Панорама

Панорама. Панорама м. Львова. Гравюра А. Гогенберга 1618 р. за рисунком А. Пассаротті
Панорама. Панорама м. Києва з боку Подолу. Малюнок А. ван Вестерфельда 1651 р.
Панорама. Панорама м. Галича. Літографія середини 19 ст.
Панорама. Панорама м. Полтави на початку 19 ст. Малюнок Ангельштейна.
Панорама. Панорама м. Ромнів у 1770 р.
Панорама. Панорама м. Глухова у 1780 р.
Панорама. Фрагмент панорами Ф. Рубо «Оборона Севастополя».
Панорама. Будівля панорами «Оборона Севастополя 1854–1855 років»

Панора́ма (від грец. πανοραμα — все + вид, видовище) — багатозначний термін.

1) Загальний вигляд природного, антропогенного ландшафту з високого відкритого місця (пагорба) чи високої споруди (вежі), з акваторії (моря, річки, озера), а також графічне, кольорове, рельєфне, фотографічне та інше зображення цього виду, виконане у будь-якій техніці: акварелі, гравюри, літографії, олійного, темперного живопису, офорту, фрески, барельєфу, горельєфу, контррельєфу тощо.


2) Стрічкоподібна замкнута картина великих розмірів, закріплена на стіні круглого приміщення, з розміщеним перед нею предметним першим планом, що включає макети й муляжі ландшафту, споруд, окремих предметів, людей, тварин, рослин тощо. Разом із предметним планом та спеціально підлаштованим освітленням картина створює ілюзію реального простору. Глядач знаходиться у центрі циліндричного простору і для огляду переміщається по колу. Панорама утворює повне коло з оглядом на 360 градусів, на відміну від діорами. Тож у багатьох європейських мовах (англійська, іспанська, італійська, німецька, чеська тощо) її називають циклорамою.

Вважають, що першу панораму виконав 1787–1788 художник Р. Баркер (1739–1806; Велика Британія) у м. Единбурзі (Велика Британія). В Україні відомі панорами: «Голгофа» у м. Києві 1892–1902 (не збережено) та «Оборона Севастополя» у м. Севастополі 1902–1904 художника Ф. Рубо (див. Будівля панорами «Оборона Севастополя 1854–1855 років» ).

Панорами є особливим видом мистецтва, що інтегрує засоби живопису, архітектури та світлотехніки з метою найповнішого наочного, достовірного показу історичних подій та явищ природи. Зазвичай зображує значущі події історії, головним чином батальні сцени. У панорамі живописне полотно монтують на стіні спеціальної круглої у плані залі з верхнім, як правило штучним, освітленням. Живописне полотно поєднано з предметним планом — макетом місцевості та реальними предметами. Розташовані по краю полотна, ці предмети роблять непомітним для глядача перехід від тривимірного простору до ілюзорного, зображеного на полотні. Круговий огляд панорами створює ілюзію сприйняття реального простору.


3) Центрична кругла чи гранчаста споруда, в якій експонується живописне полотно панорами з предметним планом. Центральним і найбільшим її приміщенням є панорамна зала. Його архітектурна організація забезпечує:

  • створення необхідної ілюзії, ефекту присутності;
  • зручну для огляду організацію оглядового майданчика, розташованого у центрі;
  • специфічне освітлення картини та предметного плану;
  • невтомлюваність під час огляду відвідувачами;
  • раціональну й безпечну організацію руху відвідувачів;
  • збереження живописного полотна і предметного плану та захист від вогню, води, пилу, шкідливих газів, актів вандалізму.

Композиція зали впливає на організацію всієї обслуговувальної групи приміщень. Оглядовий майданчик повинен вміщувати розрахункову кількість відвідувачів із рівноцінними умовами видимості для кожного. Для виходу на оглядовий майданчик у панорамі влаштовують двоє сходів: окремо для підйому та спуску. Огляд проводять організованими групами по 25–30 осіб з екскурсоводом.

Література

  1. Тищенко О. Панорама // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 208.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 314.
  3. Безродний П. Архітектурні терміни: Короткий російсько-український тлумачний словник. 2-ге вид., випр. та допов. Київ : Вища школа, 2008. С. 152–153.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Панорама // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Панорама (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
29.06.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶