Воскресенська церква в Сумах

Воскресенська церква в Сумах. Загальний вигляд
Воскресенська церква в Сумах. Меморіальна дошка на фасаді на честь фундаторів церкви Герасима і Андрія Кондратьєвих
Дзвіниця Воскресенської церкви в Сумах

Воскресе́нська це́рква в Су́махпам’ятка архітектури національного значення, Україна. Церква разом з дзвіницею розташовані у північній частині історичного центру м. Сум у межах колишньої фортеці.

Історична довідка

Муровану церкву Воскресіння Христова розпочали будувати в кінці 17 ст. на замовлення і коштом першого полковника Сумського слобідського полку Г. Кондратьєва (рік та місце народження невідомі – 1701; тепер Україна). Будівництво завершено після смерті фундатора його сином Андрієм (рік та місце народження невідомі – 1708) й церква стала усипальницею роду Кондратьєвих.

Храм, освячений 1702, був тридільним, триверхим, двоповерховим, з верхнім холодним храмом Воскресіння Христового й нижнім теплим св. Андрія Первозваного. З трьох боків перед входами були влаштовані прямокутні в плані притвори.

У середині 19 ст. над північним і південним ґанками надбудовано другі поверхи, а головний вхід перенесено з західного на північний фасад з прибудовою критих сходів Г-подібного плану, що ведуть у горішню церкву. Внаслідок цих перебудов композиція споруди набула хрещатого характеру. При церкві первісно була невисока масивна дзвіниця, увінчана шатром, зруйнована в кін. 19 ст. Замість неї 1906 збудовано нову.

1978 завершено реставрацію церкви й дзвіниці за проектом архітектора-реставратора М. Говденко. У церкві розмістили музей народного-декоративно-прикладного мистецтва Сумщини.

У 2000 церкву зі дзвіницею повернули релігійній громаді Української православної церкви Київського патріархату. Храм набув статусу кафедрального собору Сумської єпархії УПЦ-КП. З 2019 — Свято-Воскресенський кафедральний собор Православної церкви України у м. Сумах.

Характеристика

Зведена посеред історичного Петрівського майдану (тепер майдан Незалежності, 19), замикає перспективу вул. Воскресенської. Первісно територію оточував невисокий мур (не зберігся). Церква, завершена 1702, стала першою мурованою будівлею м. Сум і провідною архітектурною домінантою міста. Дзвіниця (завдяки висотній композиції) посилює домінантну роль церкви у загальноміській панорамі.

Церкву вирішено в стильових формах українського відродження з елементами московської архітектури кінця 17 ст. Такі поєднання характерні для архітектури Слобожанщини межі 17–18 ст.

Квадратні в плані вівтар (5,5 х 5,5 м), нава (7,7 х 7,7 м) і прямокутний бабинець (5 х 6 м) згруповані вздовж вісі схід-захід і завершені банями. У композиції підкреслена головна роль центрального верху, що має висоту до хреста 35 м. Верхи над вівтарем і бабинцем значно нижчі. Це (у поєднанні з пониженими обсягами двоповерхових притворів) створює розвинену пірамідальну центричну композицію.

Усі фасади загалом симетричні. Двоповерховість будівлі підкреслена на фасадах широким антаблементом у рівні міжповерхового перекриття. Нижня тепла церква перекрита системою низьких коробових склепінь із розпалубками. У горішній холодній церкві простір кожного об'єму висотно розкритий до зеніту бані. Перехід від четвериків до восьмериків здійснено за допомогою системи конічних тромпів. Середня баня вдвічі вища від бічних і має два заломи й світловий ліхтар.

Мурована дзвіниця на північ від церкви належить до типу восьмерик на четверику й вирішена в архітектурних формах, схожих на форми церкви, з поєднанням необарокових форм з окремими неовізантійськими елементами. Вона квадратна в плані, має декоративне ярусне вінчання, що повторює форми церковного верху. Загальна висота дзвіниці дорівнює висоті центрального верху церкви. На першому поверсі міститься арковий проїзд на територію храму; до західної грані у 1910-х прибудовано невеликий корпус із восьмигранною капличкою, увінчаною декоративною маківкою.

Значення

Для пам’ятки характерні стрункі пропорції, вишуканість форм і деталей, органічний синтез різних архітектурних традицій. Належить до найвизначніших витворів регіональної Слобожанської архітектурної школи 17–18 ст.

Література

  1. Таранушенко С. А. Пам'ятки архітектури Слобожанщини XVII–XVIII віків // Питання історії архітектури та будівельної техніки України. Київ : Держбудвидав, 1959. С. 50–57.
  2. Вечерський В. В. Воскресенська церква в Сумах // Мистецтво України : в 5 т. Київ : «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 1995. Т. 1. С. 388.
  3. Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 220.
  4. Вечерський В. В. Пам’ятки архітектури й містобудування Лівобережної України: виявлення, дослідження, фіксація. Київ : Видавничий дім А.С.С., 2005. С. 274–277.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Воскресенська церква в Сумах // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Воскресенська церква в Сумах (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.04.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶