Орієнталізм (архітектура)

Орієнталізм. Спасо-Преображенська церква 1839 у с. Мошни Черкаського р-ну Черкаської обл. Фото Вечерського В. В.
Орієнталізм. Житловий будинок у смт Лівадії, АР Крим, Україна. Фото Вечерського В. В.

Орієнталі́зм (від лат. orientalis — східний) — застосування в європейській архітектурі Нового часу східних мотивів, тобто певних розпланувальних композицій (внутрішні дворики з галереями), окремих архітектурних форм (декоративні вежі, куполи, портали) та декору (орнаментальні композиції з каменя, гіпсу, майоліки, дерева тощо).

Єгипетський похід Наполеона І Бонапарта 1798–1801 зі створенням у м. Парижі Інституту Єгипту та підкорення Індії Великою Британією зумовив інтерес європейських архітекторів до Сходу, що став важливим стилеформівним чинником у стилістиці романтизму з 1810-х в Англії (Королівський павільйон у м. Брайтоні 1815–1823, архітектор Джон Неш, 1752–1835) та інших європейських країнах.

Упродовж 19 ст. архітектура розвивалася в загальному стилевому напрямі історизму та еклектики, що уможливило використання стилістики будь-якої епохи й країни. Поширилися такі напрями орієнталізму, як мавританський, єгипетський, індо-сарацинський, шінуазрі (китайський). Орієнталізм набув особливої популярності у садово-паркових спорудах, а також в сакральних будівлях екзотичних для Європи конфесій — юдейських синагогах та караїмських кенасах (Караїмська кенаса в м. Києві 1898–1902, архітектор В. Городецький).

В Угорщині наприкінці 19 — на поч. 20 ст. орієнталізм став інтегральною частиною створеного архітектором Одоном Лехнером (1845–1914) угорського національного стилю в архітектурі як парадоксального поєднання віденського неоренесансу з мавританськими формами (див. Мавританський стиль). Це мало символізувати одночасно і укоріненість угорців у Центральній Європі, і їхнє походження зі Сходу.

В архітектурі України орієнталізм з’явився наприкінці 18 ст. в будовах, зведених на замовлення П. Рум’янцева-Задунайського як переможця в Російсько-турецьких війнах (його палац 1782–1787 у с. Вишеньках Коропського р-ну Чернігівської обл.). Розвинувся завдяки архітектурним смакам М. Воронцова (Спасо-Преображенська церква 1839 у с. Мошнах Черкаського р-ну Черкаської обл.; парковий фасад палацу в м. Алупці — див. Алупкинський палацово-парковий музей-заповідник). Завдяки йому ж при освоєнні Південного берегу Криму орієнталізм став модним стилевим напрямом. Це оприявнено (здебільшого фрагментарно) у палацах, віллах, особняках, курортних готелях міст Алупки, Лівадії, Масандри, Гурзуфа, Ялти, а також у рядовій забудові населених пунктів Криму та Півдня України.

Література

  1. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Вид-во Інституту проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Орієнталізм (архітектура) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Орієнталізм (архітектура) (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.06.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶