Саркофаг

Розмальований саркофаг 14 ст. до н. е. з поселення Агії Тріади на о. Криті в Археологічному музеї м. Іракліона
Саркофаг епохи еллінізму у Ватиканських музеях

Саркофа́г (грец. σαρκοφάγος, від σάρξ— плоть, м’ясо і φαγεῖν — їсти; букв. — пожирач плоті) — невелика гробниця чи труна з дерева або каменю у стародавніх народів Греції і Близького Сходу, часто прикрашена розписами, декоративними рельєфними зображеннями, орнаментами тощо.

У широкому розумінні саркофаг — це будь-яка архітектурно і художньо оформлена труна, призначена для тривалого зберігання.

У Стародавньому Єгипті найдавніші саркофаги, виготовлені з вапняку або базальту, датовано 27 ст. до н. е. У Середземномор’ї початково саркофаг відтворював зовнішній вигляд житла померлого (розмальований саркофаг 14 ст. до н. е. з поселення Агії Тріади на о. Криті (тепер Греція) в Археологічному музеї м. Іракліона). Аналогічні саркофаги в Давній Греції (саркофаг епохи еллінізму у Ватиканських музеях) та Стародавньому Римі мали пишний скульптурний декор; їх виготовляли з цінних порід каменю — мармуру і порфіру (римський порфіровий саркофаг у Ватиканських музеях).

Тип античного (див. Античність) саркофагу розвинуто в добу Відродження та пізніше в стилях бароко, класицизму та історизму (саркофаг із рожевого мармуру графа Я. Ф. Палфі у крипті замку Бойніце у Словаччині).

У Давній Русі саркофаги поширено як князівські поховання. Саркофаги імпортували з Візантійської імперії, виготовляли із привізного мармуру та рожевого пірофіліту, який видобували на Волині. Найвідомішим є саркофаг Великого князя Київського Ярослава І Мудрого 11 ст., встановлений у східній частині Софійського собору в Києві, де була великокнязівська усипальниця.

В інтер’єрах деяких мурованих храмів 12 ст. для розміщення князівських саркофагів улаштовано спеціальні ніші в стінах — аркасолії (аркасолії Борисоглібського собору в Чернігові).

Галерея

Література

  1. Скибицька Т. Саркофаг // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 262.
  2. Zanker P., Ewald B. Living with Myths: The Imagery of Roman Sarcophagi. Oxford : Oxford University Press, 2012. 428 p.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Саркофаг // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Саркофаг (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.12.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶