Будинок Старої біржі в Одесі

Буди́нок Старо́ї бі́ржі в Оде́сіпам’ятка архітектури національного значення, Україна.

Будинок Старої біржі в Одесі

Історична довідка

Зведена 1829–1837 за проектом архітектора Ф. Боффо у стилі класицизму, будівля первісно була П-подібною у плані. Подвір’я її розкривалося на Приморський бульвар через дворядову колонаду, за зразком створеної архітектором Дж. Кваренгі колонади Олександрівського палацу в Царському Селі (тепер м. Пушкін у складі м. Санкт-Петербурга). 1871–1873 на місці подвір’я влаштовано Білий зал за проектом архітектора Ф. Моранді (1811–1894; Італія — тепер Україна), а в колонаді другий (внутрішній) ряд колон замінили стіною з парадним входом. Тоді ж бічні півциркульні вікна головного фасаду будівлі замінено нішами зі статуями Меркурія та Церери роботи скульптора Л. Д. Йоріні (1817–1911; Італія — Україна), а центральну частину аттика на головному фасаді увінчано алегоричними скульптурами «День» і «Ніч» обабіч міського годинника, встановленого 1868. 1899 біржу перемістили в нову будівлю, а тут розмістилася Міська дума. 1946–1949 будинок реставровано й реконструйовано за проектом архітекторів Г. Топуза (1916–1999; Україна), В. Фельдштейна (1908–2003; Україна), В. Смирнова: до тильного фасаду прибудовано видовжене крило з адміністративними приміщеннями, а Білий зал перетворено на парадний вестибюль головного входу. Тепер тут міститься Одеська міська рада.

Характеристика

Розміщена на краю приморського плато, Стара біржа замикає перспективу Приморського бульвару зі сходу та є його архітектурною домінантою.

Будівля мурована, двоповерхова, на цоколі-напівпідвалі, який виступає з тилу на схилі, що спадає в бік моря. У плані прямокутна, з бічними ризалітами на головному фасаді, напівротондою та прямокутною прибудовою — на тильному. Композиційними центрами є розташовані в середній частині прямокутні Рожевий та Білий зали з внутрішніми колонадами. Навколо них групуються офісні приміщення коридорного однобічного розпланування. Колонада великого коринфського ордера на головному фасаді поєднує два симетричні бічні ризаліти. Стіни розчленовані пілястрами такого ж ордера, між якими — прямокутні вікна з сандриками. Фасади завершуються карнизом та аттиком. В інтер’єрах стримане оздоблення з використанням ордера архітектурного зосереджене в парадних Білому та Рожевому залах.

Значення

Будинок Старої біржі є однією з найвизначніших в Україні будівель громадського призначення доби класицизму. Як архітектурна домінанта формує забудову архітектурного ансамблю Приморського бульвару. Він є одним із важливих архітектурних об’єктів, які формують традиційне середовище «Історичного центру Одеси», що його за пропозицією України 2023 внесено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Література

  1. Тищенко О. Будинок Старої Біржі // Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 184.
  2. Тимофієнко В. І., Вечерський В. В., Сердюк О. М. та ін. Історико-містобудівні дослідження Одеси. Київ : Фенікс, 2008. 156 с.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Будинок Старої біржі в Одесі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Будинок Старої біржі в Одесі (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶