Альтанка

Альтанка Л. Глібова (відкритого типу) в парку садиби Лизогубів у Седневі на Чернігівщині
Відкрита дерев’яна Біла альтанка у м. Суми

Альта́нка (нім. Altán — балкон, італ. altаna — відкрита тераса на даху, від лат. altus — високий) — невелика паркова споруда, призначена для відпочинку на природі. Іноді хибно вживається як термін калька з російської «бесідка».

Історична довідка

Альтанки відомі в Середземномор’ї з доби античності. За архітектурними формами вони уподібнювалися центричним храмам — толосам.

В Україні широко застосовувалися в палацових і садибних комплексах, садах, парках і скверах з 2-ї пол. 18 ст., причому як у містах, так і в заміських ландшафтах. Для спорудження альтанок використовували зони високої композийної активності, тобто ключові підвищені точки ландшафту, з яких відкривалися гарні краєвиди довкілля (альтанки в парках у селах Качанівці, Сокиринцях, містах Білій Церкві, Києві, Переяславі, Седневі, Сумах, Чернігові та ін.). Іноді альтанки прибудовували безпосередньо до палацових корпусів (м. Бахчисарай).

Характеристика

Альтанка, як правило, підпрямокутна або квадратна, центрична, кругла чи гранчаста в плані. Циліндричні й гранчасті альтанки називаються ротондальними. Вальмовий, наметовий або купольний дах спирається на колони чи пілони, встановлені по периметру.

Альтанки будують із дерева, каменю, металу. Вони бувають закритими (зі стінами по периметру, нерідко їх називають павільйонами) й відкритими (з колонадою по периметру).

Література

  1. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 48.
  2. Тимофієнко В. І. Архітектура і монументальне мистецтво. Київ : Видавництво Інституту проблем сучасного мистецтва, 2002. С. 22.
  3. Плоский В. О., Гетун Г. В., Віроцький В. Д. Архітектура будівель та споруд : в 4 кн. Кам'янець-Подільський : Рута, 2016. Кн. 3: Історія архітектури і будівництва. 814 с.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Альтанка // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Альтанка (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
26.09.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶