Обеліск

Обеліск у Єгипті. Гравюра 19 ст.
Ватиканський обеліск
на площі Святого Петра у м. Римі
Пам’ятник Слави у вигляді обеліска у м. Києві.

Обелі́ск (лат. obeliscus — гостроверхий стовп, з грец. ὀβελίσϰος — зменшувальна форма від ὀβελὸς — рожен, шампур) — вид меморіальної споруди, гранчастий стовп, що звужується догори й має пірамідальне вінчання.

Історична довідка

Перші обеліски виготовляли й встановлювали перед храмами в Єгипті Стародавньому з 2500 до н. е. як символи бога Сонця Ра. Їх витесували із цільного гранітного блоку й перевозили на човнах із каменоломні до місця встановлення. Обеліски були до 32 м заввишки й вагою до 200 т. У каменоломні збережено незавершений обеліск вагою до 1 100 т. Первісно поверхні обелісків були гладенькими. В епоху Середнього Царства (2024–1640 до н. е.) їх почали прикрашати ієрогліфічними (див. Ієрогліф) написами. Пірамідальне вінчання обеліска — пірамідіон (грец. πυραμίδιον, букв. — маленька піраміда), покривали позолоченими мідними аркушами (тому воно блищало на сонці). Іноді замість золота використовували електрум (сплав золота та срібла).

Після завоювання Єгипту Стародавнім Римом більшість обелісків як трофеї вивезено до римських міст Александрії, Рима, Константинополя. Там їх встановлено як гномони, монументи на форумах та поворотні віхи у римських цирках. До м. Рима вивезено 10 єгипетських обелісків. Ще три сфабриковано за єгипетськими зразками у м. Римі. Давні єгипетські обеліски є в містах Каїрі, Катанії (Італія), Лондоні, Мюнхені, Нью-Йорку, Парижі, Стамбулі, Урбіно, Флоренції. З епохи бароко в Європі виникла практика встановлення обелісків серед міських площ (Ватиканський обеліск на площі Святого Петра в Римі).

Характеристика

Традиційна форма обеліска чотиригранна. З кінця 18 ст. й дотепер їх споруджують у різних країнах світу на відзначення історичних подій, як монументи воїнської слави (обеліск у парку Вічної Слави у м. Києві, обеліски на могилах, зокрема братських, воїнів Червоної армії, що загинули у Другій світовій війні).

У Новий час обеліски встановлюють на постаменти й п'єдестали з геральдичними (див. Геральдика) композиціями й меморіальними написами. Усі обеліски, встановлені у будь-яких місцях (у парках, на бульварах, перехрестях головних вулиць, площах), є архітектурними домінантами, що формують середовище. Їх створюють із різних будівельних матеріалів (бетону, залізобетону, цегли, каменю, металу тощо) і від середини 20 ст. вони мають різні (часом нетрадиційні) форми.

Додатково

Обеліск — яскрава символічна форма, яку активно використовували для монументальної пропаганди авторитарні й тоталітарні політичні режими 19–20 ст.

У літературі й мистецтві обеліск уособлював різні поняття, залежно від індивідуальності творця: зв’язок із високою культурою античності (наприклад, у графічній творчості Г. Нарбута); парадоксальну метафору тоталітарної держави, ворожої людському єству (зокрема у поезії В.Симоненка). .

Цитата

Гранітні обеліски, як медузи,
Повзли, повзли і вибилися з сил –
На цвинтарі розстріляних ілюзій
Уже немає місця для могил.

 (В. Симоненко. Пророцтво 17-го року. Цит. за: Симоненко В. А. Поезії / Упоряд. В. В. Біленко. Київ : Радянський письменник, 1984. С. 720).


Література

  1. Тищенко О. Обеліск // Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 186.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 297–298.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 14.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Обеліск // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Обеліск (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.02.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶