Кенаса

Кена́са (караїмськ. כְּנֵסַה, кенеса — зібрання) — молитовний будинок караїмів.

Велика кенаса в Чуфут-Кале

Схожа на синагогу мурована або дерев’яна прямокутна у плані споруда, орієнтована з півночі на південь (у бік м. Єрусалима), накрита двосхилим або чотирисхилим дахом, іноді увінчана декоративною банею. Головний вхід — з північного фасаду. Притвор призначено для роззування і збирання літніх людей перед молитвою. Простір кенаси поділено на три неоднакові частини, з півночі на південь:

  • невеликий простір з дерев’яними лавами для чоловіків похилого віку, хворих і тих, котрі перебувають у траурі; над ним – закритий дерев’яними ґратами балкон для жінок;
  • центральна найбільша частина, підлогу якої раніше укривали килимом;
  • найменша вівтарна частина, підлога якої вища, ніж у решті споруди; тут у священному ковчезі зберігають сувої Тори.

Нерідко до споруди з північного, західного й східного боків прилягали галереї.

Відомо про існування караїмських кенас у Литві з 14 ст., у Криму — з 15 ст. Наприкінці 19 ст. їх тут налічувалося 11. Розрізняли соборні (великі) кенаси для святкових богослужінь і малі кенаси для повсякденних молитов. Нерідко їх споруджували поруч (як у м. Євпаторії та Чуфут-Кале).

В Україні кенаси збережено в містах Бахчисараї (у Чуфут-Кале), Бердянську, Євпаторії, Києві, Миколаєві, Севастополі, Сімферополі, Харкові. Більшість із них побудовано у 19 — на початку 20 ст. і мають статус пам’яток архітектури (Велика соборна 1807 і Мала 1815 кенаси у м. Євпаторії, кенаса 1898–1902 у м. Києві). Кенаси у містах Дніпрі, Галичі, Луцьку, Одесі, Феодосії знищено у 20 ст. Кенаси збережено й використовують за прямим призначенням у містах Вільнюсі, Єрусалимі, Стамбулі, Тракаї (Литва).

Література

  1. Кургаєва А. Кенаса // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 121–122.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 206.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Кенаса // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Кенаса (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.01.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶