Пам'ятник Слави в Полтаві

Пам’ятник Слави в Полтаві. Проект архітектора Ж.-Ф. Тома де Томона 1805
Пам’ятник Слави в Полтаві. Загальний вигляд
Пам’ятник Слави в Полтаві. План

Па́м’ятник Сла́ви в Полта́віпам’ятка архітектури та монументально-декоративного мистецтва національного значення, Україна. Стоїть в історичному центрі м. Полтави посеред Круглої площі.

Історична довідка

Споруджено на честь перемоги російської армії (очолюваної царем Петром I), над союзними українсько-шведськими військами під командуванням гетьмана І. Мазепи та короля Швеції Карла ХІІ в Полтавській битві 1709. Пам’ятник є ідейним центром і містобудівною домінантою Круглої площі.

Основна ідея монумента на відзначення 100-річчя Полтавської битви у вигляді тріумфальної колони з п'єдесталом на стереобаті належить полтавському губернському архітекторові М. Амвросимову, котрий 1804 виконав два ескізи. Пам'ятник за цим проектом було закладено на Олександрівській (тепер Соборності) вулиці 27.06.1804. Проте пізніше вирішили будувати монумент у центрі Круглої площі. Ескізи М. Амвросимова надіслали для розгляду до Імператорської академії мистецтв у м. Санкт-Петербург. Там їх у цілому схвалили, проте для поліпшення пропорцій і досягнення вищих естетичних якостей проект доручили доопрацювати архітектору Ж.-Ф. Тома де Томону. Підписаний ним проект датовано 1805. Спорудження монумента розпочали 1806, завершили 27.06.1811. Скульптурний декор архітектор запроектував доволі схематично, тому в його детальному опрацюванні брали участь провідні скульптори того часу Ф. Щедрін, І. Мартос, Ф. Гордєєв, а відливав металеві деталі майстер В. Якимов (Єкимов; 1756–1837).

Характеристика

Джерела образної символіки монумента — у архітектурі й монументальному мистецтві Стародавнього Риму, в якому перемоги імператорів відзначали тріумфальними колонами (колона імператора Траяна в м. Римі). Пам’ятник Слави — це колона тосканського ордера на кубічному п’єдесталі, що стоїть на квадратному в плані ступінчастому гранітному стереобаті. В основу стереобата вмуровано 18 тогочасних гармат, з яких 10 — з Полтавської фортеці, 8 — з с. Переволочної (тепер Кобеляцького району). Усе це символізує польовий редут. Верхня площина стереобата огороджена литою чавунною ґраткою, декоративні стояки якої виконано у вигляді вкладених у піхви мечів, обернених вістрями до землі, що символізує завершення військових дій. Кубічний п’єдестал із червоного полірованого граніту має литі бронзові прикраси, що несуть важливе ідеологічне навантаження: на північно-східній і південно-західній гранях — римська військова арматура: кіраса, панцир, щити, прапори, колчани і списи тощо. Все це виконано високим рельєфом і розраховано на ефектну світлотінь при бічному сонячному освітленні. На південно-східній та північно-західній гранях — однаково строгі, майже графічні тридільні композиції також із римською атрибутикою: у центрі — велике бронзове кільце у вигляді змії, що тримає себе за хвіст, т. з. «кільце повернення» — символ вічності й повторюваності світу, що присутній в античній міфології, але походить ще з доісторичної міфології різних народів. Обабіч кільця — фашинні пучки з лікторськими топірцями і стрілами. Згідно з проектом Ж.-Б. Тома де Томона стріли й топірці слід було змонтувати оберненими донизу — ця алегорія аналогічна мечам, оберненим до землі. Але під час спорудження пам’ятника було зроблено навпаки, бо в цілому композиція п’єдесталу символізує мілітарний дух та військову доблесть. У кільці на південно-східній грані бронзовими накладними літерами позначена дата Полтавської битви — «червня 27-го 1709 року» («июня 27-го 1709 года»). На протилежній грані в кільці текст: «Завершений у 1809 році» («Окончен в 1809 году»), що не відповідає справжній даті завершення пам’ятника.

Цегляна колона в чавунному футлярі висотою 10,35 м має базу, що складається з квадратного в плані плінта і вала, прикрашеного дубовим листям. Нижній діаметр колони 1,84 м, верхній — 1,3 м. По висоті стовбур (фуст) колони перехоплено трьома пасками, модельованими у вигляді вінків з дубового листя. Вони закривають з’єднувальні шви чотирьох циліндричних блоків, з яких складена колона. Нижній пасок несе лаврові вінки й пальмове гілля — алегорії перемоги й миру. Верхній пасок перебивають чотири фашини з лікторськими топірцями, цього разу оберненими вниз. Колона має оригінальну капітель у вигляді диска, який підтримується вінцем акантового листя. Колону вінчає півсфера, на якій — бронзовий позолочений орел із блискавками в кігтях і лавровим вінком у дзьобі. Орел з розмахом крил 3 м обернений в бік поля Полтавської битви, неначе готовий до злету для увінчання переможця.

Галерея

Автор фотографій В. Вечерський

Значення

Пам’ятник Слави у центрі нової адміністративної площі губернського міста став ідейною домінантою Полтави. Оригінальність задуму і глибокий ідейний зміст монумента, символіка форм якого сягає тисячолітніх шарів європейської культури, так само, як і витонченість пропорцій та довершеність пластичних форм, оприсутнюють пам’ятник Слави у Полтаві серед творів монументального мистецтва світового рівня.

Література

  1. Павловский И. Ф. Полтавская битва 27 июня 1709 г. и ее памятники. Полтава, 1909.
  2. Бучневич В. Записки о Полтаве и ее памятниках. Полтава, 1900.
  3. Рудинський М. Архітектурне обличчя Полтави. Полтава, 1919.
  4. Онищенко Н. Е. Творчество мастеров русского монументального искусства в Полтаве в начале XIX в. // Зодчество Украины. Киев : Академия архитектуры УССР ; Институт истории и теории архитектуры, 1954. С. 213–238.
  5. Ігнаткін I., Вайнгорт Л. Полтава. Історико-архітектурний нарис. Київ : Будівельник, 1966. 103 с.
  6. Полтавщина: Енциклопедичний довідник. Київ : Українська енциклопедія, 1992. С. 874–875.
  7. Пам'ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання / В. В. Вечерський, О. М. Годованюк, Є. В. Тиманович та ін.; За ред. А. П. Мардера та В. В. Вечерського. Київ: Техніка, 2000. С. 196–197.
  8. Вечерський В. В. Пам’ятки архітектури й містобудування Лівобережної України: виявлення, дослідження, фіксація. Київ: Вид. дім А.С.С., 2005. С. 209–210.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Пам'ятник Слави в Полтаві // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Пам'ятник Слави в Полтаві (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
30.07.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶