Будинок Другої Малоросійської колегії у Глухові

Буди́нок Дру́гої Малоросі́йської коле́гії у Глу́хові — втрачений визначний архітектурний об’єкт, Шосткинський район, Сумська область, Україна. Містився в центрі м. Глухова поряд із Московською фортечною брамою (не збережено).

Будинок Другої Малоросійської колегії у Глухові
План. Кресленик кінця 18 ст.

Збудовано 1768–1782, розібрано 1831–1835.

Історична довідка

Другу Малоросійську колегію в Глухові створено 1764 як урядовий орган для управління Лівобережною Україною після відставки гетьмана К. Розумовського і скасування Катериною ІІ гетьманства. Діяла до 1786. Спорудження мурованого будинку колегії пов'язано з дiяльнiстю її президента і генерал-губернатора тодішньої Малоросії графа П. Румянцева-Задунайського. За його дорученням архітектор А. Квасов опрацював проєкт і керував будівництвом, розпочатим 1768 і завершеним в цілому 1774. Опоряджувальнi роботи тривали до 1782 пiд керiвництвом його учня Ф. Савича (1718–після 1782; тепер Україна).

Як адміністративному центру м. Глухову нищiвного удару завдала адмiнiстративна реформа 27.10.1781, за якою в тодiшнiй Малоросiї вводились загальноiмперськi форми управлiння i судiвництва, а Глухiв з 1782 перетворився на повiтове мiстечко Новгород-Сiверського намiсництва.

Катастрофiчна пожежа 07.08.1784 значно пошкодила будівлю колегії, яку не вiдновлювали; її руїни пристосували для розміщення повітових присутствених місць. Залишки величної будівлі поступово руйнувалися і 1831–1835 їх розібрали, замостивши цеглою міські вулиці.

Характеристика

Корпус колегiї був двоповерховим, П-подiбним у планi, з триповерховим центральним ризалiтом. Довжина головного фасаду сягала 142 м. Оскiльки будинок призначався для службової резиденцiї генерал-губернатора й рiзних державних установ — Генерального суду, Генеральної малоросiйської рахункової комiсiї, Канцелярiї малоросiйського скарбу, Суду земського, Глухiвського комiсарства та архiву, то його загальна розпланувальна структура була секційною — на кожну установу по секцiї. Секцiї роздiляли наскрiзнi арковi проїзди. Розпланування кожної секцiї було коридорним із двобiчним розташуванням примiщень. В архiтектурi цiєї будiвлi із застосуванням на фасадах колосального ордера вiдобразився вплив раннього класицизму: за стильовими ознаками вона була промiжною ланкою мiж бароко i класицизмом. На фундаментах розібраного будинку Другої Малоросійської колегії стоять будівлі Глухівських земських управ — повітової і міської початку 20 ст., а також офісно-торговельна будівля середини 20 ст.

Значення

Будинок Другої Малоросійської колегії в Глухові був найбільшою за розмірами будівлею у тогочасній Україні. Споруда внесла новий європейський масштаб (столичний) у забудову Глухова як адміністративного центру української автономії у складі Російської імперії.

Література

  1. Новаковська Н. П. Найкрупніша громадська споруда на Україні в XVIII ст. // Вісник Академії будівництва і архітектури Української РСР. 1959. № 1. С. 15–18.
  2. Новаковська Н. П. Педагогічна діяльність архітектора Андрія Квасова на Україні // Питання історії архітектури та будівельної техніки України. Київ : Держбудвидав УРСР, 1959. С. 148–158.
  3. Вечерський В. В. Втрачені об’єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 2002. С. 287–288.
  4. Вечерський В. В. Гетьманські столиці України. Київ : Наш час, 2008. 320 с.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Будинок Другої Малоросійської колегії у Глухові // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Будинок Другої Малоросійської колегії у Глухові (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
21.03.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶