Кремль

Кремль. Московський кремль у 14 ст.
Акварель А. Васнецова.
Кремль. Московський кремль під час пожежі Москви 1812 . Картина І. Айвазовського 1851 р.

Кремль (давньорус. кремль, від кремь — частина засіки, де росте найміцніший будівельний ліс, або від крома — окраєць, кромьныи — відгороджений) — центральна укріплена частина міста у північних землях Давньої Русі та Московській державі в 14–17 ст.

Уперше кремль згадано в літописі 1317. Інші, давніші назви — «дитинець» (вживали до 14 ст.) і «град», «го́род» (до 17 ст.).

Кремль будували переважно на підвищеному місці на березі річки або озера. Якщо місто мало кілька оборонних ліній (м. Москва), то кремль був цитаделлю в загальній системі фортифікації (див. Фортифікаційні споруди).

Первісно укріплення кремлів були дерев’яно-земляними та складалися із ровів, валів і дерев’яних стін. Від 13–14 ст. почали зводити кам’яні й цегляні укріплення зі стін і башт із брамами (м. Псков). На укріпленій території кремля розміщували будинки князя, бояр, єпископа, церкву або собор, адміністративні споруди, іноді — монастир. Шляхи до кремлівських брам зазвичай ставали основою радіального або віялового розпланування посадів (житлових районів), що виникали навколо кремля. У Московському царстві протягом 16–17 ст. поширилися будівництво і реконструкція мурованих кремлів як архаїчних на той час баштово-стінових укріплень (у містах Астрахані, Великому Новгороді, Зарайську, Казані, Коломні, Можайську, Москві, Нижньому Новгороді, Ростові Великому, Серпухові, Смоленську, Тобольську, Тулі тощо). Найбільший і найвідоміший кремль — Московський (див. Московський кремль та Красна площа).

У 18–19 ст. кремлі втратили військово-стратегічне значення, під час перепланування міст увійшли в міську забудову як адміністративні центри та історико-архітектурні ансамблі. Частину їх розібрано на будівельний матеріал протягом 19–20 ст., а у збережених влаштовано музеї та історико-культурні заповідники.

Література

  1. Логвин Н. Кремль // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 74. С. 142–143.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 233.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 152.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶