Чуфут-Кале

Чуфут-Кале. Панорама з півдня — дорога до малої брами; угорі — обидві караїмські кенаси, вдалині — садиба А. Фірковича
Чуфут-Кале. Схематичний план
Чуфут-Кале. Туристична схема, розміщена на пам’ятці
Чуфут-Кале. Головна вулиця Нового міста, що веде до брами Біюк-Капу
Чуфут-Кале. Східний фортечний мур з брамою Біюк-Капу
Чуфут-Кале. Середній фортечний мур з брамою Орта-Капу
Чуфут-Кале. Дюрбе Джанике-ханум
Чуфут-Кале. Велика і Мала караїмські кенаси
Чуфут-Кале. Головна вулиця Нового міста з садибою А. Фірковича
Чуфут-Кале. Одне з підземних приміщень, яке дало підстави назвати весь комплекс «печерним містом»

Чуфу́т-Кале́фортеця і так зване печерне місто, комплекс пам’яток архітектури національного значення, Бахчисарайський район, Автономна Республіка Крим, Україна.

Назва походить від турецького Çufutkale, буквально — юдейська (або єврейська) фортеця.

Географічне положення

Покинуте місто лежить за 3 км на схід від м. Бахчисарая на високому скелястому плато відрогу другого пасма Кримських гір. Плато підноситься на 200 м над ущелиною, з трьох боків має обривисті скелясті схили, а з четвертого східного боку сідловиною сполучено з горою Бешік-Тау.

Історична довідка

У 15–16 ст. місто було столицею Кримського ханату. Про це свідчить, зокрема, збудований 1437 і добре збережений мавзолей Джанике-ханум (?–1437) — доньки хана Тохтамиша (1342–1406) і дружини еміра Едигея (1345–1419) та мечеть, збудована 1346 і реконструйована 1455.

Часом заснування Чуфут-Кале дослідники вважають 8–9 ст., коли тут мешкали християнізовані алани. 1299 після тривалої облоги місто захопили монголо-татари під проводом Ногая. Відтоді місто-фортеця відоме під назвою Кирк-Ер або Кирк-Ор, що у перекладі з тюркських мов означає «сорок укріплень або «сорок братів». Деякі вчені пов’язують цю назву з іранським словом «керкері» — фортеця для захисту тилу.

Після перенесення столиці Кримського ханату в Бахчисарай (1532) тут залишилися жити караїми (тюркомовний народ, що сповідує юдаїзм), унаслідок чого в 17 ст. з’явився відповідний топонім Чуфут-Кале.

У 16–17 ст. у Чуфут-Кале було понад 400 мурованих з каменю будинків і мешкало біля 5 тис. осіб. Під час будівництва вони активно використовували підземний простір: збереглися вирубані в скелі численні господарські приміщення, галереї, колодязі та ін. Це зумовило друге (хибне) визначення Чуфут-Кале як «печерного міста». Насправді караїми, які були купцями й фінансистами, тобто заможними людьми, мешкали в наземних будинках з галереями, балконами й терасами, мали сакральні спорудикенаси, керували монетним двором Кримських ханів, який до кінця 16 ст. містився в Чуфут-Кале. З огляду на це місто мало надійні муровані укріплення.

Велика караїмська кенаса збудована в 17 ст., хоча в літературі її безпідставно датують 14 ст.; Мала караїмська кенаса зведена у 18 ст. До поч. 19 ст. Чуфут-Кале був духовним і культурним центром караїмів Криму. Після анексії Криму Російською імперією караїми з 1783 поступово переселилися звідси в Бахчисарай і Євпаторію, внаслідок чого до 1860-х мешканців тут не залишилося. Останнім з них був караїм А. Фіркович, садиба якого збереглася. Від інших житлових будинків збереглися тільки вирубані в скелі підземні приміщення і фундаменти з нижніми частинами стін.

Археологічні дослідження в Чуфут-Кале проводили: 1925–1928 У. А. Боданінський (1877–1938) і О. Акчокракли; в 1950-х експедиція Інституту археології АН УРСР під керівництвом Є. В. Веймарна (1905–1990); у 1983, 1987–1988 спільна експедиція Сімферопольського університету та Бахчисарайського історико-архітектурного музею під керівництвом О. Г. Герцена і Ю. М. Могаричова; 2000 експедиція Бахчисарайського історико-культурного заповідника під керівництвом С. В. Карлова. Наукова реставрація комплексу розпочалася 1964, коли реставровано південний і східний оборонні мури з брамами. 1965 реставровано середній мур з брамою і баштою та садибу А. Фірковича, 1966 — Дюрбе Джанике-ханум, Велику караїмську кенасу. 1990 Чуфут-Кале включено до складу Бахчисарайського історико-культурного заповідника.

Характеристика

Станом на 2020 Чуфут-Кале займає територію площею понад 10 га, а поряд з північного заходу на площі в 26 га лежить пустир Бурунчак, відділений низьким кам’яним муром. Поділяється на 2 частини — Старе місто площею понад 7 га і Нове місто площею понад 3 га. Старе місто зі сходу укріплене оборонним муром 10 ст. з арковою брамою, з півдня — муром 14–16 ст. з малою брамою. Нове місто зі сходу укріплене муром з трьома баштами й ровом, що датуються 1396–1433. У середній башті — Велика брама, через яку в місто в’їжджали вози (на головних вулицях збереглися колії від їхніх коліс глибиною до 50 см).

Середній фортечний мур з брамою Орта-Капу і баштою (10 ст.), перетинає плато упоперек від північного урвища до південного, захищаючи стару частину міста з найбільш слабкого східного боку. Довжина муру близько 150 м, висота до 4,5, товщина 1,5 м. Мурований двохпанцирною технікою: зовнішні боки муру складено з добре отесаних великих блоків вапняка, а середина забутована ламаним каменем на вапняно-піщаному розчині. На кінцях мур посилювали башти, з яких збереглася тільки південна. З напільного боку був вирубаний у скельній основі рів завширшки 4 і глибиною 2 м. Проїзд брами Орта-Капу перекрито аркою прогоном 3,5 м.

Східний фортечний мур з великою брамою Біюк-Капу (1396–1433, перебудова 16 ст.), замикає все місто від південного до північного урвища, має довжину 128 м, висоту 7, товщину 1,5 м. У верхній частині північної дільниці муру збереглися бійниці. Мур посилений трьома баштами. З напільного боку був рів. Середня і північна башти прямокутні в плані, відкритого типу, південна — напівкругла. Велика брама Біюк-Капу влаштована в наймогутнішій середній башті.

Південний фортечний мур з малою брамою, збудований у 14 ст. й перебудований у 16 ст. з урахуванням появи артилерії, має ламаний план, довжину близько 84 м, висоту 7 м, товщину 0,7 м. Мала південна або потайна брама влаштована біля південного урвища і перекрита аркою, прогоном 1,7 м. До брами, захованої в горбистому рельєфі, зигзагами ведуть вимощена каменем дорога і крута стежка. За брамою для входу в місто у скелі вирубаний вузький довгий прохід, огороджений двома рівнобіжними мурами. Він виводить на вулицю, праворуч якої — великий 4-ярусний комплекс печер оборонного призначення.

У Старому місті 3 головні поздовжні вулиці: Кенаська, Середня, Бурунчакська. Між ними багато поперечних вуличок. На Кенаській вулиці знаходяться Велика (17 ст.) і Мала (18 ст.) караїмські кенаси; на Середній — руїни мечеті, зведеної 1346 на місці християнського храму, зруйнованого 1299; вирубана в скелі циліндрична шахтна криниця Тік-Кую, глибиною 10 м; на Поперечній вулиці — мавзолей «Дюрбе Джаніке-ханум» 1437. У Новому місті одна поздовжня Головна вулиця, на якій міститься садиба А. Фірковича 18 ст.; на північ від неї відходить нерегулярна мережа поперечних вуличок, на одній яких — руїни монетного двору.

Дюрбе Джанике-ханум — центричний восьмигранний мавзолей з південним ризалітом-порталом у вигляді арки на всю висоту споруди. Стіни муровані з вапняка, кути восьмигранника акцентовані тричетвертими орнаментованими колонками. Поховальна камера у підвалі й основний об'єм перекриті куполами, портал — циліндричним склепінням. Наметовий дах укрито черепицею. Вхід облямований різьбленим наличником. В інтер’єрі біля північної стіни різьблений кам'яний надгробок з датуючим написом.

Велика караїмська кенаса разом з малою розташовані у глибині подвір’я біля вул. Кенасної так, що їхні тильні стіни прилягають до міського фортечного муру. Споруда одноповерхова, прямокутна в плані, збудована з місцевого каменя і накрита двосхилим черепичним дахом. Ззовні з півночі (перед головним входом) і частково з заходу прибудована відкрита галерея з арками, накрита односхилим дахом. Колони аркади спираються на низький парапет з масивних кам’яних плит з різьбленими розетками. В інтер’єрі нижня частина стін облицьована дерев'яними панелями, уздовж південної стіни збереглися дерев'яні шафи для книг.

Мала караїмська кенаса стоїть поряд з великою. Мала назву «Кодеш-Ева» (будинок зборів). Одноповерхова, прямокутна в плані, мурована з каменя, північний фасад потинькований, під двосхилим дахом, укритим черепицею. Головний вхід з півночі, через прибудовану дерев’яну галерею під односхилим черепичним дахом.

Садиба А. Фірковича є комплексом мурованх з каменя споруд, розміщених по периметру невеликого прямокутного двору, що тилом виходить до урвища. Включає садибний будинок, 2 флігелі, лазню, криницю Копка-Кую і огорожу. Садибний будинок двоповерховий, прямокутний у плані з одноповерховою прибудовою, дерев’яною заскленою галереєю вздовж західного фасаду і відкритою на східному фасаді. Дах двосхилий, укритий черепицею. На 2-му поверсі зберігся зал з різьбленим плафоном. Всі інші споруди одно- і двоповерхові, під черепичними двосхилими дахами, лазня має наметовий дах.

Значення

Чуфут-Кале є унікальним витвором архітектури, містобудування і фортифікації Криму як регіону України з яскраво виявленою культурно-історичною своєрідністю, а також важливим туристичним об’єктом. Його непересічне історико-культурне значення пов’язане з етносами кримських татар і караїмів. 2012 за поданням України Комітет всесвітньої спадщини ЮНЕСКО вніс Чуфут-Кале разом з Ханським палацом у м. Бахчисараї у Попередній список всесвітньої спадщини як єдину номінацію під назвою «Історичне середовище столиці Кримських ханів у Бахчисараї». Подальше опрацювання цієї номінації припинено у зв’язку з анексією Криму Росією.

Додатково

Останній з постійних мешканців Чуфут-Кале вчений караїм А. Фіркович був уродженцем м. Луцька. Він об'їздив увесь Крим, а також Кавказ, Єгипет, Туреччину й Палестину, зібрав понад 15 тис. стародавніх рукописів на івриті. Ця колекція після його смерті 1874 опинилася в м. Санкт-Петербурзі (РФ) і тепер складає основу збірки юдаїки Російської національної бібліотеки.

Література

  1. Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам'ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 52–55.
  2. Вечерський В. Фортеці й замки України. Київ : Науково-дослідний інститут пам'яткоохоронних досліджень, 2011. С. 603–606.
  3. Вечерський В. Замки та фортеці України. Київ : Балтія-Друк, 2015. С. 143–144.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Чуфут-Кале // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Чуфут-Кале (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
21.05.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶