Охорона пам'яток архітектури та містобудування

Києво-Печерська лавра — ансамбль пам'яток архітектури, пам'ятка містобудування, державний історико-культурний заповідник, у якому виконуються заходи з охорони пам’яток архітектури та містобудування
Один із практичних заходів охорони пам'яток архітектури та містобудування – гасіння пожежі у Києво-Печерській лаврі, що сталася внаслідок удару блискавки 28.06.2010

Охоро́на па́м’яток архітекту́ри та містобудува́ння — комплекс заходів щодо збереження пам’яток для теперішнього і прийдешніх поколінь.

Загальні положення

Законодавством України визначена система правових, організаційних, фінансових, матеріально-технічних, містобудівних, інформаційних та інших заходів з обліку (виявлення, наукове вивчення, класифікація, державна реєстрація), запобігання руйнуванню або заподіянню шкоди, забезпечення захисту, збереження, утримання, відповідного використання, консервації, реставрації, ремонту, реабілітації, пристосування та музеєфікації об’єктів культурної спадщини. До таких об’єктів належать і пам’ятки за видами архітектури та містобудування. Їх охорона є функцією держави. Охорона поширюється в межах території України на пам’ятки всіх історичних епох, будь-якого ступеня збереженості, будь-якої функціональної групи (громадські, житлові, сакральні, військові, виробничі, транспортні та інші споруди), будь-якого типу (окремі споруди, комплекси та ансамблі, визначні місця) і будь якої категорії (місцевого, національного значення, всесвітньої спадщини).

Відповідно до цих принципів пам’ятку заборонено руйнувати, знищувати, пошкоджувати, змінювати. Переміщення (перенесення) пам’ятки на інше місце допускається як виняток у випадках, коли неможливо зберегти її на місці, за умови проведення комплексу наукових досліджень з вивчення та фіксації пам'ятки (обміри, фотофіксація тощо) і з отриманням спеціального дозволу. Охорона пам’ятки передбачає убезпечення її від негативної дії природних і техногенних чинників (зсувів ґрунту, підтоплення, забруднення довкілля, аварій, ударів блискавки, пожеж), а також фізичну охорону. Охорона пам’ятки включає збереження її історично сформованого архітектурного і природного середовища із забороною спорудження сучасних будівель, які можуть спотворити традиційний характер середовища довкола пам’ятки. За порушення правил охорони пам’яток архітектури та містобудування законом встановлена адміністративна й кримінальна відповідальність. Тепер найефективнішою формою комплексної охорони пам’яток архітектури та містобудування є створення на основі їх комплексів та ансамблів державних історико-культурних (історико-архітектурних) заповідників.

Джерела

  1. Закон України «Про охорону культурної спадщини». URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1805-14
  2. Збірник нормативно-правових актів сфери охорони культурної спадщини. Чернігів : Деснянська правда, 2011. 796 с.

Література

  1. Вечерський В. Охорона пам’яток архітектури та містобудування // Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 203.
  2. Вечерський В. Охорона культурної спадщини в історичних містах // Сіверщина в історії України. Наукове видання. Вип. 12. Глухів — Київ : Центр пам’яткознавства НАН України та Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, 2019. С. 7–9.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Охорона пам'яток архітектури та містобудування // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Охорона пам'яток архітектури та містобудування (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.10.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶