Колона ростральна

Коло́на ростра́льна (від фр. colonne, з лат. columna — стовп і лат. rostrum — ніс корабля) — окремо встановлена меморіальна колона, споруджена на честь морської перемоги і прикрашена рострами.

Колона ростральна у м. Санкт-Петербурзі, Росія.

Колона стоїть на п’єдесталі, її вінчає встановлена на капітелі ваза або ліхтар; фуст прикрашено скульптурними зображеннями ростр — носових частин кораблів. Ці зображення кріплять до фуста попарно з двох або чотирьох боків ритмічно по висоті колони.

Уперше носами кораблів переможеного супротивника як трофеями було прикрашено трибуну під час святкувань у м. Римі 338 до н .е. Ростральні колони були поширеними у Стародавньому Римі, а з другої половини 18 ст., під впливом стилістики класицизму, — в країнах, що претендували на військово-морську могутність і мали на те підстави (Велика Британія, Франція, Російська імперія), а також і безпідставно (Австро-Угорщина, Італія). Здебільшого ростральну колону — наочне втілення імперських амбіцій — споруджували як різновид тріумфальної колони на честь перемоги військового флоту в конкретній морській битві (колона на честь Чесменської битви 1770, споруджена 1778 у Царському селі, Росія), або в пам’ять видатного мореплавця (пам’ятник Х. Колумбу 1892 у м. Нью-Йорку, США).

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 128-129.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 220.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. Львів: Львівська політехніка, 2019. С. 151.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Колона ростральна // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Колона ростральна (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.09.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶