Макет (архітектура, будівництво)

Маке́т (фр. maquette — модель, ескіз) — об'ємно-просторове відтворення в будь-якому матеріалі та будь-якому масштабі будівлі, споруди, їхніх частин, деталей, комплексу чи ансамблю споруд, міста чи його фрагменту.

Макет Троїцької церкви у Пустовійтівці в експозиції Музею історії запорозького козацтва Національного заповідника «Хортиця»
Макети храмів доби Давньої Русі у м. Галичі
Макет замку 17 ст.
у смт Чернелиці Івано-Франківської області

Історична довідка

Макети архітектурних споруд, виконані з підручних матеріалів, відомі з античності. Вони унаочнювали проєктні рішення архітекторів, будівничих при спілкуванні з замовниками, мало обізнаними з архітектурою. З доби Відродження макети стали невід'ємною частиною проєкту як демонстраційний матеріал, що дає можливість побачити, як виглядатиме запроєктована споруда, критично її оцінити і при потребі — виправити проєктне рішення. В історії архітекури, реставрації та пам'яткознавстві макети дозволяють відтворити вигляд утрачених архітектурних споруд або показати, як виглядали збережені споруди, їх комплекси й ансамблі в минулі історичні епохи, до пізніших перебудов. З останньої чверті 20 ст. у Європі набули популярності відлиті з металу (бронзи) макети пам'яток архітектури, архітектурних комплексів, ансамблів, історичних центрів міст, встановлені поряд з ними просто неба для кращого орієнтування туристів та екскурсантів. З 2000-х ця практика з'явилася й в Україні (м. Львів).

Характеристика

Макети виконують з різноманітних матеріалів як тимчасові об'єкти, проте іноді розраховують на тривале їх зберігання: з паперу, картону, дерева, пластика, органічного скла, глини, гіпсу, металу тощо. Макети застосовують при спорудженні пам'ятників, монументів, а також у сценографії. Спрощений за формами макет, створений із дешевих матеріалів у натуральну величину на місці розташування майбутньої споруди (монумента), дозволяє виконати візуальну перевірку взаємозв’язку і взаємодії споруди, що проєктується, з довкіллям.

Макетуванням називають процес виготовлення макету. Це один із важливих методів проєктування, що дозволяє отримати інформацію про запроєктований об’єкт, більш повну і всебічну, ніж при двомірній графічній фіксації на архітектурних креслениках. Набуло особливого поширення у містобудівному проєктуванні протягом 20 ст. У 21 ст. у міру розвитку комп’ютерних технологій у проєктуванні роль і значення макетування значно знизилася, поступившись 3-D моделюванню. Уречевлені макети виготовляють із застосуванням 3-D принтерів. При цьому зберігається і навіть зростає роль традиційного макетування у музейній справі, в охороні, реставрації та музеєфікації пам'яток, в організації туризму, благоустрою історичних центрів міст.

Література

  1. Мардер А. Макет // Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 154.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 262-263.
  3. Безродний П. Архітектурні терміни: Короткий російсько-український тлумачний словник. 2-ге вид., випр. та допов. Київ : Вища школа, 2008. С. 118–119.
  4. Вечерський В. Втрачена архітектура Сіверщини у реальному й віртуальному світах // Сіверщина в історії України. Наукове видання. Вип. 15. Ніжин, 2022. С. 4–11.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Макет (архітектура, будівництво) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Макет (архітектура, будівництво) (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
10.02.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶