Будинок магістрату в Чернігові

Буди́нок магістра́ту в Черні́гові — втрачений об’єкт архітектурної спадщини, Україна.

Характеристика

Мурований будинок магістрату (з 1870 — Міської думи) збудовано 1799 за проектом архітектора А. Карташевського в стилі класицизму. Первісно був прямокутним у плані, одноповерховим на підвалі з високим цоколем, з ґанком на чолі у формі двоярусної циліндричної колонної вежі-ротонди, що мала круговий балкон і закінчувалася сферичною банею зі шпилем. У призматичну основу шпиля був вмонтований міський годинник. Шпиль вінчав двоголовий імперський орел. Стіни вежі-ротонди членували спарені колони тосканського ордера, розташовані у два яруси. Вікна першого поверху були прямокутними з трикутними сандриками над ними, а другого ярусу вежі-ротонди — арковими. Купол вежі-ротонди мав люкарну з боку головного фасаду. Вежоподібна двоярусна ротонда з балконом була головним елементом будівлі й традиційно символізувала міське самоврядування. З 1870 тут містилася Міська дума та її управа, а від 1875 — ще й Чернігівський міський банк. 1886 надбудовано другий поверх.

У середині 1930-х вежу-ротонду на головному фасаді розібрали й будинок надбудували третім поверхом, розмістивши тут Чернігівську обласну контору Державного банку СРСР. Будинок зазнав значних руйнувань унаслідок бомбардувань Чернігова 1943 під час Другої світової війни. У роки повоєнної відбудови на залишках старої будівлі зведено нову адміністративну споруду в стилістиці радянського ретроспективізму, близького до неокласицизму. Тепер тут міститься Управління Національного банку України в Чернігівській області.

Додатково

На шпилі вежі Міської думи на початку березня 1917 В. Еллан-Блакитний уперше в м. Чернігові підняв український жовто-блакитний прапор на знак підтримки міською громадою Української Центральної Ради.

Галерея

Література

  1. Карнабіда А. Чернігів: Архітектурно-історичний нарис. 2-ге вид., перероб. та допов. Київ : Будівельник, 1980. 128 с.
  2. Вечерський В. Втрачені об’єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і мистецтва, 2002. С. 117.
  3. Барабаш Н. Чернігівський зодчий Антон Іванович Карташевський // Сiверянський лiтопис. 2009. № 5. С. 52–57.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Будинок магістрату в Чернігові // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Будинок магістрату в Чернігові (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
24.07.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶