Шпиль

Шпиль готичної церкви Олевісте у Таллінні, Естонія.

Шпиль (від нім. Spille — колючка) — вертикальне загострене завершення будівлі, споруди чи її частини у вигляді дуже витягнутого вгору конуса або піраміди.

Застосовують для увінчування (див. Вінчання) соціально значущих, домінантних архітектурних об’єктів — сакральних (храмів, дзвіниць) та громадських (міські ратуші, магістрати, інші адміністративні будівлі). Шпилі поширені в архітектурі по всій Європі з доби готики (як вінчання веж великих міських соборів, що сягали висоти до 150 м і символізували прагнення будівничих цих споруд до небесних висот). Основу шпилю робили масивною, квадратною чи круглою або восьмикутною в плані. Шпилі зводили з каменю, дерева, металлу. Могли бути масивними і каркасними, суцільними і мереживними. Увінчували кулею з флюгером, прапором, емблемою, скульптурним забраженням, хрестом.

Будівлю, споруду міг увінчувати один або кілька шпилів. У 20 та 21 ст. хмарочоси в Америці, Європі та Азії увінчують шпилями.

Додатково

Шпиль над середохрестям (перетином середнього нефа і трансепта) готичного собору в Солсбері, Велика Британія, є головним символічним образом у романі «The Spire» («Шпиль») письменника, лауреата Нобелівської премії В. Дж. Голдинга. Це алегорична притча (заснована на середньовічній історії спорудження собору) про любов до Бога і байдужість до людей, про розмиту межу між вірою і фанатизмом, про творчий і водночас згубний вплив великих ідей на людське життя (видання українською мовою: Голдінг В. Володар мух. Шпиль. Переклад з англ. Київ : Молодь, 1988. 328 с.).

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 311.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 464.
  3. Dobson S. The 50 Greatest Churches and Cathedrals. London : Icon Books, 2018. 288 p

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Шпиль // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Шпиль (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.08.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶