Мосціпанов, Максим Климентович

Мосціпа́нов, Макси́м Кли́ментович (бл. 1743, м. Кролевець, тепер Конотопського району Сумської області — бл. 1800, с-ще Короп, тепер Новгород-Сіверського району Чернігівської області) — архітектор, автор низки споруд на Лівобережній Україні.

Мосціпанов, Максим Климентович

Народження 1743
Місце народження Кролевець
Смерть 1800
Місце смерті Короп
Місце поховання Короп
Alma mater Чернігівський колегіум
Місце діяльності Україна
Напрями діяльності архітектура
Мосціпанов, Максим Климентович. Вознесенська церква у с-щі Коропі
Мосціпанов, Максим Климентович. Троїцький собор і дзвіниця у м. Глухові. Фото початку 20 ст.

Життєпис

Походив із сім’ї козацької старшини: батько К. Мосціпанов (18 ст.; тепер Україна) був писарем Кролевецької сотні Ніжинського полку; 1781 отримав ранг бунчукового товариша.

Освіту здобув, імовірно, в Чернігівському колегіумі. 1759 став військовим канцеляристом Генеральної скарбової канцелярії у м. Глухові. 1763 з дозволу гетьмана К. Розумовського почав навчатися архітектурі «для нації малоросійської» (так зазначено в тогочасному документі) у архітектора А. Квасова. 06.08.1763 атестований на «архітектури помічника», з 1765 став самостійним архітектором. З ініціативи П. Румянцева-Задунайського на початку 1766 відряджений до м. Москви для завершення архітектурної освіти у В. Баженова. Той у листопаді 1766 високо оцінив фахові якості Мосціпанова і рекомендував нагородити його.

Учасник російсько-турецької війни 1768–1774 (див. Російсько-турецькі війни).

Після 1779 залишив військову службу. 1781 став городничим м. Коропа й на цій посаді перебував до кінця життя.

Похований у с-щі Коропі на цвинтарі Вознесенської церкви.

Діяльність

Брав участь у реалізації проєктів А. Квасова у м. Глухові та, ймовірно, в інших містах Лівобережжя. 1764 збудував муровану тетраконхову (див. Тетраконх) Вознесенську церкву в м. Коропі (можливо, за проєктом А. Квасова).

У садибі в Качанівці на замовлення тодішнього власника П. Румянцева-Задунайського за проєктом московського архітектора К. Бланка (1728–1793; тепер Росія) Мосціпанов 1772–1789 збудував палац, флігелі й господарські споруди, грот, романтичні руїни і 1777 розпланував парк з 12 ставками відповідно до побажань власника. Після 1773 разом з учнем Квасова Ф. Савичем (1747 — після 1790; тепер Україна) добудував Троїцький собор і дзвіницю в Глухові. Ймовірний автор проєкту палацу П. Румянцева-Задунайського у с. Вишеньках біля Коропа (тепер Чернігівська область, Україна), збудованого 1782–1787. Незважаючи на здобуту архітектурну освіту в стилях пізнього бароко й класицизму, у своїх творах виявився прихильником романтизму, застосовуючи форми неоготики та орієнтальні [див. Орієнталізм] стилізації.

Додатково

Існує кілька варіантів написання прізвища: Мосципанов, Мосьципанов, Мостіпанов, Мосцепанов і Мосціпанов. Останнє найкоректніше, оскільки прізвище Мосціпан поширене у м. Кролевці.

Література

  1. Оглоблин О. Максим Мосціпанов // Люди старої України. Мюнхен : Дніпрова хвиля, 1959. С. 168–175.
  2. Тимофієнко В. Зодчі України кінця XVIII — початку ХХ століть: Біографічний довідник. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 1999. С. 266.
  3. Вирський Д. С. Мосціпанов Максим Климович // Енциклопедія історії України : у 10 т. / Гол. редкол. В. А. Смолій. Київ : Наукова думка, 2010. Т. 7. С. 93.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Мосціпанов, Максим Климентович // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Мосціпанов, Максим Климентович (дата звернення: 15.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.02.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶