Мавританський стиль

Маврита́нський стиль (від лат. mauriараби й бербери, що сповідували іслам) — архітектурний стиль, що сформувався в західній частині Середземномор’я — у Північній Африці й на Піренейському півострові у 8–15 ст.

Мавританський стиль.
Палац Альгамбра. Миртовий двір
Мавританський стиль.
Мечеть у м. Кордові. Інтер’єр

Стиль склався поступово на основі характерних для зодчества Римської та Візантійської імперій архітектурних форм [ аркади, куполи, перистильні (див. Перистиль) двори, строго симетричні регулярні композиції планів споруд і комплексів та ансамблів]. На території Сирії це доповнено ісламською поліхромною орнаментикою. Такі практики, уміння і традиції перенесено в Північну Африку (Магриб) і на Піренейський півострів завдяки арабським завоюванням за династій правителів Омеядів, Альморавідів, Альмохадів. На теренах Іспанії ця стилістика увібрала ще й характерні риси мистецтва вестґотів. Для стилю характерні прямолінійність і чіткість обрисів, прості симетричні плани, широке застосування перистильних дворів, оточених аркадними галереями, куполів на перехресних арках, арок різних форм, скульптурних капітелей колон, сталактитових склепінь і кесонованих (див. Кесон) стель, а також розвиненого декору з використанням складних геометричних і рослинних орнаментів, виконаних в техніці рельєфного різьблення по гіпсу, теракоти, поліхромної майоліки й мозаїки з переважанням позолоти, синьої і жовтої барв.

Найкращими збереженими взірцями стилю є Альгамбра, Хенераліфе й Альбайсін у Гранаді та мечеть у м. Кордові (тепер Іспанія).

Під впливом східних колоніальних завоювань провідних європейських держав у 19 ст. посилився інтерес до східних культур, унаслідок чого в рамках історизму з’явилася стильова течія, також названа мавританським або неомавританським стилем. У Великій Британії, Німеччині, Австро-Угорщині та інших країнах ця стилістика стала популярною в житлових (палацах, особняках, віллах) і громадських будівлях, зокрема й сакральних: єврейські синагоги й караїмські кенаси будували в мавританському стилі, що оприявлювало східне походження відповідних етноконфесійних громад. В Угорщині кінця 19 ст. місцеві архітектори намагалися створити угорський національний стиль на основі поєднання стилю Рінгштрасе з мавританським, що мало унаочнювати дві фундаментальні для угорців характеристики: східне походження етносу та його європейське буття.

В Україні мавританський стиль як екзотичний не набув значного поширення. Його взірцями є палац Воронцова в м. Алупці (див. Алупкинський палацово-парковий музей-заповідник) та караїмська кенаса у м. Києві архітектора В. Городецького.

Література

  1. Barrucand M., Bednorz A. Moorish architecture in Andalusia. Cologne : Taschen, 2007. 240 p.
  2. Безродний П. Архітектурні терміни: Короткий російсько-український тлумачний словник. 2-ге вид., випр. та допов. Київ : Вища школа, 2008. С. 117-118.
  3. Bloom J. Architecture of the Islamic West: North Africa and the Iberian Peninsula, 700–1800. New Haven : Yale University Press, 2020. 320 p.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Мавританський стиль // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Мавританський стиль (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
21.02.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶