П'єдестал

П'єдеста́л (фр. piédestal, від італ. piedistallo, з лат. pie — нога і давньонім. Stallo — місце стояння) — художньо оформлена підставка для колони, скульптури, обеліска, вази, ліхтаря вуличного освітлення тощо.

П'єдестал. Мікеланджело Буонарроті. П'єдестал для античної кінної статуї імператора Марка Аврелія, установленої на площі Капітолія у м. Римі, Італія

П’єдестал зазвичай має геометрично правильну симетричну форму, найчастіше — прямого паралелепіпеда, яка може бути ускладненою кріповками та заокругленнями (п'єдестал для античної кінної статуї імператора Марка Аврелія, установленої на площі Капітолія у м. Римі за проєктом Мікеланджело Буонарроті). В основі п’єдесталу є профільована база, угорі — карниз. Основну найбільшу частину п’єдесталу називають стільцем або тумбою.

П’єдестали широко застосовували в архітектурі Стародавнього Риму, оскільки в римських архітектурних ордерах (на відміну від грецьких) усі колони встановлювали на окремі п’єдестали. Аналогічні п’єдестали мали скульптурні пам’ятники, колони тріумфальні, ростральні тощо. В архітектурі й монументальній скульптурі Європи й Америки до початку 20 ст. вертикальні членування п’єдесталу відповідали вертикальному членуванню ордера. П’єдестали, навіть утилітарного характеру, зазвичай прикрашали орнаментами, пам’ятними написами, геральдичними (див. Геральдика) та символічними зображеннями (п'єдестал ліхтаря вуличного освітлення у м. Римі). Наявність і кількість декору п’єдесталу залежить від архітектурного стилю, в якому його виконано: найбільша декоративність і пластичність властива п’єдесталам стилю бароко й історизму (п'єдестал пам'ятника А. Міцкевичу у м. Львові), тоді як стриманість і аскетичність – п’єдесталам стилю класицизму.

Додатково

Наявне в літературі ототожнення п’єдесталу з постаментом є помилковим.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С.242.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. П'єдестал // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/П'єдестал (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.10.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶