Підпружна арка

Підпружна арка. Схема підпружних арок циліндричного склепіння: ліворуч — склепіння без підпружних арок, праворуч — з підпружними арками (позначено жовтим кольором), які дозволяють зменшити товщину стіни, на яку спирається склепіння
Підпружна арка. Чотири підпружні арки підбанника бічного купола Собору Святого Петра в Римі

Підпру́жна а́рка (від лат. arcus — дуга) — архітектурно-конструктивна форма криволінійного обрису, яка слугує основою для підбанника, купола, склепіння, іншого перекриття, вежі.

Мурована з каменю чи цегли підпружна арка є однією з основних тримальних конструкцій, за допомогою яких влаштовують перекриття будівель і споруд. Підпружна арка розподіляє і передає вертикально на дві опори навантаження від розташованих вище неї частин споруди.

Підпружні арки почали застосовувати в архітектурі Римської імперії для перекриття великопрогонових споруд терм і базилік. Значного поширення вони набули в романському стилі, оскільки їх застосування в циліндричних склепіннях значно збільшило просторову жорсткість і стійкість склепінь і уможливило суттєве зменшення товщини й масивності тримальних конструкцій, на які склепіння спиралися (стін, пілонів тощо).

Підпружні арки можуть бути напівциркульної або стрілчастої форми, яка простіша й зручніша у будівництві, бо не потребує дерев’яних риштувань з кружалами. Підпружні арки стрілчастих обрисів є невід’ємним складником готичних (див. Готика) споруд (собор Святого Андрія у м. Веллсі, графство Сомерсет, Велика Британія). Вони слугували конструктивною основою соборних склепінь і високих веж, які ставили над середохрестям (Собор у Солсбері). В архітектурі Візантійської імперії і Давньої Русі чотири підпружні арки, які несуть світловий підбанник і купол, є основою хрестовокупольної системи. Це стосується усіх хрестовокупольних храмів (Собор Святого Петра в Римі).

В Україні підпружні арки в мурованих спорудах застосовують із кінця 10 ст. дотепер (Софійський собор у Києві, собор Хрестовоздвиженського монастиря в Полтаві).

Література

Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 64; 89.

Галерея

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Підпружна арка // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Підпружна арка (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.10.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶