Городецький, Владислав Владиславович

Городецький, Владислав Владиславович1.jpg

Городецький, Владислав Владиславович

(Horodecki, Leszek Dezydery Władysław)

Народження 04.06.1863
Місце народження Шолудьки
Смерть 03.01.1930
Місце смерті Тегеран
Alma mater Санкт-Петербурзький державний академічний інститут живопису, скульптури й архітектури імені І. Ю. Рєпіна
Місце діяльності Україна, Польща, Іран
Напрями діяльності архітектура
Традиція/школа історизм, модерн
Мавзолей графів Потоцьких у с. Печері
Миколаївський костел у м. Києві
Пам’ятник В. Городецькому у м. Києві

Городе́цький, Владисла́в Владисла́вович (Лешек Дезидерій Владислав, пол. Horodecki, Leszek Dezydery Władysław; 04.06.1863, с. Шолудьки, тепер Вінницького району Вінницької області — 03.01.1930, м. Тегеран, Іран) — архітектор, представник історизму та модерну.

Життєпис

Народився в польській шляхетській сім'ї в маєтку родини Глюзинських, з якої походила його мати. 1885 закінчив реальне училище в м. Одесі, 1890 — Імператорську Академію мистецтв (тепер Санкт-Петербурзький державний академічний інститут живопису, скульптури й архітектури імені І. Ю. Рєпіна) зі званням класного художника третього ступеня з правом споруджувати будівлі. 1891 переїхав до м. Києва, де 1894 заснував Будівельну контору домової каналізації і проектував численні ретиради (дворові туалети). Швидко став одним із найавторитетніших київських зодчих, упродовж 20 років брав участь у реалізації проектів репрезентативних споруд м. Києва. Знався на інженерії, був успішним бізнесменом (власником і співвласником кількох промислових підприємств), добрим художником-графіком, займався стрілецьким спортом та мисливством. 1920 емігрував до Польщі, де працював як архітектор. 1928 переїхав до Ірану як головний архітектор Синдикату зі спорудження перських залізниць. За його проектами у м. Тегерані збудовано залізничний вокзал, шахський палац, театр і готель.

Творчість

В. Городецький був майстром історичних стилізацій на основі використання передових на той час досягнень інженерної думки. Запроваджував нові будівельні конструкції і матеріали  — цемент, бетон, залізобетон, сталь, буронабивні палі для фундаментів. Працював у різних стильових напрямах історизму — від неокласицизму до неоготики й мавританського стилю. При цьому застосовував мистецькі прийоми, скульптурну пластику й декор, властиві модерну. Для його витворів характерний синтез мистецтв із застосуванням скульптури, вітражів, монументально-декоративного живопису, майоліки, художнього металу тощо. Архітектор-універсал однаково успішно створював: комплекси споруд промислових підприємств (цукровий завод Балашова у смт Шпикові Тульчинського району Вінницької області 1890-х, не збережено); виставкові павільйони (павільйон Товариства правильного полювання біля Лук'янівського кладовища у м. Києві 1911, не збережено); будівлі житлові (власна вілла 1901 у м. Євпаторії) та громадські (жіноча гімназія 1905 у м. Черкасах); споруди меморіальні (мавзолей Костянтина і Яніни графів Потоцьких 1904 у с. Печері Тульчинського району Вінницької області) й сакральні (церква початку 20 ст. у м. Черкасах, не збережено). 1895–1898 взяв участь у реалізації великого містобудівного (див. Містобудування) проекту розпланування й забудови території колишньої садиби професора Мерінга у м. Києві.

За проектами В. Городецького зведено споруди у м. Києві:

  • 6 корпусів Південно-Російського машинобудівного заводу (1895–1896);
  • 4 павільйони на Всеросійській сільськогосподарській і промисловій виставці (1897, не збережено);
  • прибутковий будинок Л. Бендерського на вул. Великій Васильківській (1897);
  • будинок Музею старожитностей та мистецтва (1897–1900);
  • Караїмська кенаса (1899–1900);
  • Миколаївський костел (1899–1909);
  • будинок причту Миколаївського костелу (початок 20 ст.);
  • Будинок з химерами (1901–1903);
  • мавзолей родини Вітте на Старому Байковому кладовищі (1904);
  • мавзолей інженера М. Лелявського у Видубицькому монастирі (1905).

Визнання

В. Городецький — один з найпопулярніших київських архітекторів, з особою якого пов’язано багато легенд, спричинених неординарним образним вирішенням його Будинку з химерами. 1996 на його честь перейменовано вулицю в м. Києві.

Вулиця Владислава Городецького є у м. Вінниці.

2004 у м. Києві в Пасажі на вулиці Хрещатик встановлено пам’ятник В. Городецькому (скульптори В. І. Щур (1953 р. н.; Україна), В. Й. Сівко (1953–2007; Україна), архітектор В. П. Скульський (Україна).

Додатково

В. Городецький був затятим мисливцем і мандрівником до чужих країв: тривалі мисливські експедиції здійснив до Азербайджану 1895, Закаспійського краю до кордонів Персії 1897, Туркестану 1899, до Африки 1911, на південне узбережжя Каспійського моря в Ірані 1928.

Цитата


С. Кілессо:
«Владислав Городецький прожив красиве і майже безжурне життя, а творчість його – це прекрасна пісня, і найкращі слова в цій пісні проспівані зодчим саме у Києві, котрий він любив понад усе.»

 Цит. за: Малаков Д. В. Архітектор Городецький. Київ : «Кий», 1999. С. 5.


Література

  1. Малаков Д. В. Архітектор Городецький. Київ : Кий, 1999. 240 с.
  2. Тимофієнко В. І. Зодчі України кінця XVIII – початку ХХ століть: Біографічний довідник. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 1999. С. 107–108.
  3. Владислав Городецький (1863–1930): Бібліографічний покажчик / Уклад. О. Б. Шинкаренко; наук. консультант Д. В. Малаков. Київ : Укрархбудінформ, 1999. 42 с.
  4. Скібіцька Т. В. Городецький Владислав Владиславович // Київський архітектурний модерн (1900–1910-і роки). Львів–Київ : Центр Європи, 2011. С. 202–203.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Городецький, Владислав Владиславович // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Городецький, Владислав Владиславович (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
10.05.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Документальна телепередача "Прогулянки містом" (телеканал "Київ")



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶