Церква Святого Карла Борромея у Відні

Це́рква Свято́го Ка́рла Борроме́я у Ві́дні (нім. Wiener Karlskirche) — католицький костел, архітектурна пам’ятка, складник пам’ятки всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, Австрія.

Церква Святого Карла Борромея у Відні
Церква Святого Карла Борромея у Відні та басейн
Церква Святого Карла Борромея у Відні. План
Церква Святого Карла Борромея у Відні. Поздовжній розріз
Церква Святого Карла Борромея у Відні

Загальні відомості

Споруду розміщено у центрі м. Відня на південному боці Карлспляц (площі Карла), яка є важливим транспортним вузлом загальноміського значення. З півночі неподалік протікає у підземному колекторі р. Відень. Навколо розташовано громадські споруди: Віденський технічний університет, Віденську академію мистецтв, Будинок художників, Віденську філармонію, Міський музей тощо. Завдяки оригінальному архітектурному вирішенню церква є архітектурною домінантою у забудові й разом із собором Святого Стефана формує силует історичного центру міста. Перед головним фасадом є овальний у плані басейн, у якому віддзеркалюється храм.

Історична довідка

Під час епідемії чуми імператор Карл VI Габсбург 22.10.1713 у соборі Святого Стефана присягнув збудувати церкву, якщо пошесть закінчиться. Це сталося 1714. Тоді ж було оголошено архітектурний конкурс на кращий проєкт церкви на честь небесного покровителя імператора — святого Карла Борромея. Переміг проєкт архітектора Й. Б. Фішера фон Ерлаха. 11.11.1715 визначено місце будівництва. Розпочато 04.02.1716. Після смерті автора проєкту 1723 спорудження храму 1739 завершив його син, архітектор Й. Е. Фішер фон Ерлах (1693–1742; Австрія). Орган в інтер’єрі встановлено 1739, реконструйовано 1847 та 1989.

До 1918 це була імператорська парафіяльна церква. 2002–2005 виконано реставрацію фресок в інтер’єрі. 2002 у центрі інтер’єру збудовано металеву конструкцію ліфта, який піднімав відвідувачів на верхівку бані, звідки можна було спостерігати за роботою реставраторів і оглядати панораму міста. Оскільки це спотворило інтер’єр пам’ятки, конструкцію ліфта 2018 модифіковано, 2022 демонтовано.

Характеристика

Споруда у стилі віденського бароко має незвичайну композицію, що не повторюється в жодному іншому храмі Європи. Еліптичного плану нава увінчана таким самим у плані масивним куполом на світловому підбаннику. Купол завершено ліхтарем. До нави за сторонами світу навхрест прилягають розвинені нартекс і пресбітерій та два прямокутні бічні рамена. Широкий нартекс фланкують обабіч павільйони-вежі з вінчаннями вигадливих форм. По центру міститься шестиколонний вхідний портик коринфського ордера, увінчаний трикутним фронтоном. За формою він нагадує вхідний портик Пантеону в Римі. Портик фланкують дві дзвіниці, які повторюють форми тріумфальних колон імператорів Траяна і Марка Аврелія (обидві у м. Римі). Парне їх розміщення перед головним фасадом нагадує аналогічну композицію Єрусалимського храму (першого), збудованого царем Соломоном. Ідеологічний маніфест, закодований у цій архітектурі: Священна Римська імперія германської нації є спадкоємницею як біблійного Ізраїльського царства, так і Римської імперії, а Габсбурги як державники й захисники віри — духовні послідовники царів Ізраїля та найвеличніших і наймудріших римських імператорів.

Значення

Композиція церкви Святого Карла Борромея у Відні поєднує здобутки італійського бароко й ренесансу, архітектури Римської імперії з символікою першого Єрусалимського храму. Це зразок оригінального австрійського бароко з виразними рисами національної своєрідності. Храм є невід’ємним складником пам’ятки всесвітньої спадщини ЮНЕСКО — Історичного центру Відня (з 2001). Церква Святого Карла Борромея у Відні вплинула на композицію інших купольних храмів м. Відня, а також частково — на архітектуру України: костел Божого Тіла Домініканського монастиря у Львові є зменшеною на 1/6 і значно спрощеною (без портика, бічних веж і колон-дзвіниць) копією віденської церкви.

Література

  1. Bochnak A. Historia sztuki nowożytnej : w 2 t. Warszawa; Kraków : Państwowy wydawictwo naukowe, 1985. T. 2. P. 233.
  2. Meth-Cohn D. Vienna: Art and History. Florence : Summerfield Press, 1993. 128 p.
  3. Kluckert E. Art and Architecture in the Seventeenth and Eighteenth Centuries, Baroque and Rococo // Toman R. Vienna: Art and Architecture / Trans. from german. 2nd ed. Potsdam : H. F. Ullmann, 2018. P. 80–82.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Церква Святого Карла Борромея у Відні // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Церква Святого Карла Борромея у Відні (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.09.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶