Хрестовокупольна система

Хрестовоку́польна систе́ма, хрестовоку́польний хра́м — тип християнського мурованого купольного храму.

Хрестовокупольний храм

Центральний купол, який увінчує церковну споруду, за допомогою підпружних арок спирається на чотири опори, до яких прилягають середня нава і трансепт, перекриті циліндричними склепіннями таким чином, що у плані вони утворюють хрест.

Історична довідка

Хрестовокупольна система сформувалася в архітектурі Візантійської імперії 9 ст. на основі купольної базиліки й досягла повного розвитку в 10–12 ст. Це наочне архітектурне втілення візантійської ідеї ієрархічності. Як один із універсальних архітектурних архетипів запозичена багатьма країнами візантійського культурного кола — Болгарією, Сербією, Давньою Руссю (Софійський собор у Києві), Грузією, Вірменією тощо. У добу Відродження хрестовокупольну систему прийнято в Римі та взято за основу у процесі створення Собору Святого Петра в Римі, який став взірцем для проєктування великих купольних храмів у різних країнах світу.

Цю систему застосовано у створенні мурованих храмів в Україні як у минулі епохи (11–19 ст.), так і в 20–21 ст. (див. Д. Яблонський).

Характеристика

Хрестовокупольний храм зазвичай прямокутний або квадратний у плані, з масивними стінами; перекритий склепіннями й увінчаний щонайменше одним куполом. У такому храмі найважливішим сакральним місцем і центром архітектурної композиції є підкупольний простір. Купол зі світловим підбанником або без нього через пандативи або тромпи та підпружні арки спирається на чотири пілони (опори). Вони можуть бути різної конфігурації в плані: квадратні, хрещаті, восьмикутні, круглі тощо. До підкупольного квадрата чи прямокутника за сторонами світу прилягають: зі сходу й заходу — відрізки середньої нави, перекриті циліндричними склепіннями, поздовжня вісь яких орієнтована по лінії захід — схід; з півночі й півдня — відрізки трансепта, також перекриті циліндричними склепіннями, поздовжня вісь яких спрямована з півдня на північ. Ці конструкції утворюють добре видимий в інтер’єрі просторовий хрест, увінчаний куполом, від чого й походить назва хрестовокупольної системи і храму, збудованого відповідно до неї. Кутові дільниці можуть бути однакової висоти з навою і трансептом, або пониженими; перекриватися склепіннями (хрестовими, зімкнутими, циліндричними) або куполами. У європейському архітектурознавстві хрестовокупольний храм, у якого всі дільниці однієї висоти, називають храмом типу «вписаного хреста».

Хрестовокупольна система зручна в застосуванні, оскільки давала архітектору творчу свободу, з огляду на властиву їй значну кількість варіацій і різноманітних комбінацій. Унаслідок цього хрестовокупольними могли бути як мініатюрні парафіяльні чи монастирські церкви, так і грандіозні кафедральні собори. Хрестовокульний храм міг бути одно-, три- і п’ятинавовим, мати від однієї до п’яти апсид, бути оточеним одно- і дворядними галереями, які могли бути одно- і двоярусними й допускали наявність численних прибудов — каплиць, хрещалень, усипальниць тощо. Храм могли увінчувати один, три, п’ять, сім і до тринадцяти куполів.

Література

  1. Якобсон А. Закономерности в развитии средневековой архитектуры. Ленинград : Наука, 1985. С. 150.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 449.
  3. Вечерський В. Курс історії архітектури. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва, 2006. С. 77.
  4. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 77.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Хрестовокупольна система // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Хрестовокупольна система (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.06.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶