Софійський собор у Новгороді

Софі́йський собо́р у Но́вгороді (рос. Софийский собор в Новгороде) — православна церква 11 ст., тепер кафедральний собор Новгородської митрополії Російської православної церкви, архітектурна пам’ятка — складник пам’ятки всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (з 1992), м. Великий Новгород, Росія.

Софійський собор у Новгороді
Софійський собор у Новгороді. План.
Софійський собор у Новгороді. Первісний вигляд західного фасаду.
Реконструкція Г. Штендера
Софійський собор у Новгороді. Первісний вигляд південного фасаду.
Реконструкція Г. Штендера

Мурований шестикупольний собор стоїть в історичному центрі міста у межах найдавнішої частини колишнього дитинця (кремля) — Владичого двору (єпископської резиденції) і є головною архітектурною домінантою міста. Собор оточено історичними спорудами, в яких розміщено заклади культури.

Історична довідка

Собор звела 1045–1052 артіль будівничих Софійського собору в Києві, яку великий князь Київський Ярослав І Мудрий після завершення будівельних робіт у м. Києві відрядив до м. Новгорода на прохання свого старшого сина Володимира Ярославича (1020; тепер Україна — 1052; тепер Росія), котрий був новгородським князем 1034–1052. Це перший у місті мурований храм. Його споруджено замість знищеного пожежею дубового 13-верхого Софійського собору, що містився з північного боку від теперішнього (його освятив 14.09.1052 Новгородський єпископ Лука Жидята). 1109 частину фрескових розписів інтер’єру завершено. 1151 стіни собору повністю потиньковано (див. Тиньк). У 18 ст. південний і північний фасади зміцнено прибудованими контрфорсами (не збережено). Реставровано (див. Реставрація) 1893–1900 під керівництвом архітектора В. Суслова (1857–1921; тепер Росія). При цьому на вимогу церковного керівництва в інтер’єрі новим тинькуванням на основі портландцементу покрито стародавні фрески, що призвело до знищення їх. 1929 богослужіння в соборі припинено і його перетворено на антирелігійний музей, згодом — відділ Новгородського музею-заповідника.

Зазнав руйнувань під час Другої світової війни: 05.07.1942 артилерія Червоної армії обстріляла собор (влучило 5 артилерійських снарядів): було пробито склепіння, стіни, пошкоджено центральний підбанник і знищено купол із фресковим зображенням Христа-Пантократора 1109. Найдокладніші дослідження пам’ятки виконав у 1950-х — 1980-х київський архітектор, один із засновників новгородської реставраційної школи Г. Штендер (1927; тепер Україна — 1992; Росія). 1991 собор передано Російській православній церкві. 2005–2007 реставровано куполи.

Характеристика

Збудовано за зразком Софійського собору в Києві: збігаються розпланування, загальна композиція і багато розмірів, хоча собор у м. Новгороді менший і дещо простіший, ніж у м. Києві: його структура і розміри відповідають центральній частині київського Софійського собору. Це хрестовокупольний п’ятинавовий триапсидний храм, з трьох боків оточений двоярусною галереєю (первісно мала бути одноповерховою, але зроблена двоповерховою у процесі будівництва). У західній частині галереї є циліндрична сходова вежа, увінчана банею. Собор вінчають п’ять куполів на циліндричних підбанниках. Розміри собору з галереями: довжина 34,5 м, ширина 39,3 м; сторона підкупольного квадрата 6,19-6,28 м; товщина стін 1,2 м. Фундаменти стрічкові, з валунів на вапняному будівельному розчині завглибшки до 2,5 м. До храму ведуть три портали. Вхід на хори влаштовано з південно-західної частини собору через вежу на західну галерею другого ярусу. Хори мають значну площу, займаючи західне членування середньої нави, два членування прилеглих нав і повністю бічні нави. Хрещаті стовпи несуть систему підпружних арок і циліндричних склепінь. Східні членування першого ярусу галерей є бічними вівтарями Різдва Богородиці та Іоанна Богослова з циліндричними апсидами. У західній частині північної галереї міститься бічний вівтар Усікновення глави Іоанна Предтечі, у східній частині південної нави — вівтар Святих Йоакима і Анни. Первісна підлога містилася нижче від сучасної на 2 м. Підвищення підлоги й спотворення пропорцій інтер’єру стали наслідком численних ремонтів протягом часу існування храму. У центральній апсиді знайдено сліди мозаїчної підлоги 12 ст., залишки первісного престолу, дерев’яних ківорія та вівтарної перегородки. Стіни муровано із рваного каменю-вапняка та плінфи на вапняному розчині з домішкою дрібних фракцій цегляного щебеню, арки й склепіння — тільки з плінфи. Поверхню стін покривали шаром будівельного розчину з дрібно меленою плінфою. Проте в інтер’єрі на стінах і лопатках трапляються відкриті цегляні ряди з різко підкресленими горизонтальними смугами, які перегукуються зі смугами плінфи на арках, пандативах і куполах.

Тепер фасади потиньковано і побілено, а в інтер’єрах є розписи, виконані після реставрації 1900. Собор справляє винятково монументальне враження, оскільки на фасадах відсутній декор і дрібні архітектурні деталі: виконання їх унеможливили економія плінфи та особливості місцевого каменю, який у процесі оброблення дає грубі сколи.

Значення

Софійський собор у Новгороді є найдавнішим збереженим православним храмом в Росії. Як один із найстародавніших і найшанованіших соборів Давньої Русі протягом багатьох сторіч був духовним центром і символом незалежної европейськи орієнтованої Новгородської республіки. Він архітектурно оприявнює історико-культурну традицію, пов’язану з Києвом і протилежну московській деспотії. 1992 внесено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у складі номінації «Новгорода і околиць історичні пам’ятки» під № 604. З 1960 — пам’ятка республіканського значення, з 2014 — об’єкт культурної спадщини народів Російської Федерації федерального значення.

Література

  1. Штендер Г. Первичный замысел и последующие изменения галерей и лестничной башни Новгородской Софии // Древнерусское искусство. Проблемы и атрибуции. Москва : Наука, 1977. С. 30–54.
  2. Асєєв Ю. Мистецтво Київської Русі. Київ : Мистецтво, 1980. 213 с.
  3. Раппопорт П. Зодчество Древней Руси. Ленинград : Наука, 1986. С. 30–32.
  4. Асєєв Ю., Вечерський В., Годованюк О. та ін. Історія української архітектури / За ред. В. Тимофієнка. Київ : Техніка, 2003. С. 86–88.
  5. Вечерський В. Курс історії архітектури. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва, 2006. С. 267.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Софійський собор у Новгороді // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Софійський собор у Новгороді (дата звернення: 15.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.01.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶