Піраміда (архітектура)

Піраміда. Угорі – єгипетська піраміда; унизу – ступінчаста піраміда в Мексиці
Піраміда. Гробниця 1899 р. Г. Закревського у с. Березовій Рудці Лубенського району Полтавської області, Україна

Пірамі́да (грец. πῡρᾰμίς, πῡραμίδος, можливо, первісно — певна форма торта, з πῡρός — пшениця) — монументальна поховальна або сакральна споруда у вигляді прямої чотиригранної піраміди (геометрія) чи ступінчастої форми.

Піраміди почали споруджувати у Стародавньому Єгипті як гробниці фараонів. Найстародавніша відома науці єгипетська піраміда мала ступінчасту форму (Піраміда фараона Джосера в Саккарі, 2750 до н. е., архітектор Імхотеп). Згодом з’явилися піраміди з ламаними гранями (більшим кутом нахилу внизу й меншим — угорі). В епоху Стародавнього царства (2575–2150 до н. е.) опрацьовано остаточну форму правильної чотиригранної піраміди, яку зводили на квадратній основі, зорієнтованій за сторонами світу з улаштуванням входу у внутрішні приміщення з північного боку. Всередині піраміди були поховальні камери, стіни яких прикрашали розписами. У Стародавньому царстві споруджували найбільші за розмірами кам’яні піраміди до 146 м заввишки (див. Піраміди в Гізі), серед яких найвизначнішою є піраміда Хеопса. У Середньому Царстві (21–18 ст. до н. е.) піраміди значно менших розмірів будували із сирцевої цегли й облицьовували каменем.

Сакральні й поховальні споруди пірамідальної форми будували у стародавні часи в Нубії, Ефіопії, Давній Месопотамії, Китаї, Океанії, Центральній Америці і Мексиці (на території стародавніх держав ацтеків і мая). У доколумбовій Америці ступінчасті піраміди були основами святилищ; серед них найвідоміша — Піраміда Сонця в Теотіуакані.

Невеликі піраміди як поховальні споруди будували у Стародавньому Римі (піраміда Цестія у м. Римі 12 до н. е.). За цим прикладом в Україні в епоху класицизму залюблені в античність представники суспільної еліти споруджували свої мавзолеї у вигляді пірамід. Серед кількох збережених найвідоміша — гробниця 1899 масона (див. Масони) Г. Закревського (1839; тепер Україна — 1906; Єгипет) у с. Березовій Рудці Лубенського району Полтавської області.

Література

  1. Логвин Н. Піраміда // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 215.
  2. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 14.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Піраміда (архітектура) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Піраміда (архітектура) (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.11.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶