Пристосування пам'ятки архітектури

Пристосува́ння па́м’ятки архітекту́ри — створення умов для використанння будівлі, споруди відповідно до сучасних потреб (функцій), здебільшого відмінних від первісних.

Пристосування за первісним призначенням пізньосередньовічних торгових рядів Сукеніце у м. Кракові
Пристосування для дегустаційного залу винарні підвалу замку Пезінок поблизу м. Братислави
Пристосування для ресторану підвалів Олеського замку
Пристосування для музейної експозиції казематів Збаразького замку

Характеристика

Згідно з законодавством України використання пам’ятки має відповідати режиму, який затверджують органи охорони культурної спадщини. Це здійснюють у спосіб, що потребує якнайменших змін і доповнень пам’ятки та забезпечує збереження її матеріальної автентичності, просторової композиції, а також елементів обладнання, упорядження, оздоби тощо.

Фундаментальний принцип пам'яткознавства: найкраще пам’ятка зберігається тоді, коли має господаря та її використовують у сучасному житті суспільства. Пам’ятки, які не використовують, зазвичай гинуть. Оптимальне використання — за первісним функціональним призначенням (пізньосередньовічні торгові ряди Сукеніце в м. Кракові), однак це не завжди можливо (старовинні замки, палаци, виробничі споруди). З огляду на ці засади методика охорони культурної спадщини передбачає необхідність пристосування (функціональної адаптації) кожної пам’ятки для сучасного використання за тим чи іншим конкретним призначенням.

Процес пристосування пам’ятки є сукупністю науково-дослідних, проектних, вишукувальних і виробничих робіт щодо створення умов для сучасного використання пам’ятки архітектури без зміни притаманних їй властивостей, які є предметом охорони пам’ятки; сюди входить і реставрація елементів пам’ятки, що становлять історико-культурну цінність.

При виборі сучасної функції пам’ятки архітектури керуються п’ятьма основними принципами:
1) новий зміст (функція) визначає наявна архітектурна форма (бо вона є беззаперечною цінністю і має бути якнайдовше і безумовно збережена);
2) підбирають найстабільнішу функцію, тобто такий соціальний, побутовий, технологічний процес, який зазнає найменше змін у перебігу суспільного розвитку;
3) встановлене в пам’ятці обладнання та режим його експлуатації мають бути безпечними для пам’ятки і довкілля (неприпустимі вібрації та інші динамічні навантаження, підвищена вологість, шкідливі викиди тощо);
4) режим експлуатації пам’ятки має передбачати доступність її для відвідувачів, зокрема туристів, екскурсантів, людей з особливими потребами;
5) необхідно уникати суперечності між сучасною функцією та образно-художнім змістом архітектурного витвору, щоб не зруйнувати естетичну цінність сприйняття пам'ятки її невідповідним використанням.
З огляду на це реставрація і пристосування пам’ятки архітектури — єдиний послідовний процес, який має забезпечувати цілісний творчий колектив фахівців — архітекторів, реставраторів, інженерів, технологів, маркетологів та ін.

Джерела

  1. Про охорону культурної спадщини: Закон України № 1805-III від 08.06.2000 // Відомості Верховної Ради України. 2000. № 39. Ст. 333. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1805-14
  2. Збірник нормативно-правових актів сфери охорони культурної спадщини. Чернігів : ВАТ «РВК "Деснянська правда"», 2011. 796 с.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 232.
  2. Чень Л. Основи наукових досліджень у реставрації пам’яток архітектури. 2-ге вид., випр. і допов. Львів : Львівська політехніка, 2016. С. 147.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Пристосування пам'ятки архітектури // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Пристосування пам'ятки архітектури (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
24.08.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶