиря у Києві, палац садиби в Качанівці). Масового поширення люкарни набули в забудові великих міст (Київ, Львів, Одеса, Харків) другої половини 19 — початку 20 ст. як невід’ємні елементи мансард у стилістиці неоренесансного (див. Неоренесанс) й необарокового (див. Необароко) напрямів історизму.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 152.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 259.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Люкарна // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Люкарна (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶