Колона тріумфальна

Коло́на тріумфа́льна (від фр. colonne, з лат. columna — стовп і лат. triumphus — урочистий в’їзд переможця) — окремо розташована меморіальна колона на честь історичних подій та/або діячів.

Тріумфальна колона імператора Траяна у м. Римі, Італія

Є одним із різновидів монументів. Колону одного із класичних ордерів архітектурних з базою і капітеллю встановлюють на п’єдесталі у громадському місці, найчастіше — на міській площі. Над капітеллю є постамент, на якому розміщують відповідне скульптурне зображення: імператора (колони імператорів Траяна 113 і Марка Аврелія 193 у м. Римі), богинь перемоги Ніки або Вікторії, святих, ангела миру, алегоричних постатей (орел з блискавицями — див. Пам'ятник Слави в Полтаві), світильника, урни, вази тощо. Фуст колони може бути гладеньким або прорізаним канелюрами, мати скульптурний декор у вигляді неперервного стрічкоподібного барельєфу, що спірально оперізує фуст.

Звичай встановлювати тріумфальні колони на честь воєнних перемог (виграних воєн чи вирішальних битв) та імператорів виник у Стародавньому Римі. З 17 ст. у різних країнах Європи (Велика Британія, Франція, Польща тощо) під впливом зацікавлення античністю набув поширення звичай споруджувати тріумфальні колони на честь королів (колона Сигізмунда ІІІ Вази 1644 у м. Варшаві), імператорів (Вандомська колона 1806–1810 у м. Парижі на честь Наполеона І Бонапарта) та їхніх перемог. Історичний символізм тріумфальних колон у європейській культурній традиції пов’язаний із уславленням могутності централізованої держави та її авторитарних правителів. У цьому контексті вирішення у вигляді тріумфальної колони Монумента Незалежності на Майдані Незалежності у м. Києві 2000–2001 не в повній мірі відповідає демократичному характеру сучасної української держави.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 129.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 417.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. Львів: Львівська політехніка, 2019. С. 66.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Колона тріумфальна // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Колона тріумфальна (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
07.09.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶